Başlangıç > VMware > 129: Zerto ile sıfır RTO

129: Zerto ile sıfır RTO

Yakın zamanlarda, adından sıkça bahsettireceğinden emin olduğum bir firma piyasaya girdi, Zerto.  Firma adını “Zero RTO” ‘dan alıyor ve sanal ortamlarda (şu an için sadece VMware odaklı) disaster recovery çözümlerine farklı bir bakış açısı getirmeyi hedefliyor.  İsrail asıllı olan firmanın kurucuları aslında çok da yabancı sayılmaz. 2006 yılında EMC’nin bünyesine kattığı Kashya firmasının da kurucuları, ki biz bu ürünü bugün EMC Recover Point olarak tanıyoruz. Recover Point ile edinilmiş iyi ve kötü tecrübeler ışığında, Zerto oluşumunun da gelecek vaad ettiğini şimdiden söyleyebiliriz.

Şu anda piyasada bulunan ve VMware üzerinde snapshot bazlı replikasyon yapan ürünlerden farklı olarak Zerto, Recover Point ile yaptığının benzeri bir yaklaşım uyguluyor. Recover Point, SAN altyapısı içerisine entegre ettiği splitter’lar vasıtası ile (ki bu SAN switch, disk kutusu veya host bazlı olabilir) gelen I/O’nun bir kopyasını oluşturarak DR site’a göndererek çalışırdı. Zerto Virtual Replication ürünü de benzer işi hypervizor seviyesinde yapıyor. Böylelikle tamamen disk kutusu bağımsız, esnek, kolay yönetilir ve güvenli bir yapı vaad ediyor.

Mimarinin bileşenlerini incelersek asılnda iki adet kritik bileşen söz konusu:

  • Zerto Virtual Manager (ZVM): vCenter’a bir eklenti olarak kurduğumuz ve mimarinin vSphere Client üzerinden yönetilmesini sağlayacak bileşen.
  • Virtual Replication Appliance (VRA): Fiziksel hostlara kurduğumuz ve replikasyonu gerçekleştiren virtual appliance’lar.

VRA, vSphere API’lerini kullanarak IO stack içerisinde gerçekleşen write I/O’larını takip edebiliyor ve eğer korunan bir vm/vmdk ‘e ait bir write I/O yakalarsa, kendi bellek alanı içerisinde bunun bir kopyasını oluşturup DR site içerisinde yer alan VRA’ya gönderiyor. I/O seviyesinde gerçekleşen bir operasyon olduğu için, snapshot bazlı metodlarda olabileceği gibi, VM üzerinde hiçbir olumsuz etkisi bulunmuyor. DR site gönderimi esnasında ise sıkıştırma, bandwidth kısıtlama, CDP (Continuous Data Protection) gibi opsiyonları destekleyebiliyor. Özellikle CDP özelliği çok önemli, çünkü felaketin olduğu zaman anında eğer o anki kopyanız işe yaramazsa, bütün senaryo ve yatırımlar başarısızlığa uğramış demektir. Ancak CDP ile daha önceki stabil durumlara dönmek mümkün. Bence bir replikasyon ürününde aranması gereken en önemli özellik CDP.

Peki bu esnada VRA çökerse ne olur? Cevap, hiçbirşey. Bu noktada sadece replikasyon mimarisi çalışmıyor ve asıl sistemler bu durumdan hiç etkilenmiyor olacak. Eğer sadece aradaki network çökerse, VRA değişen ve gönderilmeyi bekleyen blokları biriktirmeye başlar. Network geri geldiğinde ise, bu blokları aynı sıra ile gönderir.

İşin bizim için en güzel tarafı ise, tamamen sanal ortamlar için optimize edilmiş bir çözüm olduğu için, vMotion, storage vMotion, HA, DRS gibi teknolojileri desteklemektedir.

Aklıma takılan bir soru şu; SRM 5.0 ile birlikte VMware host based replikasyonu destekleyeceğini duyurmuştu. Bu iki firma arasında bir rekabete mi denk geliyor olacak yoksa farklı mimarileri mi konuşuyor olacağız, bunu herhalde zaman gösterecek.

Kategoriler:VMware Etiketler:,
  1. 15.08.2011, 13:19

    Ürün sınıfında bence liderliğe oynayabilir. Ama bu yarışta bu urunu kimse almazsa:)

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: