Başlangıç > VMware > 159: Multi-NIC vMotion hakkında

159: Multi-NIC vMotion hakkında

vMotion, açık ara en uzun süredir kullanmaya aşina olduğumuz ve hem performans hem de stabilite özelliklerinden dolayı kurcalamaya pek gerek duymadığımız bir bileşen. Belki de bu yüzdendir ki, vSphere5 ile birlikte gelen bir özelliğin bir çok yerde gözden kaçtığına şahit oluyorum; “Multi-NIC vMotion“. Multi-NIC vMotion özelliği, vMotion trafiğini birden fazla fiziksel kart üzerinden aktarmaya yarayan teknolojiye verilen isimdir. Tek bir sanal sunucuyu taşıyor bile olsanız, bu trafik tanımladığınız vmkernel interface’lerinden eşit oranda akacak ve performansınızı artıracaktır.

Peki buna neden ihtiyacım var diye düşünebilirsiniz. Fiziksel sunucuların bellek kapasiteleri ciddi oranlarda artıyor, sizin 10G kartınız bile olsa, 512GB belleğe sahip bir fiziksel sunucuyu maintenance moda almanız zaman alacaktır ve bu işi mutlaka daha hızlı yapmak isteyeceksiniz. Diğer bir sebep ise daha kritik. vMotion operasyonunun prensiplerini hatırlayacak olursak, vmkernel bu işi iterasyonlar halinde yapar. Önce belleği kopyalar, sonraki iterasyon(lar)da ise belleğin kirlenen kısımlarını kopyalamaya çalışır. Eğer belleğin kirlenen kısımları, birim zamanda taşıyabileceğinden daha fazla olursa, operasyon bir süre sonra zaman aşımına uğrar ve vMotion operasyonu başarısız olur. Bu yüzden vMotion bandwidth’inizi artırmanız yararınıza olacaktır.

İşin gerçekleştirme kısmı bir hayli kolay. Varsayalım ki, vMotion için kullanacağınız iki adet fiziksel adaptör var (ör: vmnic4 ve vmnic5). Bu iş için (vmkernel adaptörü oluşturmayı bildiğinizi varsayarak) aşağıdaki adımları uygulayabiliriz.

  • İki adet port grup oluştururuz, bu port gruplardan birinde vmnic4 aktif vmnic5 standby olarak tanımlarız. Diğer portgrup için de tam tersini tanımlarız.
  • vMotion için birinci vmkernel interface’i (ör: vmk1) oluştururuz, bu işlem esnasında port grup seçerken oluşturduğumuz ilk port grubunu seçeriz.
  • vMotion için ikinci vmkernel interface’i (ör: vmk2) oluştururuz, bu aşamada da ikinci port grubu seçeriz. IP verirken vmk1 ile aynı subnette olması önemlidir.

Hepsi bu. Bu noktadan itibaren, tek bir VM için bile olsa, vMotion trafiklerinizin iki fiziksel karttan da aynı oranda aktığını göreceksiniz. Kendi ortamımda yaptığım basit bir testte 14-15 Gbit’lik kullanımlar gözlemledim.

MultiNIC vMotion

Bunun üzerine bir de jumbo frame kullandığınızı düşünürsek, ekstra %10-15 daha performans elde edebilirsiniz.

Kategoriler:VMware Etiketler:
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. 18.08.2016, 08:41

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: