Başlangıç > VMware > 155: Sanal sunucular ve HA

155: Sanal sunucular ve HA

Uzun süredir yazmıyor olmanın verdiği ataleti, kısa ancak faydalı olacağını düşündüğüm bir yazı ile atmak istiyorum, bir daha bu kadar uzun süre ara vermemek ümidiyle.

HA (High Availability) durumunu hemen hemen tüm sanallaştırma adminleri yaşamıştır. Bir ESXi sunucusu beklenmedik bir şekilde kapanır ve VMware HA o sunucu üzerinde yer alan sanal sunucuları diğer ESXi sunucuları üzerinde ayağa kaldırır. Peki soru şu; bir HA durumu yaşadınız ve yöneticiniz size hangi sanal sunucuların bu durumdan etkilendiklerini sordu, en kısa yoldan nasıl cevap verirsiniz? Beni tanıyanlar, ne kadar PowerCLI düşkünü olduğumu bilir, dolayısı ile benim açımdan bu sorunun cevabı PowerCLI’da yatıyor. Aşağıdaki komut çok hızlı bir şekilde size son bir gün içerisinde HA tarafından yeniden başlatılan tüm sunucuları verecektir.

Get-VIEvent -MaxSamples 100000 -Start (Get-Date).AddDays(-1) -Type Warning | Where-Object {$_.FullFormattedMessage -match “vSphere HA restarted”} | Select-Object CreatedTime,FullFormattedMessage | Sort-Object CreatedTime -Descending | FT -Autosize

Burada AddDays(-1) kısmını düzenleyerek, daha eski günlere de göz atma şansınız olacaktır. Sonuç olarak alacağınız çıktı da aşağıdaki gibi olacaktır (maskeleme için kusura bakmayın, gizlilik her zaman iyidir :))

HA restarted VMs

Her ne kadar mükemmel bir özellik olsa da, herkese HA’siz günler dilerim.

 

Kategoriler:VMware Etiketler:
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: