Başlangıç > VMware > 143: Kritik bir HA-dvS problemi

143: Kritik bir HA-dvS problemi

Geçenlerde makale incelerken bir tanesi bir hayli dikkatimi çekti.  Adreslediği konu, ESXi ve vCenter 5.0 versiyonunun bir bug’ı ve ortamınızı hiç beklemediğiniz bir anda ciddi şekilde etkileyebilecek bir bug. Şöyleki; eğer sizin distributed switch’e bağlı bir VM’iniz varsa ve bu VM’i storage vMotion ile başka bir datastore’a taşıdıysanız, bir HA durumunda yüksek olasılıkla bu VM açılamayacaktır. İşte işin ciddiyeti burada. Konu ile ilgili yazılmış VMware’ın da bir KB ‘si var ama malesef cause ve resolution kısımları tatmin edici olmaktan bir hayli uzak.

Güncelleme: 16.05.2012 tarihinde linkli makalenin VMware tarafından güncellendiğini görüyorum. Artık daha fazla bilgiye bu makaleden de erişebilirsiniz.

Gelelim işin detayına. bir VM’in ethernet adaptörünü distributed switch’in portgrubuna bağladığınızda, bir port numarasına sahip olursunuz. Bu port numarası ESXi üzerinde ve VM’in bulunduğu datastore’da .dvsData isimli klasör içerisinde saklanır (daha detayli bilgi için). Biz VM’i storage vmotion ile taşıdığımızda, datastore üzerinde tutulan bu bilgi malesef taşınmıyor. Normal şartlar altında bu bilgi ESXi üzerinde de tutulduğundan bir problemimiz yok. Eğer ilgili ESXi bir probleme maruz kalır, kapanır ve VM için HA durumu tetiklenirse, diğer ESXi sunucusunun bu bilgiyi alabilecek bir yeri kalmadığından HA başarısız olur.

Yakın zamanda disk geçişinden dolayı birçok taşıma yaptığımdan, bu durumun kendi ortamımı nasıl etkilediğini görmek istedim. Yeni yarattığım datastore içerisinde 18 adet VM bulunmasına rağmen, port bilgilerini içeren dosya sayısı sadece 2!! Bu iki sunucu da direk o datastore üzerinde yaratılmış sunucular. Dolayısı ile, geriye kalan 16 sunucunun HA durumunda açılamayacaklarından emin olabilirim. İşin bir diğer tarafı da, vCenter’ın yaptığı kontrol sonucunda, bu sunucuların “HA protected” olarak görünmeleri.

Peki çözümümüz ne? Manuel yol, sunucunun ethernet adaptör özelliklerinden port numarasını değiştirip, boşta bulunan bir portID atamak. Bu işlemden sonra .dvsData klasörü içerisinde ilgili port bilgilerinin bulunduğu dosya oluşacaktır. Bu işlem için yazılmış güzel bir PowerCLI scripti de bulunmakta, ilgili makaleye ve scripte buradan erişebilirsiniz. Bu scriptle hem problemli VM’lerinizi listeleyebilir, hem de çözüm sağlayabilirsiniz.

Eminim yakın zamanda VMware buna bir çözüm bulacaktır ancak bu zamana kadar kulağımıza küpe olsun.

Kategoriler:VMware Etiketler:,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: