Başlangıç > VMware > 124: vSphere5 lisanslama modeli

124: vSphere5 lisanslama modeli

vSphere5’in tanıtımı ile birlikte, lisanslama modelinin de ciddi şekilde değiştiğini duymak herhalde kimseyi şaşırtmaz. VMware bu değişimin iki ana sebebi olduğunu vurguluyor;

  • Donanımların hızlı gelişimi sonucunda, CPU core ve memory bağımlı bir lisanslama modelinin artık uygun olmayacağı. Eski lisanslama modelinde lisans tiplerine göre CPU core ve bellek limitasyonları belirleniyordu, örnek olarak standard lisansın 6 core ve 256 GB bellek desteklemesi gibi. Yeni lisanslama modelinde benzer kısıtlamalar bulunmuyor.
  • İkinci argüman ise VMware’ın “IT as a Service”  vizyonundan kaynaklanıyor. Hardware bazlı bir lisanslama modelinin kullanım bazlı bir maliyetlendirme sistemi ile örtüşmediği gerçeğinden dolayı, tüm veri merkezini bir havuz olarak görüp lisanslayan bir modelin ihtiyacı vurgulanmaktadır. 

 Bu argümanlardan yola çıkarak, lisans modeline yeni bir parametre eklendi, vRAM. vRAM çalışır bir durumda olan sanal sunucunun konfigüre edilmiş sanal belleği anlamına geliyor. Bu kavram ile birlikte modelin geldiği son nokta şöyle;

  1. İlk olarak CPU soket bazlı lisanslamaya devam. Yani 2 soketli 2 host lisanslıyorsak, 4 adet lisansı cebimize koymak durumundayız.
  2. Lisans tipine göre her CPU lisansı belirli miktarda vRAM destekliyor olacak. Eğer kurduğunuz VM’lerin toplam vRAM’i, satın aldığınız lisansların oluşturduğu vRAM havuzundan karşılanabiliyorsa sorun yok. Ancak havuz bunu karşılayamıyorsa, yeniden lisans almanız ve vRAM havuzunuzu genişletiyor olmanız gerekiyor, ortama yeni bir host eklemiyor bile olsanız.

Bu karar tamamen son kullanıcının aleyhinde bir karar gibi görünüyor. Eğer CPU başına yüksek konsolidasyon değerleriniz varsa, ekstra lisans almaktan kesinlikle kurtulamayacaksınız. Zaten maliyet avantajını en büyük pazarlama aracı olarak kullanan Hyper-V’nin ekmeğine biraz yağ sürülmüş gibi geliyor bana. Bakalım bu yeni model, SMB pazarındaki payları nasıl etkileyecek?

Diğer taraftan advanced lisans tipi artık yer almıyor. Kurumsal ortamlar için kullanılabilecek alternatifler Standard, Enterprise ve Enterprise Plus. Bu kararın sebebini gerçekten çok merak ediyorum çünkü vSphere4 ile artık enterprise lisans olmayacağı duyurulmuştu, şimdi ise advanced lisansın olmayacağı ve advanced lisansların enterprise olarak upgrade olacağı belirtiliyor. Bu konuda halen bir kararsızlık hakim gibi görünüyor. Neyse, lisans tiplerinin içeriklerini aşağıda görebilirsiniz.

[03.08.2011] Önemli Güncelleme: VMware’ın yaptığı açıklama doğrultusunda vRAM katsayıları 32/64/96 şeklinde değişmiştir.

vRAM tarafında gerçekleşen lisanslama ise etik lisanslama olacak. vRAM havuzu dolduğunda yeni sanal sunucu kurulmasını engellemeyecek ancak size bol miktarda alert üretecektir diye tahmin ediyorum. İşin en ilginç tarafı ise “verilen malın geri alımı” durumu olacak ve artık herkes hangi sanal sunucuya ne kadar RAM konfigüre ettiğinin çok daha ciddi peşinde koşuyor olacak.

Kategoriler:VMware Etiketler:, ,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. 04.08.2011, 17:50

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: