Başlangıç > VMware > 117: dvsData klasörü

117: dvsData klasörü

Muhtemelen dikkat etmişsinizdir, eğer vNetwork Distributed Switch (vDS) kullanıyorsanız, datastore’larınız içerisinde .dvsData isimli gizli klasörler görürsünüz. Merak edenler için bunun ne olduğunuzu açıklamaya çalışayım ama öncesinde vDS mimarisi ilgili bir kaç noktaya değinmekte fayda var.

vDS, bildiğiniz gibi, vSphere öncesi host seviyesinde olan sanal switch mantığının, datacenter seviyesinde oluşturulmasına izin verir ve bu yeni sanal switch’in yönetimini vCenter sunucusu yapar. Elbette bu noktada insanın aklına single-point-of-failure gelir ancak VMware bu konuda önlemlerini almış durumda. vDS mimarisini aşağıda görebilirsiniz.

Görüldüğü gibi, vDS mimarisi aslında iki parçadan oluşur. Control plane ve IO plane. Control plane, vCenter üzerindeki veritabanında tutulur ve tüm konfigürasyondan sorumludur (switch, port gruplar, portlar, uplinkler, NIC teaming, vb). vCenter olmadığı durumda her hangi bir konfigürasyon ya da değişiklik gerçekleştirilemez.

IO plane ise, hostlar üzerinde yer alan gizli sanal switchler’dir ve network trafiğinin yönlendirilmesi ile filtrelenmesinden sorumludur (VMsafe ya da vShield Zones gibi). vCenter tarafında gerçekleştirilen konfigürasyonlar her 5 dakikada bir buraya senkronize edilirler ve  /etc/vmware/dvsdata.db isimli veritabanında saklanırlar. İçeriğini sorgulamak isterseniz aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:

  • /usr/lib/vmware/bin/net-dvs > dvsdata.txt

Sonuçta IO plane, ilgili vDS konfigürasyonunun lokal bir kopyasını host üzerinde tutarak, vCenter’ın olmadığı durumda bile network trafiğinin sağlıklı akışını sağlar.

Peki tüm bunların, bizim datastore içerisinde gördüğümüz dvsData klasörü ile ilgisi nedir? Bunun cevabı vDS’in bir başka ince özelliğinde yatıyor. Bir VM başka bir hosta geçerken, portların state ve istatistiki bilgilerini diğer hosta taşınmak durumunda. Normal bir vMotion operasyonunda bu bilgiler de taşınır. Ancak HA durumunda bu mümkün olmayacağından shared storage kullanılır. İşte gördüğümüz klasör de bu bilgileri içerir.

dvsData sonrasında gelen klasör adı içerisinde geçen numara, vDS’in UUID numarasıdır.  Bu klasör altında oluşan dosyaların isimleri de bu datastore üzerinde yer alan VM’lerin kullandığı portların ID’leridir. Sonuçta bu klasörün oluşması için geçerli koşul vDS kullanmak ve bu vDS’e en az bir portu bağlı bulunan en az bir VM ‘in (konfigürasyon dosyası ile birlikte) datastore üzerinde yer almasıdır.

Kategoriler:VMware Etiketler:,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. 11.05.2012, 17:43

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: