Başlangıç > EMC, VMware > 126: EMC ve VSI eklentileri

126: EMC ve VSI eklentileri

vSphere Client eklentilerini (plug-in) her zaman çok sevmişimdir. Hele bir de EMC’nin VSI eklentileri gibi önemli bir eksiği kapatıyorsa daha ne olsun. Bu yüzden bugün biraz bu konuya değinmek istiyorum.

VSI, Virtual Storage Integrator adı altında sunulan, hem vSphere hem de Hyper-V için hazırlanmış bir eklenti paketidir. VMware ortamı ile storage ortamı arasındaki bağı kurmak her zaman zor bir süreçtir, hele bir de VMware admini ile storage admini birbirinden farklı kişiler hatta gruplarsa. Storage admini diskleri tanımlar ama o diskler üzerinde ne çalıştığından haberi olmaz, aynı şekilde VMware admini de diskleri alır, kullanır ancak disk altyapısı ile ilgili hiç bir fikri bulunmayabilir. Ayrıca disk tanımlama süreçleri esnasında da excel tabloları havalarda uçuşur ve yönetimi gayet zor bir ortam meydana gelir. İşte VSI eklentileri bu tip problemleri adresliyor. 

Bu eklenti paketi aslında dört farklı bileşenden oluşuyor. Bunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Storage Viewer: Bu eklenti, VMware admininin disk altyapısı ile ilgili ihtiyaç duyabileceği tüm bilgilere read-only erişim sağlar. 
  • Unified Storage Management: Storage admininin tanımladığı haklar doğrultusunda, VMware admini vSphere Client aracılığı ile kendi diskini tanımlayabilir ve disk kutusunun desteklediği birçok operasyonu gerçekleştirebilir.
  • Path Management: Gerek VMware NMP (Native Multipathing Plug-in) olsun gerekse PowerPath gibi 3rd party bir yazılım olsun, VMware adminlerinin multipathing ile ilgili operasyonlarını, vSphere Client üzerinden çok daha efektif bir şekilde yapabilmelerine olanak tanır.
  • Storage Pool Management: Unified Storage Management’ın ötesinde, vSphere Client üzerinden disk kutusu üzerinde storage pool’lar yaratılmasını ve yönetilmesini sağlar.

VSI’ın en güncel versiyonunu EMC’nin PowerLink sitesinden indirebilirsiniz. Ben ilk aşamada Storage Viewer eklentisini indirdim ve denedim. Kurulum kısmı gayet sıradan, sadece bir noktada size “Solutions Enabler” kurmak isteyip istemediğinizi soruyor. Buna evet demeniz gerekiyor çünkü eğer Symmetrix, CLARiiON veya VNX-Block disklerini görüntülemek istiyorsanız buna ihtiyacınız olacaktır. Bu arada kurulumu her hangi bir vSphere Client çalışan makinada yapabilirsiniz.

Kurulumu tamamladıktan sonra, eklentiyi aşağıdaki şekilde görebiliyor olmanız gerekir.

Bu noktadan sonra yapmamız gereken ilk şey, eğer ortamımızda varsa, Solutions Enabler bağlantısını gerçekleştirmek. Aşağıdaki ekrana IP ve port yazmak yeterli olacaktır. Bağlantı kurulduktan sonra, Solutions Enabler üzerinde tanımlı disk kutuları artık VSI üzerinde de otomatik olarak tanımlı olacaktır. Sol menüde gördüğünüz ilgili modelleri tıklayarak bunu görebilirsiniz. Eğer göremediğiniz disk kutunuz varsa (Symmetrix dışında) SP’lerinin IP’lerini, geçerli bir kullanıcı adı ve şifre ile birlikte yazarak elle de ekleyebilirsiniz.

Bu basit tanımlamalardan sonra gelelim işin keyifli kısmına. Artık herhangi bir ESX hostunu seçtiğimizde, ekstradan “EMC VSI” adında bir tab göreceğiz. Buradan o hosta tanımlanmış datastore’ları, EMC LUN’ları ve daha fazlasını görebiliriz. Aşağıda görüldüğü gibi herhangi bir LUN’un, marka model ve firmware versiyonuna kadar hangi disk kutusundan verildiği, LUN ID’si, RAID tipi, META olup olmadığı, kaç yoldan disk kutusuna bağlı olduğu ve hangi datastore’da yada VM’de RDM olarak kullanıldığı bilgilerine tek bir ekrandan ulaşabiliyoruz. Sizi bilemiyorum ama bu ve birkaç ekrandan alacağım export’un, benim birçok excel tablomun yerini tutacağı kesin.

Yakın zamanda Unified Storage Management eklentisini de denemeyi düşünüyorum. Zira, eğer bu VSI paketi içerisinde bir yıldız oyuncu varsa, bu her halde  Unified Storage Management olacaktır.

Kategoriler:EMC, VMware Etiketler:,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: