Başlangıç > VMware > 123: Hoşgeldin vSphere5

123: Hoşgeldin vSphere5

Dün, sanallaştırma dünyasının önemli günlerinden biriydi. San Francisco’dan canlı bir webcast ile, VMware CEO’su Paul Maritz ve CTO’su Steve Harrod, vSphere5 ile ilgili ilk resmi tanıtımı gerçekleştirdiler ve çıtanın hangi noktaya yükseldiğini gösterdiler. Şimdiden VMware sitesinde “What’s new in vSphere5” whitepaper’ları yayımlanmaya başlamış durumda (buradan ulaşabilirsiniz). Yani önümüzdeki zamanda bol miktarda dokümantasyon, blog ve tweet bizi bekliyor olacak.

Öncelikle aşağıdaki tablo scalability anlamında nereden nereye gelindiğini gayet güzel açıklıyor (orjinal kaynak).

Evet, 32 adet vCPU, VM başıma 1TB RAM, 36Gb/s üzerinde network throughput ve 1 milyon IOPS. Bu değerleri performans benchmark’larında görmek isterim. Bunun haricinde yüzlercesi arasında kısaca değinmek istediğim değişiklik ve yenilikler:

ESXi: Uzun zamandır VMware’ın üzerinde özellikle durduğu konu, ESX ve Service Console artık tarih oldu. Bunun yerine sadece ESXi kullanılıyor olacak. PowerCLI ve vMA ‘ya eskisinden çok daha fazla başvuracağız demektir.

vCenter: vCenter sunucusu, Linux bazlı bir virtual appliance olarak kurulabilecek. Bu konuda açıkçası ciddi beklentilerim var. Linux üzerinde çok daha az kaynak ile çalışıp, FT ile daha rahat korunabilecek bir noktaya geldiği durumda gayet güzel ve faydalı olacağına inanıyorum.

Storage DRS: Yani Storage Dynamic Resource Scheduling. Bu güne kadar CPU ve bellek kaynakları için gerçekleştirebildiğimiz ve kaynakların dengeli şekilde kullanılmasını sağlayan DRS özelliği artık disk kaynakları için de kullanılabilir durumda. Bunun için DRS cluster oluşturur gibi storage cluster oluşturuluyor ve DRS tarafından aşina olduğumuz tüm özellikler burada da geçerli oluyor. Yeni bir VM klonlarken hangi datastore’a koymamız gerektiğini belirtmek zorunda kalmıyoruz, buna disk alanı ve latency’leri değerlendirerek kendi karar veriyor (initial replacement). Ya da normal süreç içerisinde (aynı DRS’in yaptığı gibi) tavsiyelerde bulunuyor hatta “Fully automated” tanımladığımız durumda storage vMotion operasyonunu kendi gerçekleştiriyor. Muhtemelen hepimizin başlangıç noktası initial replacement’dan ibaret olacak olsa da, bunların yapılabiliyor olduğunu bilmek bile gayet keyifli.

Policy Driven Storage: Bir süredir VASA (vStorage APIs for Storage Awareness) olarak duyduğum ancak ne olduğunu dün öğrendiğim olgu. Bu yeni API ile, disk kutusu tarafındaki disk topolojisi gibi kritik bilgiler vCenter ile paylaşılıyor. Bunu sonucunda vCenter üzerinde profiller oluşturabiliyoruz ve bu profiller aracılığı ile, hangi uygulamanın yada VM’in hangi profil üzerinde çalışması gerektiğine karar verebiliyor ve uygulama bazında SLA’lerin yakalanması için gereken administrative eforu minimize edebiliyoruz.

VMwareHA: HA algoritması tamamen değişiyor ve bu değişim agent’ın isminden başlıyor. Şu ana kadar AAM (Automated Availability Manager) adı ile anılan bileşen artık FDM (Fault Domain Manager) adı ile geçiyor olacak. vSphere4 ile uygulanan metodolojiyi hatırlayacak olursak, bir HA cluster içerisinde 5 adet primary host bulunurdu ve geri kalan hostlar secondary olarak tanımlanırlardı. Primary host’lar diğer tüm hostları monitor ederler ve bir fail durumunda ilgili VM’lerin diğer hostlarda açılmasını koordine ederlerdi. Bu primary/secondary yapı yerini artık master/slave yapısına bıraktı. Bir host diğer tüm hostları takip edip gerekli aksiyonları koordine ediyor. Bu konuyu ileride detaylandırmakta fayda var.

SRM 5.0: vSphere5 ile birlikte Site Recovery Manager 5.0’ın da tanıtımı gerçekleştirildi. Yine en çarpıcı özellik, SRM’in artık VM bazlı replikasyon yeteneği kazanmış olması. Önceki versiyonlarda, disk katmanında bir replikasyon mimarisine ihtiyaç duyuyordu ama artık bunu kendi gerçekleştirebiliyor. Diğer taraftan, failover sonrası failback opsiyonu da iş akışlarına entegre edilmiş durumda.

SRM ile birlikte iki ürünün daha yeni versiyonları tanıtıldı. Bunlar vCloud Director 1.5 ve vShield 5.0. Teknik konuların haricinde lisanslama modelinde de çok ciddi değişikliğe gidildi. Bunu da bir sonraki yazıda ele almayı planlıyorum.

Kategoriler:VMware Etiketler:,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: