Başlangıç > VMware > 138: vCenter 5.0 Syslog Collector

138: vCenter 5.0 Syslog Collector

vCenter 5.0 ile birlikte gelen özelliklerden bir tanesi de, vCenter sunucusunu artık syslog sunucusu olarak kullanabiliyor olmamız. Bu özellik, logların merkezi bir ortamdan takip edilebilmesini bir kenara bırakırsak, ESX versiyonları için çok büyük anlam ifade etmeyebilirdi. ESX’lerimizin servis konsolları üzerinden loglara istediğimiz zaman erişebilir durumdaydık. Ancak ESXi versiyonları ile birlikte, bu durum biraz daha değişti. Eğer lokal diske sahip bir ESXi sunucunuz varsa, benzer şekilde /scratch partition içerisinde loglara erişebilirsiniz, ancak SAN yada USB üzerinden boot ettiğiniz stateless ESXi sunucularınız mevcutsa, bu işi lokalde yapamayacağınızdan, logları network üzerinden başka bir lokasyona gönderiyor olmamız faydalı olacaktır.

Syslog Collector servisi gayet düz bir kuruluma sahip, vCenter Installer içerisinden VMware Syslog Collector seçilir ve kurulum tamamlanır. Tek bir yerde standard değer harici bir değer verilir, o da setup tipinin sorulduğu ekran. Varsayılan değer, “standalone installation” şeklindedir,  ancak biz burada “VMware vCenter Server installation” seçiyor olacağız. Diğer seçeneği denemedim ama bildiğim bir şey varsa, o da vCenter ile entegre olması gerektiğidir :)

Kurulumu tamamladıktan sonra, vSphere Client üzerinde ilgili eklentiyi görebiliyor olmamız gerekir. Kurulum ile ilgili detayları bu eklenti üzerinden görebilirsiniz. Artık vCenter sunucusu 514 ve 5514 portları üzerinden bağlantı kabul etmeye hazır durumdadır.

Syslog Collector hazır olduğuna göre, sırada ESXi sunucularında tanımlama yapmak kaldı. Bununu için ESXi sunucularının advanced parametrelerinde değişiklik yapmamız gerekecektir. Advanced parametrelerin Syslog bölümü altında yer alan Syslog.global.logHost değerine (normalde boştur) syslog collector olarak tanımladığımız sunucuyu port ve protokol bilgisi ile girmemiz gerekmektedir. Örnekleri aşağıdakiler gibi olacaktır:

  • udp://10.20.30.40:514
  • udp://sernername.my.domain:514
  • tcp://sernername.my.domain:514
  • ssl://sernername.my.domain:5514

Bu değere birden fazla da sunucu ekleyebiliriz, aralarına virgül koymamız yeterli olacaktır. Bu değerleri girdiğimiz andan itibaren logları ilgili adreslere göndermeye başlayacaktır.

Kurulum aşamasında verebileceğim bir tavsiye, oluşacak log dosyalarının boyutunu ve rotasyon sayısını artırmak olacaktır. Çünkü logları gönderdiğimiz yerde, ESX(i) ortamlarından aşina olduğumuz dosya yapısını bulamayacağız. Yani vmkernel, vmkwarning, hostd gibi ayrı log dosyaları yerine tek bir syslog.log dosya silsilesi göreceğiz, dolayısı ile beklenenden daha hızlı bu dosyalar dolacak ve rotasyona girecek, eskiye yönelik bir vmkwarning mesajını bulma olasılığınız da düşecektir.

VMware’ın sunduğu bu çözümün komple bir çözüm olduğunu düşünmüyorum ancak kolay kurulum ve konfigürasyonunu düşünürsek, başlamak için gayet iyi bir nokta olacaktır ve iş görecektir.

Kategoriler:VMware Etiketler:, ,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: