Başlangıç > VMware > 167: vCenter Appliance günlükleri 4

167: vCenter Appliance günlükleri 4

Bu yakın zaman içerisinde, vCenter 5.5 Appliance (VCSA) ile ilgili yazmayı düşündüğüm son yazı, ikinci bir network kartı eklemek istediğimizde ne yapmamız gerektiği sorusundan doğdu. Appliance ürünler bildiğiniz gibi hazır gelen ve üzerinde çok fazla değişikliğe izin vermeyen ürünler oluyorlar. Zaten VCSA’ya web console ile bağlandığınızda network sekmesi altında bunu net görebilirsiniz. Senaryomuz gereği, yedekleme altyapısı için ayrı ve izole bir ağınız olduğunu varsayalım. Bu durumda VCSA sunucusunu bu ağa dahil etmek istediğiniz durumda, aşağıdaki hileye ihtiyacınız var demektir. Bildiğim kadarı ile VMware’ın konu ile ilgili resmi bir makalesi bulunmuyor.

Konuya getireceğimiz çözümde başlangıç noktası, VCSA 5.5’in aslında, SUSE Linux Enterprise 11 işletim sistemine sahip özelleştirilmiş bir sunucudan başka bir şey olmadığıdır. İşte bu noktada, yardımımıza YaST2 (Yet another Setup Tool) koşuyor. Sırası ile yapmamız gerekenler;

  1. Sunucuya network kartı eklenir
  2. YaST2 ile konfigürasyonu yapılır

Birinci adım sıradan bir operasyon olup, sunucuya vmxnet3 tipli bir network kartı eklemek yeterli olacaktır. Yast ile konfigürasyon yapabilmek için ise;

  • Öncelikle sunucuya SSH yapılır ve root ile bağlanılır
  • yast2 komutu çalıştırılır.
  • Network Devices -> Network Settings
  • Burada eklenmiş kart “Not Configured” olarak görünür.  Kartı seçip Edit dediğinizde IP tanımlamalarını yapabileceğiniz ekrana geleceksiniz. Burada tanımlamaları yapıp Next ve OK dediğinizde işlem tamamlanmış olacaktır. YaST2 arayüzünden çıkabilirsiniz.

Bu işlem esnasında karşılaşacağınız ekranlar kabaca aşağıdaki gibi olacaktır. Tabi ki tüm bu işlemleri yapmadan önce, sunucunuzun sağlam bir yedeğini almayı unutmayın.

YAST1

YAST2

YAST3

 

Tüm bu işlemleri yaptınız, artık VCSA’nın web konsolunda, aşağıda görüldüğü gibi, yeni eklediğiniz network kartını ve tanımlamalarını görebilir, istediğiniz zaman bu arayüzden kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

YAST4

Kategoriler:VMware Etiketler:
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. 16.09.2016, 18:17

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: