Başlangıç > VMware > 165: vCenter 5.x/6.0 Disk Filtreleri

165: vCenter 5.x/6.0 Disk Filtreleri

vSphere gerçekten kullanıcı dostu bir platformdur ve vCenter seviyesinde var olan disk filtreleri (storage filters) de buna bir örnektir. Bu filtreler sayesinde sanallaştırma yöneticilerinin yanlış ve desteklenmeyen (hatta veri bozulmalarına gidecek) konfigürasyonlar yapmasının önüne geçilir. Ancak ne yaptığınızı bildiğiniz durumlarda, belirli filtreleri pasifleştirmenin faydaları da olabilir.

Örnek olarak, bu zamanlarda yoğun bir storage migration projesi içerisindeyim ve sık sık gruplar halinde datastore oluşturmam gerekiyor. Normal şartlarda (ilgili filtreler sayesinde) bir VMFS datastore yarattığınızda, vCenter otomatik olarak kümedeki geri kalan ESXi sunucularda “rescan VMFS” işlemini tetikler ve bu işlem ortamınızın büyüklüğüne göre zaman alabilir. Bir sonraki VMFS datastore’u yaratmak için de beklemek gerekecektir aksi taktirde “rescan storm” adı verilen durum ile karşılaşabilirsiniz. Bu filtreyi kapatmak, tüm datastore’ları oluşturduktan sonra, tek bir manuel rescan yaparak size zaman kazandıracaktır. Ancak bu rescan işlemini unutmamak kaydıyla, yoksa kümenizin geri kalanı oluşturduğunuz datastore’lardan haberdar olmaz.

Bahsettiğimiz gibi bu filtre sadece VMFS rescan noktasında geçerli. Sunuculara atanmış yeni LUN’ları halen otomatik olarak rescan edeceklerdir.

vCenter üzerinde bu filtreyi kapatmak için aşağıdaki parametrenin girilmesi yeterli olacaktır. Servis kapat-aç yapmaya gerek yoktur.

config.vpxd.filter.hostRescanFilter = false

HostRescanFilter

Bunun ile beraber, kapatabileceğiniz başka filtreler de vardır. Bunları hangi durumlar için kapatmanız gerektiğini bilemiyorum, belki deneysel olabilir ancak yine de yapılabiliyor olduğunu bilmek güzel.

VMFS Filter: Bir LUN eğer vCenter üzerinde VMFS olarak kullanılmış ise, bu LUN’u yeniden kullanılabilir olarak listelemez.

RDM Filter: Bir LUN eğer vCenter üzerinde RDM olarak kullanılmış ise, bu LUN’u yeniden kullanılabilir olarak listelemez.

Same Host and Transports Filter: Bir VMFS datastore’u başka bir LUN ile büyütmek istediğinizde, bunun kontrollerini yapar. Örnek olarak; büyütmekte kullandığınız LUN’un tüm ESXi sunucuları tarafından erişilebilir olması yada orjinal LUN ile aynı özelliklere sahip olması gibi.

Bu üç filtrenin parametreleri de aşağıdaki şekildedir, pasifleştirmek için “false” olarak tanımlanmalıdır.

config.vpxd.filter.vmfsFilter

config.vpxd.filter.rdmFilter

config.vpxd.filter.SameHostAndTransportsFilter

 

Kategoriler:VMware Etiketler:, ,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: