Başlangıç > VMware > 170: SSD etiketleme

170: SSD etiketleme

SSD etiketleme çok fazla kullanım alanı olmayan ancak buna rağmen VCAP sınavlarında yüksek ihtimalde çıkan bir operasyondur ve normalde non-SSD olarak görüntülenen bir diskinizin manuel bir operasyon sonucu SSD olarak algılanmasını sağlar. Peki buna neden ihtiyaç duyarız? Bir diski SSD olarak etiketlememiz diskin daha hızlı dönmesini sağlamayacaktır. Cevap, vSphere’ın bir özelliğinde gizli; “Swap to Host Cache“.

Bildiğiniz gibi ESXi sunucusunda bellek sıkıntısı baş göstermeye başladığında bir kaç savunma mekanizması uygulanır. Bunlar sırası ile;

 • Transparent Page Sharing (TPS)
 • Balooning (memctl driver)
 • Memory Compression
 • Swap to Host Cache
 • Host Level Swapping

Görüldüğü gibi en son savunma mekanizması host level swapping‘dir, yani sanal sunucuları swap dosyalarını kullanmaya zorlamak. “Swap to Host Cache” özelliği ise, hemen öncesinde devreye giren bir mekanizmadır ve ESXi sunucusunun (varsa eğer) yüksek performanslı SSD disklerini bu amaç uğruna kullanmasını ve performans kaybını en aza indirmeyi hedefler. Normalde host yada cluster seviyesinde sanal sunucular için swapfile lokasyonu da belirtebilirsiniz ancak “host caching” özelliği, bu kısıtlı miktarda olan alanın çok daha efektif kullanılmasını sağlar.

Bu özelliğin kullanılması için en önemli önkoşul, SSD olarak tanımlı bir datastore’unuzun olmasıdır. Ancak SSD diskiniz olsa bile, ESXi tarafından her zaman doğru bir şekilde algılanmayabilir. Bu noktada manuel olarak diski SSD olarak etiketlemeniz gerekecektir. Aklıma gelen bir diğer senaryo da, VSAN test etmek istiyorsanız, SSD olmayan bir diski SSD olarak gösterip sistemi kandırmak.

Aşağıdaki örnekte lokal bir diskin SSD olarak etiketlenmesindeki adımları görebilirsiniz. Normalde disk non-SSD olarak görünecektir.

SSDTag1

 • Öncelikle etiketlenecek bileşenin adına ve kullandığı SATP (Storage Array Type Plugin) tipine ihtiyacımız var. Bunu elde edebilmek için aşağıdaki komutu kullanırız. Bizim senaryomuzda device adı naa.600508b1001c98329003bb35d78af0ac ve SATP tipi VMW_SATP_LOCAL.
  • esxcli storage nmp device list
 • Bu device için bir SATP kuralı eklenir.
  • esxcli storage nmp satp rule add -s VMW_SATP_LOCAL -d naa.600508b1001c98329003bb35d78af0ac -o enable_ssd
 • Yeni kuralın etkin olması için reclaim komutunu çalıştırmamız gerekir
  • esxcli storage core claiming reclaim -d naa.600508b1001c98329003bb35d78af0ac

SSDTag4

Normal şartlarda artık diskinizi ve ilgili datastore’u SSD olarak görüyor olmalısınız. Ancak belirli şartlarda aşağıdaki gibi bir hata ile de karşılaşabilirsiniz.

Unable to unclaim path vmhba0:C0:T0:L1 on device naa.600508b1001c98329003bb35d78af0ac. Some paths may be left in an unclaimed state. You will need to claim them manually using the appropriate commands or wait for periodic path claiming to reclaim them automatically.

Benim senaryomda bu durum, diskin kullandığı tek path’in aktif olmasından kaynaklanıyor ve aktif path üzerinde unclaim/claim operasyonu hata veriyor. Bu durumda sunucuyu restart ettiğinizde diski artık SSD olarak görebilirsiniz.


SSDTag2

Artık SSD olarak tanımlı bir diskimiz ve datastore’umuz da olduğuna göre, daha önceden boş olarak gelen “Host Cache Configuration – SSD datastores” listesinde ilgili datastore’u görebilir ve bu amaç uğruna kullanabilirsiniz.

SSDTag3

Not: Bu işlem, vSphere 6.0 ile birlikte WebClient üzerinden çok basit bir şekilde yapılabiliyor. Bu kadar tantanaya girmeden, ilgili diski seçip “Mark as Flash Disk” demek yeterli :)

Kategoriler:VMware Etiketler:
 1. Henüz yorum yapılmamış.
 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: