Başlangıç > VMware > 105: Project Onyx

105: Project Onyx

Eğer bugüne kadar VMware Labs portaline uğramadıysanız, en kısa zamanda uğrayıp göz atmanızı tavsiye ederim. Burada VMware mühendislerinin geliştirdikleri ilginç ve belkide ilerideki versiyonlarda yer bulacak gayet kullanışlı araçlar bulacaksınız. ONYX ise bunlardan sadece bir tanesi. Eğer PowerCLI ile script yazmayı ya da C# ile kod geliştirmeyi seviyorsanız, bu aracı gerçekten seveceksiniz. Çünkü yaptığı iş, vCenter üzerinde gerçekleştirdiğiniz hareketleri bire-bir koda çevirmek. Sonrasında bu kodu alıp, dilediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz.

Onyx’in çalışma mantığı gerçekten çok basit. Normalde vSphere Client ilgili vCenter sunucusu ile 443 nolu porttan konuşur. Onyx ise burada bir proxy görevi görüyor. Aslında yaptığımız şu, biz vSphere Client ile Onyx’e bağlanıyoruz (port 1545), Onyx ise arka planda vCenter’a bağlanıyor (port 443). Aşağıda kesikli çizgiler ile Onyx’in tam olarak nerede konumlandığını görebilirsiniz.

Yapmamız gereken, VMware Labs portalinden küçük zip dosyasını download etmek ve Onyx.exe uygulamasını çalıştırmak. Uygulamanın tek ihtiyacı .NET Framework 3.5. İlk başta login ekranı gelecek. Login olduktan sonra, yukarıda kesikli çizgilerde çizili olan yapı oluşacak ve VIclient üzerinden gönderdiğimiz her komut artık Onyx üzerinden geçip seçmiş olduğumuz kod tipine dönüşecek. Çıktı olarak elimizdeki alternatifler ise PowerCLI, C# 2.0 ve Javascript.

Yaptığım bir vMotion operasyonu sonucunda elde ettiğim kodu ve ekran görüntüsünü aşağıda görebilirsiniz. Sihir gibi :)

Kategoriler:VMware Etiketler:, ,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. 02.10.2015, 19:14

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: