Başlangıç > VMware > 113: VMware Compliance Checker

113: VMware Compliance Checker

VMware Nisan 2011’de Security Hardening Guide‘ın en güncel yani 4.1 versiyonunu yayınladı. Kesinlikle okunması tavsiye olunan bir doküman olmakla birlikte, hayatımızı kolaylaştırabilecek bir free tool’u da kullanıcıların hizmetine sundu, VMware Compliance Checker for vSphere.

Bu ürün aslında çok daha kapsamlı bir ürün olan vCenter Configuration Manager‘ın bir parçası. Yaptığı, ESX sunucularınızı Hardening Guide doğrultusunda kontrol etmek ve sonucunda hangi maddelere compliant olmadığınızı listeleyen bir çıktı üretmek. Tabiki free bir ürün olmasının getirdiği limitasyonlar var. En önemli limitasyon sadece 5 adet ESX sunucusunun raporunu verebilmesi ve daha ilginci bu 5 sunucunun hangi sunucular olacağına kendi karar veriyor (aslında powercli ile Get-VMHost komutu sonucunda elde edeceğiniz ilk 5 ESX sunucusu).

Ürünü buradan download edebilirsiniz. Çalışabilmesi için Java Runtime Environment (6) kurulu olması gerekiyor. Her hangi bir PC ya da sunucuda çalıştırabilirsiniz. vCenter sunucusunun adını ve ilgili yetkileri yazıp, “Assess Compliance” dediğinizde ilgili raporu üretecektir.

Tüm limitasyonlarına rağmen bence gayet şirin bir tool. Ve eğer güvenlik tarafında aksiyon almak niyetinde iseniz, kesinlikle güzel bir başlangıç noktası.

Kategoriler:VMware Etiketler:,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: