Başlangıç > VMware > 145: VM backup ve alınamayan snapshot

145: VM backup ve alınamayan snapshot

Geçen gün, Veeam üzerinden alınan imaj yedekleri incelerken, yeni eklemiş olduğumuz bir sunucunun hata aldığını gördük;

File <unspecified filename> is larger than the maximum size supported by datastore <unspecified datastore>

Kısaca bahsetmek gerekirse, bir imaj backup esnasında, önce VM’in snapshot’ı alınır, yedekleme için gerekli kopyalama gerçekleşir ve snapshot silinir. Snapshot alınamadığı durumda, backup işi de başarısız olacaktır.  Bizim durumumuzda da durum bundan ibaret, zaten normal yollarla almaya çalıştığımız snapshot’ta da aynı hatayı aldık. Problem snapshot operasyonunun niye başarısız olduğu.

VM’in konfigürasyonunu incelediğimizde, problemin kaynağının disklerde olduğunu farkettik. Sunucu üzerinde yaklaşık 2TB’lık bir disk tanımlı, normalde bir VMFS5 formatlı datastore üzerinde maksimum 2TB-512Byte ‘lık vmdk tanımlayabiliyoruz ve belli ki bu disk de tamamen limitlerde yaratılmış. Snapshot alma operasyonunda ise, operasyonun disk üzerinde ekstra bir alan ihtiyacı vardır, VMware’ın açıklamasına göre 256GB’lık bir disk için bu ekstra gereksinim 2GB kadar. Zaten sınırda yaratılmış 2TB’lık bir disk için de bunu hesaba kattığımızda, bu diskin datastore limitleri içerisine sığamayacağı gerçeği ortaya çıkıyor ve operasyon hata alıyor (VMware KB).

Yedekleme tarafına geri dönecek olursak, burada bir avantajımız aslında bizim sadece sistem diskini yedeklemek istiyor olmamız. Ancak bir VM’in snapshot’ını aldığımızda, bu bütün diskler için geçerlilik kazanıyor. İhtiyacımız olan şey, sadece sistem diskinin snapshot’ının alınmasını sağlayacak bir yöntem. Bunu disk modunu değiştirerek gerçekleştirebiliyoruz. Normalde eklediğimiz diskler varsayılan olarak dependent modda eklenir. Bu diskleri independent olarak tanımladığımızda ise, VM üzerinde aldığımız snapshotlar’dan etkilenmezler. VMware’ın bu konu ile ilgili yazılı bir dokümantasyonu var ancak burada offline bir operasyondan bahsediliyor. PowerCLI kullanarak bu işi online olarak da yapabiliriz.

İhtiyacımız olan komut dizilimleri aşağıdaki gibidir.


PowerCLI C:\> $HDs = Get-HardDisk -VM (Get-VM -Name OzanTest)
PowerCLI C:\> $HDs

CapacityKB Persistence Filename
---------- ----------- --------
52428800 Persistent [VPLEX_1] OzanTest/OzanTest.vmdk
1048576 Persistent [VPLEX_1] OzanTest/OzanTest_1.vmdk

PowerCLI C:\> Set-HardDisk -HardDisk $HDs[1] -Persistence IndependentPersistent

Confirm
Are you sure you want to perform this action?
Performing operation "Setting Persistence: IndependentPersistent." on Target "Hard disk 2".
[Y] Yes [A] Yes to All [N] No [L] No to All [S] Suspend [?] Help (default is "Y"): Y

CapacityKB Persistence Filename
---------- ----------- --------
1048576 IndependentPersis... [VPLEX_1] OzanTest/OzanTest_1.vmdk

Birinci satırdaki komut ile ilgili VM’in disklerini bir değişkene atıyor ve ikinci satırda yer alan komut ile listeliyoruz. Böylelikle dokuzuncu satırda hangi diskin modunu değiştireceğimizden emin olup, Set-HardDisk komutu ile değişikliği gerçekleştiriyoruz.

Bu noktadan sonra, bu VM’in snapshot’ı alındığında artık sadece sistem diskinin snapshot’ı alınacak, ikinci disk VMware tarafından gözardı edilecektir. Böylelikle, 2TB’lık özel durumumuzdan dolayı datastore kaynaklı limitasyona takılmayacağız ve snapshot+backup operasyonumuz başarılı sonuçlanacaktır.

Tüm bu problemler ve çözümler bir yana dursun, aşağıdaki cümle aslında en baştan ne yapılması gerektiğini çok güzel özetliyor.

VMware recommends that you create virtual disks or virtual-mode RDMs that are smaller than the maximum size minus the overhead, to enable the use of features like snapshotting, cloning, and independent-nonpersistent disks.

 

Kategoriler:VMware Etiketler:, ,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: