Başlangıç > VMware > 144: Microsoft Cluster kullanıyorsanız

144: Microsoft Cluster kullanıyorsanız

VMware ortamınızda, RDM (Raw Device Mapping) tanımlı diskler üzerinde MSCS (Microsoft Cluster Services) kullanıyorsanız ve diskler ile ilgili özel bir tanım yapmadıysanız, aşağıda belirtilen iki adet semptomu yaşıyor olmalısınız. Aslında bu durum sadece MSCS kullanılan durumlarda değil, disklere SCSI rezervasyonu uygulayan tüm durumlarda geçerli olacaktır. Semptomlar;

  1. ESXi üzerinde gerçekleştirdiğiniz rescan operasyonunun çok uzun sürmesi hatta muhtemelen timeout alıp başarısız sonuçlanması.
  2. ESXi sunucusunun çok uzun sürelerde reboot olması, DCUI (Direct Console User Interface) üzerinde  “loading module multiextend” yazısının takılı kalması.

Reboot yada rescan esnasında ESXi sunucusu, kendisine atanmış olan tüm diskleri/LUN’ları tanımlamaya çalışır. Ancak eğer bu diskler bir Microsoft cluster’ın aktif olan node’unda kullanılıyorlar ve üzerlerinde kalıcı SCSI rezervasyonu varsa, bu diskler ESXi tarafında tanımlanamaz ve her bir disk için yaklaşık 3 dakikalık bir sürece (timeout alana kadar) girer.

ESXi 4.1 versiyonunda bu problem için uygulanan workaround çok daha basitti. İlgili timeout değerini azaltacak bir advanced parametreyi tüm ESXi sunuculara girdiğimizde bu süre ciddi oranda azalıyordu. Tavsiye edilen parametre ve değeri aşağıdaki gibi.

  • SCSI.CRTimeoutDuringBoot -> 1

Ancak VMware bu parametreden pek hoşnut kalmamış olmalı ki, vSphere5 ile birlikte bu parametreyi kaldırdı. Bunun yerine uygulanan çözüm, Microsoft Cluster ortamında shared disk olarak kullanılacak disklere bir flag atamak. Böylelikle boot yada rescan esnasında ESXi bu disklerin Microsoft Cluster diskleri olduğunu anlıyor. Ancak bu malesef manuel ve her ESXi üzerinde yapılması gereken bir tanım.

Bu tanımlamayı yapabilmek için ilk olarak, disklerin Device ID’lerine ihtiyaç var. Tüm ID’ler tespit edildikten sonra, SSH üzerinden sunuculara bağlanıp aşağıdaki komutu girmemiz gerekiyor (Not: perennially’den önce çift tire var).

  • esxcli storage core device setconfig -d <naa.id>  –perennially-reserved=true

Çalıştırdığımız komutun işini doğru yapıp yapmadığını da aşağıdaki komut ile test edebilirsiniz. Bu komutun çıktısında “Is perennially reserved” parametresinin değerini true olarak görüyor olmalıyız.

  • esxcli storage core device list -d <naa.id>

Microsoft Cluster kullanılan disklerde dikkat edilmesi gereken bir konu daha var. Eğer ESXi sunucularınız üzerinde default path policy olarak Round Robin tanımlı ise, bu konfigürasyon cluster disklerde sorun çıkarabilir, zaten VMware tarafında da MSCS için support edilmeyen bir konfigürasyondur. Round Robin tanımlı disklerde, vmkernel default olarak her 1000 I/O operasyonundan sonra aktif path’i değiştirir ancak bu değişim disk üzerindeki SCSI rezervasyonunun yenilenmesi anlamına gelecektir ve bu durum hem vmkernel hem de disk kutusu üzerindeki stresi artıracak ve tahmin edilemeyen problemlere davetiye çıkarabilecektir. Dolayısı ile her zaman MSCS diskleri için tavsiye edilen konfigürasyon Fixed yada MRU (Most Recently Used) olmalıdır. Konu ile ilgili VMware makalesine buradan ulaşabilirsiniz.

Kategoriler:VMware Etiketler:,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: