Başlangıç > VMware > 153: vSphere 5.1 ve SESPARSE disk

153: vSphere 5.1 ve SESPARSE disk

VAAI (vStorage API for Array Integration) ilk çıktığı zamanlarda storage seviyesinde ciddi kazanımlar sağlamıştı, vSphere 5.0 versiyonu ile birlikte de VAAI UNMAP özelliği geldi. Bunun anlamı, artık storage seviyesinde thin provision edilmiş diskler üzerinde yaratılan datastore’lardan VM taşındığında ya da silindiğinde, boşa çıkan bloklar disk kutusu tarafından geri alınabilir hale geldi. Bunun için arka tarafta vmkernel’ın göndereceği SCSI UNMAP komutlarını anlayabilecek bir disk kutusunu olması yeterliydi. SE-sparse disk formatı ise, bunun guest işletim sistemi seviyesinde yapılabilmesi anlamını taşıyor. Yani işletim sistemi içerisinde silinen dosyalardan açığa çıkan boş blokların VMFS seviyesinde yorumlanıp, thin provisioned diskin boyutunun küçülmesi sağlanabilecek.

Bunu nasıl yapabildiğine de kısaca bakalım;

 • VMtools tarafından işletim sistemi üzerinde boşa çıkan blokları belirlemek adına bir tarama başlar.
 • İşletim sistemi içerisinde SCSI UNMAP komutları ile vmkernel boşa çıkan bloklar konusunda bilgilendirilir.
 • VAAI’de olduğu gibi boşa çıkan bloklar yine SCSI UNMAP komutları ile disk kutusuna gönderilir ve geri alınır.

SE-Sparce Disk

Herşey bu kadar güzelken şimdi gelelim madalyonun öteki yüzüne. Şu anda SE-sparse disk son kullanıcının kullanımında değil, yani GUI üzerinden bu tip tipini yaratamıyoruz. Aslında resmi olarak SE-sparce disk tipinden faydalanabilecek tek ürün, geçen hafta piyasaya çıkmış olan VMware Horizon View 5.2. Bu disk tipinin View tarafını ilgilendiren bir özelliği daha bulunmakta, yeni grain size.

vSphere 5.0 versiyonunda, yaratılan sanal sunucuların kullandığı default allocation unit size 4KB idi. İşletim sistemi seviyesinde de cluster size olarak genelde en küçük 4KB kullanıldığından bu değerler birbiri ile örtüşür. Ancak snapshot ya da linked-clone durumunda yazma işlemleri 512 bytes olarak yapılıyor. Bunun yaratacağı sıkıntı, NetApp  gibi disk kutularının bu unit size’ı hiç ama hiç sevmiyor olması. NetApp, WAFL (Write Anywhere File Layout) dosya sisteminde 4KB’lık minimum blok size’ları kullanıyor ve bundan küçük göndereceğiniz her data, misalignment yada partial I/O yaratacaktır. Sunucu sanallaştırma ortamınızda bu durumun yaratacağı performans etkisini belki çok hissetmeyebilirsiniz ancak VMware View gibi tamamen snapshot ve linked-clone mantığı üzerine kurulu yüzlerce sanal desktop’ınız varsa, etkileri çok daha ciddi olacaktır.

Bu disk tipi ile artık snapshot ve linked-clone için de grain size 4KB tanımlı ve hatta isteğe göre değiştirilebilir bir parametre haline geldi. Böylece misalignment veya partial I/O kaynaklı, oluşabilecek potansiyel performans kayıpları önlenmiş olacak.

SE-sparce diskleri kullanmak için ihtiyacınız olanlar:

 • vSphere 5.1
 • Horizon View 5.2
 • Hardware Level 9 VM

Bu noktadan sonra floating bir pool yaratıp, oluşan herhangi bir sanal desktop’ın dosyalarını incelediğinizde <VMadı>-flat.vmdk dosyasının adının <VMadı>-sesparse.vmdk olarak değişeceğini göreceksiniz.

SEsparceDisk VMFS

Test1.vmdk dosyasının içeriğine baktığımızda da aşağıdaki gibi göreceğiz. “8” olarak gördüğünüz grain değeri de, grain size’ının 8 sektör yani 4KB olacağını belirtmektedir.

SEsparceDisk VMDK

Kategoriler:VMware Etiketler:, ,
 1. Cem
  24.03.2013, 14:03

  Ozan bey merhaba,
  Yazılarınızın çoğunu okudum değerli bilgiler için teşekkür ederim.

  • 26.03.2013, 09:46

   Yorumunuz için teşekkür ederim, eğer faydalı oluyorsa ne mutlu bana.

 2. 22.04.2013, 13:54

  Hocam emeğinize sağlık,
  iyi çalışmalar.

 3. 22.04.2013, 13:55

  Hocam emeğinize sağlık,

  Teşekkürler.

 1. 27.03.2013, 19:46

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: