Başlangıç > VMware > 166: vCenter Appliance günlükleri 3

166: vCenter Appliance günlükleri 3

Geçen haftaki yazıda, vSphere client açılırken alınan bir hatadan, vPostgres veritabanı içerisindeki vpx_event tablosunun şişmesine giden bir durumu incelemiştik. Sonradan da, yavaş yavaş sunucunun CPU kullanımının arttığını ve %100 mertebelerine ulaştığını farkettik. Bu zaman diliminde değişen en büyük bileşen, yedekleme çözümü olarak Netbackup’dan Networker/Avamar’a geçiş idi.

EMC’nin Avamar çözümü, özünde VMware’ın vDP (vSphere Data Proctection) mekanizmasını kullanır. Dolayısı ile, vDP için yazılmış her makale Avamar için de muhtemelen geçerli olacaktır. vDP yapısı gereği, sürekli vCenter sunucusuna login olur, bu da veritabanı içerisinde çok fazla miktarda UserLoginSessionEvent ve UserLogoutSessionEvent kayıtları oluşturur. Bununla birlikte, 8 saniyede bir de query ile event’leri çağırmak ister ve büyüyen bir tabloda bu durum yüksek CPU kullanımını tetiklemeye başlar. VCSA sunucusuna bağlanıp top komutu ile prosesleri listelerseniz, vpxd prosesinin %100 yakınlarında seyrettiğini, sonradan da postgres prosesinin geldiğini göreceksiniz. Networker servislerini kapattığınızda ise CPU kullanımı düzecektir.

Burada uygulanabilecek çözüm, ya geçen yazıda bahsettiğimiz gibi tabloyu truncate etmek, ya da vDP tarafında versiyon 5.5.6 veya sonrasına yükseltmek.

Event tablonuzda ne kadar UserLoginSessionEvent ve UserLogoutSessionEvent kaydı olduğunu aşağıdaki komut ile görebilirsiniz;

SELECT count(*) FROM vpx_event; SELECT count(*) FROM vpx_event WHERE event_type in (‘vim.event.UserLogoutSessionEvent’,’vim.event.UserLoginSessionEvent’);

Kategoriler:VMware Etiketler:, ,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. 16.09.2016, 18:17

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: