Başlangıç > VMware > 147: Windows 2000 yüksek CPU kullanımı

147: Windows 2000 yüksek CPU kullanımı

Sanal ortamınızda eğer Windows 2000 sunucularınız varsa, bence CPU kullanımlarının kontrol edilmesinde fayda var. Geçenlerde bir sunucuda fark ettiğim bu durum, değerli kaynaklarınızı boşa harcıyor olabilir. Hipervizör üzerinden bakıldığında %60-70 CPU kullanıyormuş gibi görünen bir sunucu bize uzun süre normal görünmüştü ancak bir operasyon için sunucuya bağlandığımızda gerçekte %3-5 seviyelerinde CPU kullandığını farkettik. İlk başta bunun grafiksel gösterimden kaynaklı bir durum olabileceğini düşündük ancak esxtop değerleri de bu bilgiyi doğrular nitelikteydi.

Peki bu tip bir anomaliye ne sebep olabilir, ESX bize yalan mı söylüyor? Daha çok işletim sistemi dersek herhalde daha yerinde olur. Konu ile ilgili bulabildiğim en uygun makale bu. Bu makale ve VMware support’un konu ile ilgili yorumlarına göre, bir sunucu idle kaldığı zaman ya HLT (halt) komutunu çalıştırır ve işletim sisteminden yeni bir komut gelene kadar CPU’yu düşük enerji seviyesinde tutar, ya da “idle loop” denen bir döngüye girer. Bu durumda OS seviyesinde sistem boşta gibi görünüyor olsa da aslında sürekli bir döngü sonucunda CPU kaynakları aktif tutulur, bu da hypervizör seviyesinde yüksek kullanıma tekabül eder.

Bu duruma sunucu üzerinde yanlış HAL konfigürasyonunun sebebiyet verebileceği yazılmış. Bizim uyguladığımız çözüm ise, her ne kadar HAL tanımı doğru görünüyor olsa da, sunucuyu tek vCPU’ya çekmek ve ilgili sürücüyü “ACPI Uniprocessor PC” olarak güncellemek. CPU değişikliğinden sonra bu sürücü güncellemesini aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz;

  • Device Manager‘ı açın
  • Computer ikonunun altında ilgili sürücüyü bulun (ACPI Multiprocessor PC)
  • Bu sürücüyü “ACPI Uniprocessor PC” sürücüsü ile değiştirin ve sunucuyu yeniden başlatın.

Bu değişikliği yaptıktan sonra CPU kullanımlarının normale döndüğünü göreceksiniz. Aşağıdaki resimlerde 2 vCPU’lu bir Windows 2000 sunucunun tedaviden önceki ve sonraki kullanımlarını görebilirsiniz. Bu işlem sonucunda tek sunucu için 3-4Ghz civarında bir CPU kaynağı açığa çıkmış oluyor ki bu ciddi bir rakam.

Tedaviden önce:

Tedaviden sonra:

Kategoriler:VMware Etiketler:,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: