Başlangıç > VMware > 169: Disk tanımlama ve vml-mismatch

169: Disk tanımlama ve vml-mismatch

ESXi, kendine tanımlanmış diskleri kullanıma almadan önce bir dizi süreçten geçirir. Çoğu zaman bir VMware admini bunlara dikkat etmez ancak bu tip bilgilerin ne zaman hayat kurtaracağını bilemezsiniz. Bugüne kadarki kendi tecrübelerimden çıkarabildiklerim kısaca aşağıdaki şekilde.

Öncelikle ESXi sunucusuna SAN katmanından bir disk tanımlandığını varsayalım. ESXi sunucusu 300 saniyede bir (Disk.DeviceReclaimTime advanced parametre ile değiştirilebilir) SAN katmanından SCSI REPORT LUNS komutu gönderir ve target’lardan LUN envanterini ister. Liste geldikten sonra SCSI INQUIRY komutu gönderir ve disk ile ilgili daha detaylı bilgileri sorgular, bu bilgiler içerisinde vendor, type, revision ve id gibi bilgiler de bulunmaktadır. Target tarafından gönderilen ID’ler, device isminin unique olmasını sağlayacak ilk bilgidir. ID üç çeşit standard ile dönülebilir;

  • naa.number (Network Addressing Authority)
  • t10.number (T10 Vendor Identifier)
  • eui.number (Extended Unique Identifier)

Disk katmanından aldığı bilgiler doğrultusunda ESXi, her disk için bir VML id oluşturur. Peki nedir bu VML? VML; VMware Legacy anlamındadır ve içerisinde controller, target, channel, LUN, id ve üreticiye özel bilgilerin bulunduğu bir adresleme mekanizmasıdır. Yani içerisinde bir çok bilgi içerir ve parse edilebilir bir yapıdadır.

VMLID

Son kısım üreticiye özel kısımdır ve farklı disk kutuları farklı değerler verecektir. Yukarıdaki örnek NetApp disk kutusundandır ve bu kutulardan tanımlı tüm disklerin VML adreslerinin sonunda bu değer vardır. EMC disk kutusu için de  53594d4d4554 şeklinde bir değer dönüldüğünü görebiliyorum (Ekstra bilgi: EMC disk kutuları için, NAA numarasının son 10 karakterinden de, Symmetrix Device ID’sini çıkarabilirsiniz)

Burada bir önemli nokta, kırmızı ile belirtilmiş olan LUN adresidir. Yukarıdaki VML adresleme mekanizması vCenter içerisinde tanımlı tüm ESXi sunucuları için aynı olmalıdır. Disk belirli bir kümeye tanımlandığında, diske ilk erişim sağlayan ESXi sunucusu bu VML adresini oluşturur ve kendi gördüğü LUN id’sini içerisine yazar. Eğer başka ESXi sunucuları bu diski farklı bir LUN id ile görüyorsa, bu durum vml-mismatch adı verilen durumu yaratacaktır. vSphere 5.1 zamanında vml-mismatch oluşmuş RDM disklerde vMotion yapmanıza izin vermezdi ve aşağıdaki sevimsiz hatayı verirdi.

Virtual Disk ‘Hard Disk 2’ is a mapped direct-access LUN that is not accessible

vSphere 5.5 ile birlikte RDM seviyesinde yaşanan bu problem de giderildi ancak yine de bazı durumlarda vml farklılığının başka beklenmedik problemlere sebebiyet verdiğine şahit oldum. Dolayısı ile, tüm ESXi sunucularınıza diskleri aynı LUN id ile tanımlamaya azami özen göstermenizi tavsiye ederim. Alt katmanda ne zaman bir probleme sebebiyet verebileceğini hiçbir zaman bilemezsiniz.

Son olarak eğer tüm disklerinizin vml id’lerini görmek isterseniz, “esxcli storage core device list” komutu ile listeleyebilirsiniz. Tüm vml’leri gösterebilmek adına grep’ledim ancak grep kullanmadığınız taktirde çok daha fazla bilgiye erişebileceksiniz.

VMLID2

Kategoriler:VMware Etiketler:
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. 11.03.2016, 08:25

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: