Başlangıç > VMware > 146: CpuReady hakkında bir not

146: CpuReady hakkında bir not

Geçenlerde bir arkadaşımın sorduğu soru üzerine yazmakta fayda gördüğüm, CpuReady parametresi ile ilgili küçük bir detay var. Bir zamanlar esxtop ile CPU performans analizi hakkında detaylı bir yazı yazmıştım, okumanızı tavsiye ederim.

CpuReady, bence takip edilmesi gereken en önemli parametrelerden biri, bir CPU talebinin işlenmeye hazır olduğu ancak hipervizör tarafından bekletildiği süre olarak tanımlanabilir. Bu değer için genel best-practice %10’un üzerinde (hatta bence %5) olmaması gerektiğidir. Esxtop üzerinden bu değeri incelediğimizde, bunu yüzde olarak görür ve yorumlarız. Ancak vSphere Client üzerinden bu değeri milisaniye cinsinden görürüz, peki %10’luk limitte olup olmadığımızı nasıl anlarız?

Burada önemli olan nokta, Ready değerinin tipinin Summation yani kümülatif olması. Aslında bize datayı okuduğu iki an arasında toplamda ne kadar beklediği ile ilgili bilgi veriyor. Realtime bir performans grafiğinin bize 20 saniyede bir veri verdiğini düşünürsek basit bir matematik ile CpuReady değerini hesaplayabiliriz. Yukarıdaki örnekte 42 ms’lik bir Ready değeri %0.21’lik bir yüzdesel değere tekabül edecektir,

(42 ms / 20.000 ms) * 100 = 0.21

Benzer şekilde, eğer son günün performans grafiğini incelemiş olsaydık, değer aralıkları 5 dakikaya çıkacağından, grafik üzerinde gördüğümüz değeri 300.000 ‘e bölmemiz gerekecekti.

Kategoriler:VMware Etiketler:,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: