Başlangıç > VMware > 127: Lisanslamada son nokta

127: Lisanslamada son nokta

Lisanslama üzerine bu kadar yazı yazmak niyetinde değildim ancak gelişmeler bunu gerektirdi ve bugünkü de değinmeden geçemeyeceğim bir gelişme. Lisanslama modelindeki değişimlerden ve bu modelin uygunluğu konusundaki bazı endişelerimizden bahsetmiştik (makale 124). Community içerisinde bu konu öyle bir hal aldı ki, vSphere5’in yeni özelliklerini bile gölgede bıraktı. Neyseki VMware tüm bu konuşulanlara kulak verdi ve modelde ciddi esnemelerde bulundu. Aslında 3 ana değişiklik söz konusu:

İlk olarak, CPU lisanslarının desteklediği vRAM sayıları güncellendi. Eski rakamların, birçok işletme için, uzun vadede daha fazla CPU lisansı anlamına geleceği ve bence pazar payını ciddi oranda etkileyeceği gerçeğinden yola çıkarak VMware, bu rakamları iki kata kadar artırdı. Her ne kadar vRAM üzerinden gerçekleşecek bir lisanslamayı, VMware’ın en etkili silahı olarak gördüğüm memory overcommitment ve TPS üzerinde bir olumsuzluk olarak görüyor olsam da, gayet pozitif bir gelişme. Aşağıdaki tabloda eski ve yeni vRAM desteğini görebilirsiniz.

İkinci olarak, tek bir VM’in yaratabileceği maliyet handikapı kaldırıldı. VMware bu yeni versiyon ile (VM başına 1TB bellek desteği) Tier1 uygulamaların sanallaştırılmasını ciddi anlamda destekliyor. Ancak yeni modelde bile, 1TB’lık bir vRAM yaklaşık 11 adet CPU lisansına denk geliyor ve uygulamanın sanallaştırılma maliyetini ciddi oranda artırıyor. Yeni güncelleme ile, hiç bir VM, bir CPU lisansından daha fazla lisans gerektirmeden sanallaştırılabilecek, ne kadar belleğe sahip olursa olsun. Aşağıda 1TB’lık bir VM’in eski ve yeni lisanslama modellerindeki maliyetini görebiliriz.

Üçüncü olarak ise, vRAM hesaplama mantığında ufak ancak önemli bir değişikliğe gidildi. Eski mantıkta, belirli bir zaman içerisinde en çok ne kadar vRAM kullanmışsanız, o kadar lisanslamanız gerekiyordu. Şimdiki modelde ise, bir senelik ortamala üzerinden hesaplama yapılacak. Böylelikle vRAM kullanımındaki kısa süreli çıkışlar, sizi ciddi oranda etkilemeyecek.

Umarım artık lisanslama konusu kapanmıştır ve yeni özelliklerin tadını çıkarmaya başlarız.

Kategoriler:VMware Etiketler:,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: