Başlangıç > VMware > 156: vCenter IP değişimi sorununa hızlı bir çözüm

156: vCenter IP değişimi sorununa hızlı bir çözüm

vCenter sunucunuzun IP’sini değiştirmeyi planlıyorsanız, sonrasında bir dizi yapmanız gereken iş olacaktır. Her ne kadar tanımlamalarınızda DNS kullanmış olsanız da, birçok konfig dosyasında IP ile karşılaşabilirsiniz, bu durum plug-in’lerde sıkça karşılaşılabilir. Benim senaryomda, Update Manager ve NetApp SMVI plug-in’lerinde düzeltme yapmam gerekti. Bunlar düzeltmesi kolay noktalar, asıl bahsetmek istediğim ESXi sunucuların bu IP değişimine vereceği tepki. VMware bu durumu güzel bir makale ile özetlemiş. Özet ile olacak şudur; eğer vCenter sunucunuzun IP’sini değiştirirseniz, ESXi sunucularınız disconnect duruma düşerler. Çünkü, ESXi sunucunuzu ilk kez vCenter’a dahil ettiğinizde içerisine bir ajan kurulur (vpxa) ve bu ajanın konfig dosyasında direk olarak vCenter sunucusunun IP’si yazılıdır. IP değişiminden de haberdar olamadıklarından yeni IP’ye artık erişemezler. Bu durum tehlikeli değildir, sanal sunucuların çalışmasını etkilemez ancak yine de sinir bozucu bir durumdur (Not: Ne olur ne olmaz, böyle bir senaryo öncesinde HA kümenizde “Host Monitoring” özelliğini kapatmanızı tavsiye edebilirim).

Bu durumda alabileceğiniz iki adet aksiyon var:

  1. Tüm sunuculara tek tek SSH ile bağlanıp, vpxa.cfg dosyasında yer alan <serverIP> parametresini değiştirmek (ESXi 5.x için: /etc/vmwarw/vpxa/vpxa.cfg). Bu değişikliği gerçekleştirdikten sonra management servislerini yeniden başlatmanız da gerekecektir (/sbin/services.sh restart).
  2. ESXi sunucularını disconnect-reconnect yapmak. Bunun da yeterli olmadığı durumda remove-add yapmak. Ancak bu tavsiye edilen bir yöntem değildir, çünkü hem tüm performans datalarını, hem de custom attribute’leri kaybedeceksiniz.

Elinizde eğer 100 host varsa, bu gayet can sıkıcı bir durum olacaktır. vMA kullanıyorsanız belki durum biraz daha kolaylaşabilir ancak peşinde olduğum bu operasyonu hiç yapmamak. Bu konuyu internette çok araştırdım ancak yukarıdaki maddelerden ötesi bir bilgi yada yöntem bulamadım. Ama denemeye değer olduğunu düşündüğüm bir trick var.

vCenter sunucusunun özelliklerine girdiğimizde “Runtime Settings” diye bir bölüm vardır. Buradan vCenter sunucusuna bir ID, IP ve isim atayabiliriz. İsim haricindeki tanımlamalar normal şartlarda ihtiyaç duymayacağımız tanımlamalardır, eğer ki bir sunucu üzerinde birden fazla vCenter sunucusu (multihome) çalıştırmıyorsak. IP kısmı ise genelde boştur. Peki ya biz buraya yeni IP adresini yazarsak ne olur? VMware makalesine göre hostlar bir süre sonra disconnect olurlar çünkü heartbeat paketlerini yanlış IP’ye yönlendirirler. Bu esnada biz de vCenter sunucumuzun IP değişimini gerçekleştiririz.

Bu senaryoyu kendi ortamımda deneme fırsatı buldum (35 adet ESXi 5.1 U2, vCenter 5.1 U2). Önce “Runtime Settings” altında yeni IP adresini girdim. Yaklaşık 10 dakika kadar bekledim ancak herhangi bir host disconnect olmadı, vpxa.cfg dosyalarında da herhangi bir değişiklik olmadı. Sonrasında vCenter sunucumun IP’sini değiştirdim ve reboot ettim. Reboot sonrasında ise, tüm hostlar halen connected durumda idi. Tekrar 1-2 hostun konfig dosyasını kontrol ettim ve sihirli bir şekilde <serverIP> parametresi yeni IP’yi gösteriyordu. İşte görmek istediğim manzara…

Peki bu gerçek anlamda nasıl oldu? Bunun ile ilgili %100 net değilim, daha net bilgiye eriştiğimde onu da burada güncelliyor olacağım. Muhtemelen vCenter sunucusu belli aralıklarda ESXi ajanlarına, burada yazmış olduğumuz (eğer yazmışsak) IP’yi gönderiyor ve etkin olmasını sağlıyor. Belki çok doğru bir zamanda vCenter sunucusunda downtime yarattım, tam bu aralıkta hostlar yeni IP’yi konfiglerine yazdılar ancak ben bunu farketmedim, yeniden servisleri açtığımda ise yeni IP üzerinden bağlanmakta sıkıntı yaşamadılar. Ancak ne olursa olsun, amacıma ulaştım :)

Not: Bahsettiğim tanımlamaların yapıldığı ekran görüntüsü:

RuntimeSettings

RuntimeSettings

 

Kategoriler:VMware Etiketler:,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: