Başlangıç > VMware > 114: Kontrolsüz güç, güç değildir

114: Kontrolsüz güç, güç değildir

GreenIT kavramı hayatımıza girdiğinden beri, bir çok üretici enerji dostu donanımları piyasaya sürmeye başladı. Daha az enerji tüketen diskler, DDR3 bellekler vs… İşlemci tarafında ise, hem benzer şekilde az enerji tüketen işlemciler piyasaya sürüldü, hem de akıllı algoritmalar ile enerji kullanımı azaltılmaya çalışıldı. Intel SpeedStep ve AMD PowerNow teknolojileri buna verilebilecek en iyi örnekler. 

Bu teknolojiler genel olarak Dynamic Voltage and Frequency Scaling (DVFS) adı ile de anılır ve ana mantığı şu şekildedir,  işlemci kullanımının yoğun olmadığı zamanlarda CPU frekansını ve voltajı dinamik olarak azaltarak daha az enerji çekmesini ve ısınmasını sağlamak. Böylelikle ortamı soğutmaktan sorumlu fanlar da daha az çalışarak enerji tasarrufuna ciddi katkı sağlar.

Eğer yeni jenerasyon bir sunucunuz varsa, bu özellik default olarak açık olacaktır. Ancak bu durum, VMware DRS’in, sistemin CPU kullanımını yanlış analiz etmesine sebebiyet verebilir. İşte bu tip durumları engellemek adına, vSphere DVFS’i destekler ve sonucunda DVFS yönetimini VMkernel’e verebiliriz.

DVFS yönetimini VMkernel’a bırakmak için yapmamız gereken tek şey, sunucumuzun BIOS’unda gerekli tanımlamaları yapmak. Power Management tanımı BIOS üzerinde default bırakılmış bir HP Proliant sunucuda, aşağıdaki gibi bir boot ekranı ve vSphere üzerinde power management için “Not Available” ibaresini göreceğiz.

Eğer BIOS üzerinde “Power Regulator” tanımını “OS Control” olarak değiştirirsek, aşağıdaki gibi bir ekran bizi karşılıyor olacak.

Görüldüğü gibi vSphere artık DVFS’den haberdar ve yönetebilir duruma geldi. Eğer ESX(i) versiyonu 4.1 kullanıyorsak, tanımlayabileceğimiz dört farklı policy mevcut:

  • High Performance: Bu default gelen değerdir. Eğer hiçbir tanım yapmazsanız, CPU frekansını en üst düzeyde tutacak ve maksimum enerji kullanacaktır.
  • Balanced Performance: VMkernel, performansı da etkilemeden, enerji tasarrufu yapabilmek adına gerekli durumlarda CPU frekansını düşürecektir.
  • Low Power: VMkernel, performans gözetmeksizin, CPU kaynaklarını olabildiğince düşük seviyelerde kullanacaktır.
  • Custom: VMkernel, tamamen advanced parametreler ile vermiş olduğunuz değerler doğrultusunda davranacaktır.
  • Not Supported: Ya BIOS’dan tanımlama yapılmadı ya da sunucunuz bu özelliği desteklemiyor demektir.

4.0 versiyonu kullanıyorsanız, bu kadar alternatife sahip olamayacaksınız. Bu durumda seçebileceğiniz iki adet seçenek var, static ya da dynamic. Bu tanımlamayı da advanced parametreler içerisinde yapmanız gerekiyor (Power.CpuPolicy).

DVFS’i vSphere seviyesinde kontrol etmenin bir büyük avantajı daha var. Donanım seviyesinde yapıldığında, değişik bir policy tanımlama sunucunun restart edilmesini gerektirecektir ancak vSphere seviyesinde istediğiniz zaman policy değiştirebiliriz.

Son olarak yazmadan geçemeyeceğim şey şudur ki:

“The most common way people give up their power is by thinking they don’t have any” – Alice Walker

Güç sizinle olsun :)

Kategoriler:VMware Etiketler:,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: