Başlangıç > VMware > 115: Beacon Probing nedir, ne değildir?

115: Beacon Probing nedir, ne değildir?

Klasik bir vDS (virtual distributed switch) ya da vSS (virtual standard switch) konfigürasyonunda network failover detection metodu olarak “Link Status Only” seçilidir. Bu adından da anlaşılabileceği gibi en basit ve tamamen ilgili linkin up/down olma durumuna göre vmnic bazında failover tetikleyen bir metoddur. vSphere kurulumlarında %99 oranında bu metodu seçili oluyor olsa da, ikinci bir alternatif var ki, özel durumlarda daha faydalı olabilecek bir metod, “Beacon Probing“.

Kısaca beacon probing, fiziksel NIC’lerin kendilerine ait broadcast domain’e özel bir network paketi yollamaları, team içerisinde yer alan diğer NIC’lerin de bu paketleri yakalayıp, ilgili NIC’in sağlıklı olup olmadığını anlayabilmesi esasına dayanan bir yöntemdir. Dolayısı ile, NIC’in linkinin up olması, bu NIC’in sağlıklı olarak işaretlenmesi adına yeterli olmayacaktır. Herhangi bir NIC’in network üzerinde up olması ancak üzerinden paket geçiremiyor olması aslında gayet rastlanabilir bir durumdur. Aklıma gelen iki örnek, switch restart durumlarında yaşanabilecek Spanning Tree algoritmalarının çalıştığı yaklaşık 10-15 saniyelik zaman zarfı veya access switch kullanılan network yapılarında access switch ile core switch arasında yaşanabilecek bir problem. Aşağıdaki yapıda, CoreSwitch2 restart eildiğinde AccessSwitch2 ‘ye bağlı portları up olmasına rağmen, ona bağlı VM’ler dış dünya ile konuşamıyor olacaklar, dolayısı ile “Link Status Only” metodu bu durumu algılayamayacak.

Gerçi eğer AccessSwitch üzerinde “Link State Tracking” aktifse, bu da işimizi görebilir. Bu şekilde upstream portları down olduğunda, downstream portların da özel bir duruma çekilmesi sonucunda ESX sunucusunun bu durumdan haberdar olması sağlanabilir.

Peki beacon probing nasıl çalışır ve bize ne sağlar? ESX tüm uplinklerinden, periyodik olarak networke broadcast beacon paketleri yollar ve team içerisinde yer alan diğer uplinklerin bu paketleri yakalaması gerekir (fiziksel switch bu durumu destekliyor olmalı). Eğer peşpeşe 3 adet paket diğer uplinkler tarafından yakalanmazsa, ilgili uplink sağlıksız olarak işaretlenir ve trafik sağlıklı uplinklere yönlendirilir. Burada özellikle çoğul kullandım çünkü önemli bir ön koşul var. Bu metod, aynı team içerisinde üç veya daha fazla uplink kullanıldığında bir anlam ifade eder. Zira iki adet uplink ile bu konfigürasyonu yaptığınızda ve bir uplink çalışmadığı durumda, her iki ethernet kartı da karşı taraftan beacon paketi alamayacak ve VMkernel hangisinin sorunlu olduğunu anlayamayacak. Peki bu durumda ne olur? Bunun iki cevabı var:

  • ESX 3.5 için: Trafik fark gözetilmeksizin, tüm uplinklere yönlendirilir (shotgun mode).
  • ESX 4.0 ve sonrası için: Trafik link state UP olarak görünen tüm uplinklere yönlendirilir.

Beacon probing ile ilgili değinebileceğimiz bir nokta daha var. Eğer 4.0 versiyonu kullanıyorsanız, siz ister beacon probing kullanın ya da kullanmayın, bu paketler her durumda networke yollanır. Eğer networkünüzde bu başıboş paketlerin dolaşmasını istemiyorsanız, bir advanced parametre ile bunu kapatabilirsiniz.

  • Net.MaxBeaconsAtOnce=0 (default değeri 100’dür)

Neyseki 4.1 ile bu durum değişti ve sadece siz seçerseniz paketler networke yollanmaya başlandı.

Not: Beacon Probing ile IP hash load balancing kullanılması tavsiye edilmez (VMwareKB).

Kategoriler:VMware Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: