Başlangıç > VMware > 157: VCAP-DCA tecrübeleri

157: VCAP-DCA tecrübeleri

VCAP-DCA LogoNisan ayından bu yana üç kere ertelediğim VCAP5-DCA sınavına, en sonunda Ağustos ayında girme fırsatını buldum ve mutlu sona ulaştım. Bir şekilde, bu tip sınavları geçmiş her blogger’ın tecrübe paylaşma ritüeli doğrultusunda, üzerine düşen görevi yerine getireyim istedim.

Öncelikle nedir bu VCAP? Açılımı “VMware Certified Advanced Professional” anlamına gelen ileri derecede sınavlardır. Sınavlardır tabirini kullandım çünkü iki farklı versiyonu mevcut: DCA (Data Center Administration) ve DCD (Data Center Design). Bu sınavlara giriş hakkı kazanmak için VCP (VMware Certified Professional) sınavını geçmiş olmanız gerekiyor. DCA ve DCD olan kişilere de VCDX (VMware Certified Design Expert) sertifikasyonu ile ilgili sürece giriş hakkı veriliyor ki bu tamamen ayrı bir hikaye, dünyada çok çok az sayıda verilen bir sertifikasyondur kendisi.

Sertifikasyonlar ile ilgili kısa bilgilendirme sonrasında, gelelim mevzubahis sınava. VCAP-DCA sınavı, gerçek bir vSphere lab ortamında; kurulum, konfigürasyon ve yönetim yeteneklerinizi sergilemenizin beklendiği, tamamen pratiğe dayalı bir sınavdır. Toplamda 26 adet soru vardır ve her soru 3-5 civarında görevden oluşmaktadır. Lab ortamında yaptığınız her doğru aksiyon puan olarak hesaplanır ve eğer 500 üzerinden 300 puanı tutturmanız durumunda mutlu sona ulaşırsınız.

Şimdi gelelim sınav ile ilgili tecrübelerime:

 1. Sınava giriş için iki adet imzalı kimlik istenir. Nüfus cüzdanınıza güvenmeyin çünkü bizim nüfus cüzdanlarımızda imzamız yoktur. Ben sınava girerken yanımda ehliyet ve pasaportum ile girdim.
 2. Sınavda başarılı olmanızı sağlayacak en önemli yetkinlik, zaman yönetimidir. Süre toplamda 240 dakikadır ancak bu zamanı verimli kullanmanızı engelleyebilecek çok fazla faktör vardır. İlerleyen maddelerde bunlara değinmeye çalışacağım.
 3. Sınava başladığınızda önünüzde bir masaüstü bulunur. Burada kullanmanıza izin verilen uygulamaları görebilirsiniz, bunlar; PDF Reader, vSphere Client, Remote Desktop Connection ve Putty. Mümkün mertebe RDP’yi kullanmamaya çalışın çünkü RDP bağlantısı çok yavaş olacaktır ve çok kıymetli dakikalarınıza mal olabilir. Burada yer alan vSphere Client ve Putty en iyi dostunuz olacaktır.
 4. vSphere Client kullanımında da, belkide normalde hiç kullanmadığınız kısayolları kullanmak size ciddi zaman kazandırabilir. Özellikle “Hosts and Clusters”, “Networking”, “Datastores” kısayollarını kullanmaya gayret gösterin (Ctrl+Shift+H, Ctrl+Shift+D gibi).
 5. Kitap açık bir sınavdır, elinizin altında yaklaşık 10-15 arası PDF dosyası bulunur, dolayısı ile ezberinizde olmayan bir konfigürasyonu ilgili PDF dosyasından bulabilirsiniz. Ancak her PDF dosyasına başvurmanız, yine değerli zamanınızı çalacaktır. Bu konuda tavsiyem, sınav öncesi blueprint’i çok iyi okuyup, neyi hangi doküman içerisinde bulabileceğinizi önceden tecrübe etmenizdir. Örnek olarak, “claimrules” konusunu ele alalım. Claimrule oluşturma konusunda komutları ezberleyememiş olabilirsiniz, ancak Storage dokümanında tam olarak nasıl arama yapmanız gerektiğini biliyor olmak, size ciddi zaman kazandıracaktır.
 6. En önemli tavsiyelerden biri, sizi yavaşlatacağını düşündüğünüz soruları es geçmekten kesinlikle kaçınmayın. Şunu unutmayın, öyle ya da böyle, büyük olasılıkla tüm soruları okuyamayacaksınız. Sizin çok hızlı yapabileceğiniz sorular sonlarda olabilir (ki bu benim başıma geldi, 26. soru sadece 3 dakikamı alacak bir soruydu ancak benim maalesef 10 saniyem kalmıştı :))
 7. VMkernel interface’leri konusunda ekstra dikkatli olun çünkü management interface’i üzerinde yapacağınız bir hata, ESXi sunucusunun “not responding”e düşmesi, sınavınızı tamamen geçersiz kılacaktır. Dikkat!!!
 8. Sınav içerisinde gizli görevler var, mesela sizden bir sanal sunucuyu vMotion yapmanızı isteyebilir ancak ESXi sunucusunun vMotion interface’ini yanlış konfigüre etmiş olabilir (veya hiç etmemiş). Sorudan bağımsız olduğunu düşündüğünüz bir aksiyonu almaktan çekinmeyin, aslında sorunun birer parçasıdırlar, yani aynı zamanda size problem de çözdürürler.
 9. Görevleri nasıl yerine getirdiğinizin hiçbir önemi yok, ister CLI kullanın, ister ekrandan yapın, gerçekleştirilmiş olması önemlidir.
 10. Sınava karnınız tok ve ihtiyaçlarınızı gidermiş olarak girin, sınavda planlı bir mola bulunmamaktadır yani muhtemelen 4 saat boyunca yerinizden kalkamayacaksınız.

Bu sınav ile ilgili en sevmediğim özellik, sınav çıkışında sonucunu öğrenememeniz. Lab temelli bir sınav olduğundan, arka planda bir review sürecinden geçmektedir. Bu sürecin 15 güne kadar sürebileceği belirtiliyor olsa da, benim durumumda akşam saatlerinde sonuç mailbox’ıma düşmüştü. Bu konuda ciddi bir iyileşme söz konusu gibi görünüyor.

Sınava hazırlık süreci olarak da söyleyebileceğim şey öncelikle sınavın blueprint’ini iyi okumanız. Sonrasında eksik olduğunuzu düşündüğünüz konularda pratik yapmanız. Bunun haricinde internette, konu ile ilgili hazırlanmış çok güzel video serileri mevcut, bunlardan bir vBrownBag. Bu videolar sizi, kendinizi eksik hissettiğiniz konularda hazırlamanıza yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak söyleyebileceğim, benim için gerçekten güzel bir tecrübe oldu ve umarım burada bahsettiklerim sizler için de faydalı olacaktır.

Not: Konuyu sonlandırmak için yine bir Dilbert karikatüründen daha iyi bir son düşünemiyorum :)

Vast Power of Certification

Kategoriler:VMware
 1. afsin
  03.09.2014, 12:16

  Tebrik ederim Orcun Hocam, blog yazilarina ufak ufak basladiniz gordugum kadariyla… Devamini buyuk bir temenni ile rica ederim.

  • 05.09.2014, 20:23

   Teşekkür ederim, bu heyecanla yazmaya tekrar dönerim gibi geliyor.

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: