Başlangıç > VMware > 136: vSphere5 ile vMotion

136: vSphere5 ile vMotion

vMotion konusunda vSphere5 ile çıtanın yükseldiğini duymak eminim kimseyi şaşırtmayacaktır. Dikkat çeken iki tane önemli gelişme mevcut.

Birincisi çoklu NIC desteği. vSphere5 öncesi tek bir NIC kullanabiliyorduk. Eğer 1G kullanıyorsak 4 adet, 10G kullanıyorsak 8 adede kadar da eşzamanlı vMotion yapabiliyorduk. Bu rakamlar değişmemekle birlikte, artık birden fazla NIC eşzamanlı kullanılabiliyor. Bu değerler, 1G network kullanıldığı durumda 16 adet, 10G kullanıldığı durumda ise 4 adet. Yanlış anlaşılmasın, bu host bazlı maksimum eşzamanlı vMotion sayısını arttırmayacak, vMotion’ların çok daha hızlı gerçekleşmesini sağlayacak, söz konusu olan tek bir vMotion olsa bile.

Diğer özellik ise SDPS yani Stun During Page Send. vSphere5 öncesi vMotion detaylarına daha önceleri değinmiştik (buradan erişebilirsiniz).  vMotion esnasında VMkernel, sanal sunucunun değişen tüm bellek bloklarını vMotion networkü üzerinden kopyalamak durumunda idi. Peki ya bellek blokları, VMkernel’ın kopyalayabileceğinden daha hızlı değişiyorsa? İşte bu durumda, 4.1 ile gelen Quick Resume özelliği yerini SDPS’e bırakmış durumda. VMkernel eski versiyonlardakine benzer hesaplamalar sonucunda, vMotion işlemini tamamlayamayacağı sonucuna varırsa, VM’in CPU’sunu yavaşlatıyor, böylelikle bellek değişim hızını yavaşlatıp vMotion operasyonunu başarı ile tamamlamayı hedefliyor. Aslında bu yavaşlatma işi, VM’in işlemcisini, transaction aralarında, milisaniye mertebesinde uyutması anlamına geliyor.

SDPS, vMotion başarı oranını yükseltirken, sanal sunucunun işlemcisine dışarıdan müdahale edilmesi anlamını da taşıyor. Dolayısı ile, yüksek işlemci gücü isteyen anlarda sanal sunucunun performans kaybına sebebiyet verebilir. Muhtemelen bunun olasılığı düşük olacaktır, zira SDPS kısa zaman dilimleri içerisinde etkili olacaktır (tabi 1TB’lık monster VM’lerden bahsetmiyorsak). Yine de böyle bir durumla karşılaştığınızda, SDPS özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz. Bence kötü haber ise, bu VM bazında değil, host bazında yapılabilecek bir değişiklik.

  1. vSphere Client üzerinden fiziksel sunucuyu seçin.
  2. Configuration -> Software -> Advanced Settings
  3. Migrate.SdpsEnabled değerini 0 olarak değiştirin.
  4. Bunu tüm fiziksel sunucular için tekrarlayın.

Son olarak, VMware’ın benchmark dokümanından elde edilen bir sonuç. Test, 16GB bellek ve 4 vCPU’ya sahip, üzerine DB2 yükü gönderilen sanal sunucular üzerinde yapılmış. Yine de en doğru sonucu herkesin kendi ortamı verecektir.

Kategoriler:VMware Etiketler:,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: