Başlangıç > VMware > 134: vCenter ile ileri seviye alarm takibi

134: vCenter ile ileri seviye alarm takibi

Bugün, uzun bir ara ve yoğun bir dönemden sonra yeniden yazabiliyor olmanın heyecanı ile, vCenter alarm mekanizmasının ileri seviyede nasıl kullanılabileceğinden bahsediyor olacağım.

Hepimizin bildiği gibi, vCenter üzerinde çok sayıda tanımlı alarm bulunmaktadır, günlük hayatımızda bunların çoğunu farkederiz (disconnect olan host, CPU ve bellek kullanım durumları gibi). Belki çoğumuzun farketmediği durum, tanımlı olan alarmların ötesinde aslında hemen hemen her durum için özel alarm tanımlayabileceğimizdir. Ancak enterprise bir ortam için bu da yeterli olmayacaktır, ta ki üretilen bu alarmların ortamların izlenmesi için kullanılan enterprise ürünlerle (Microsoft SCOM, HP OpenView gibi) entegre edilmediği sürece.

Bahsettiğimiz entegrasyon için kullanılabilecek 3rd party ürünler mevcut. Ben Veeam nWorks Smart Plug-In for VMware ürününü test ettim ve bu konuda gayet başarılı olduğunu söyleyebilirim. nWorks ile ilgili ileride ayrı bir yazı yazmayı planlıyorum ancak bugün bunu ekstra bir ürün kullanmadan yapacağız.

Öncelikle vSphere Client aracılığı ile yeni bir alarm oluşturmamız gerekiyor. vCenter objesi üzerinden “Add Alarm” diyerek işlemlere başlıyoruz.

Sonrasında tanımlamamız gereken üç konfigürasyon var, alarm tipinin ne olacağı, bu alarmı neyin tetikleyeceği ve bu alarm tetiklendiğinde ne tip bir aksiyonun alınacağı. Ben bu örnekte, bir VM suspend edildiğinde, HP Operations Manager ekranlarında major seviyede bir mesaj oluşmasına yönelik bir tanım yapacağım. Adım adım gidersek,

 1. Bu adımda bir VM objesi üzerinde bir alarm tanımladığımızı ve bu alarmın bir event tarafından tetikleneceğini belirtiyoruz.
 2. İkinci adımda, tetikleyecek event listesini görebiliriz. Yazının başında bahsettiğim “hemen hemen her durum için” ifadesi ile neyi kastettiğim daha net anlaşılmıştır. Biz burada senaryomuz doğrultusunda “VM suspended” ile devam ediyoruz.
 3. Üçüncü adımda işin en can alıcı kısmına geliyoruz, bu alarm oluştuğunda nasıl bir aksiyon alınacak? Alternatiflere baktığımızda bir iki basit konfigürasyon gözümüze çarpacaktır, mail ile haber verilmesi veya SNMP trap atması. Ancak amacımız enterprise bir sistem izleme ürünü ile entegre etmek olduğu için biz diğer bir alternatifi kullanacağız, komut çalıştırma.

Komut çalıştırmak istediğimiz zaman dikkat etmemiz gereken bir iki ufak ayrıntı var. Öncelikle her zaman çalıştıracağımız exe’nin full path’ini vermemiz gerekiyor. Burada sadece exe’ye bağımlı değiliz, bir batch dosyası yada her hangi bir script de çalıştırabiliriz. Eğer batch dosyası çalıştırmak istiyorsak, az önce belirttiğimiz kriter doğrultusunda cmd.exe’yi verip, bat dosyamızı çalıştırabiliriz.

Yukarıdaki gibi bir entegrasyon sağlamak istiyorsanız yapmak isteyeceğiniz bir şey, alarm oluştuğunda kritik bilgileri değişken olarak scripte yada komuta gönderebilmektir. Neyseki VMware bize bunu sağlıyor, yukarıda da {alarnName} ve {targetName} değişkenlerinin kullanım şeklini görebilirsiniz. Detaylı liste ise aşağıdaki gibidir.

{eventDescription}

Text of the alarmStatusChange event. The{eventDescription}variable is supported only for Condition and State alarms.

{targetName}

Name of the entity on which the alarm is triggered.

{alarmName}

Name of the alarm that is triggered.

{triggeringSummary}

Summary info of the alarm trigger values.

{declaringSummary}

Summary info of the alarm declaration values.

{oldStatus}

Alarm status before the alarm is triggered.

{newStatus}

Alarm status after the alarm is triggered.

{target}

Inventory object on which the alarm is set.

Gelelim işin HP Operations Manager tarafına. Burada en sevdiğim policy tipi olan, “Open Message Interface” tipini kullandım. Bu policy tipinde, direk opcmsg komutu ile istediğiniz gibi alert oluşmasını tetikleyebilirsiniz. Bu policy’i de oluşturup, vCenter sunucusuna deploy etmeniz gerekiyor. Bunu da yaptıktan sonra, bir sanal sunucuyu suspend edip, kahvemizi yudumlarken karşımıza çıkacak hata mesajını keyifle gözlemlemekten başka yapılacak bir şey kalmıyor.

Sonuç olarak, vCenter alarmları belkide tahmin ettiğimizden çok daha detaylı olarak tanımlanabilir, bu alarmlar 3rd parti ürünler kullanılarak merkezi monitoring uygulamaları ile entegre edilebilir, ancak eğer vaktiniz var ve neyi takip etmek istediğiniz konusunda net fikir sahibi iseniz, bunu çok rahat şekilde kendiniz de tanımlayabilirsiniz.

Kategoriler:VMware Etiketler:, ,
 1. 06.03.2013, 06:56

  You made some really good points there. I looked on the web for
  more information about the issue and found most people will
  go along with your views on this web site.

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: