Başlangıç > VMware > 140: vCenter veritabanı değişimi

140: vCenter veritabanı değişimi

Konu başlığı sizi yanıltmasın, veritabanının nasıl taşındığı değil bahsetmek istediğim konu. Bunun ile ilgili yazılmış güzel makaleler bol miktarda var. Asıl değinmek istediğim nokta, bu tip bir taşımadan sonra genelde atlanan bir durum.

Yakın zamanda ben de benzer bir operasyon yapma ihtiyacı duydum. Veritabanını yeni bir sunucuya taşıdım, DSN tanımlarını değiştirdim ve vCenter servislerini başarılı bir şekilde başlattım. Herşey yolunda görünüyor. Ta ki, iki gün sonra fiziksel bir sunucunun performans datasına vSphere Client üzerinden bakmak isteyene kadar. İşte aldığım hata mesajı:

Konuyu biraz daha incelediğimde, sorunun vCenter sunucusunun, DSN tanımları düzeltilmiş olmasına rağmen, eski SQL sunucusuna erişmeye çalışmasından kaynaklandığını farkettim. Şöyleki;  performans datasının GUI üzerinde gösterilmesinden “VMware VirtualCenter Management Webservices” servisi sorumlu ve bu da tomcat üzerinde çalışıyor. Bu webservis hangi SQL sunucusundan datayı alacağına ise, DSN tanımlarına göre değil, bir adet konfigürasyon dosyasına göre karar veriyor, vcdb.properties. Bu dosya aşağıdaki klasörlerde yer almaktadır:

  • Windows 2008: C:\ProgramData\VMware\VMware VirtualCenter
  • Windows 2003: C:\Documents and Settings\All Users\Application Data\VMware\VMware VirtualCenter

Buradan ilgili tanımı düzenleyip, yukarıda adı geçen servisi yeniden başlattığınızda, performans datalarına sorunsuz ulaşabildiğinizi göreceksiniz. Hem de eksiksiz bir şekilde.

Kategoriler:VMware Etiketler:
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: