Başlangıç > VMware > 171: Belirsiz bir Host Profile hatası

171: Belirsiz bir Host Profile hatası

Host Profile kullanan çok insan var mı bilemiyorum ancak benim kullanmak için en çok çaba sarfettiğim özelliklerden biridir. Öncelikle ne olduğunu VMware kendi cümleleri ile söylesin;

VMware Host Profiles (available through VMware vCenter™ Server) enables you to establish standard configurations for VMware ESX®/ESXi™ hosts and to automate compliance to these configurations, simplifying operational management of large-scale environments and reducing errors caused by misconfigurations.

Kullanabilmek için Enterprise Plus lisansa sahip olmanız gerekir. Zaten bu seviyede lisanslanması bile aslında özelliğin önem derecesini gösteriyor diye düşünüyorum. Ancak düzgün kullanabilmek bazen özel çaba gerektiriyor çünkü ne zaman ne hata vereceğini kestiremiyorsunuz ve aldığınız hatalar da pek yardımcı olmuyor. Geçen gün yeni bir profil oluştururken aldığım hata gibi;

HostProfile1

Göründüğü gibi son derece genel bir hata. Biraz daha detaya inmek için ESXi sunucusunun hostd loglarını incelemek uygun olacaktır. Görünüyor ki, PSA katmanında (Pluggable Storage Architecture) aldığı bazı hatalar var. Bu katmanda, PSA üzerinde tanımlı claimrule’lar ve gördüğü device’ların özellikleri yer alır. PolicyID’ye bakılırsa device bilgilerini almak konusunda sıkıntı yaşamış (PsaDeviceConfigurationPolicy)

HostProfile2

Bu noktadan sonra esx.conf dosyasını incelemeye karar verdim. Bu dosya /etc/vmware klasöründe yer alır ve içerisinde ESXi sunucusu ile ilgili tüm konfig bilgilerine erişebilirsiniz (değiştirmeniz kesinlikle tavsiye edilmez) ve bu bilgiler arasında sunucuda kayıtlı PSA device’lar da bulunur. Listeyi incelediğimde, sunucuda daha önce kullanmış ancak sonrasında düzgün bir şekilde kaldırdığımdan emin olduğum LUN’ları da görüyorum. Esxcli komutu ile de benzer listeyi çektiğimde içerisinde detaylı konfigürasyon bilgisi olmayan bir sürü disk görüyorum.

esxcli storage core device list

HostProfile3

İlgimi çeken nokta, hemen hemen tüm parametrelerin özel bir değere sahip olmaması, QFullSampleSize ve QFullThreshold değerleri hariç. Anlaşılan o ki, problem de burada başlıyor. Her ne kadar, zamanında diskleri düzgün bir şekilde detach etmiş de olsanız (bu makalede VMware konuyu uzun uzun anlatmakta) ESXi sunucusu bu kayıtları tutuyor (esx.conf dosyasında göründüğü gibi), host profilini oluştururken bu kayıtlardaki disklere de erişip bilgi almaya çalışıyor, sonrasında ya doğru bilgiyi alamıyor ya da aldığı bilgi tanımlı aralıklar dışında oluyor (out-of-range hatası, mesela QFullTreshold parametresi 1 ile 16 aralığında olmalı) ve süreç hata alıyor.

Sonuç olarak, bu kayıtların silinmesi gerekiyor. Bunu da manuel bir operasyon ile gerçekleştirebiliriz. Aşağıdaki esxcli komutu ile sistemden daha önce düzgün bir şekilde detach ettiğiniz tüm disk envanterini görebilirsiniz.

esxcli storage core device detached list

HostProfile4

Bu disklerin gerçekten kullanılmadıklarından emin olduktan sonra benzer bir komut dizilimi ile silebilirsiniz.

esxcli storage core device detached remove -d naa.id

Burada yer alan diskleri temizledikten sonra host profilini oluşturmayı yeniden deneyin. Eğer bu sefer de başka gizemli bir probleme çarpmaz iseniz (ki gayet muhtemeldir), profiliniz oluşacaktır.

Kategoriler:VMware Etiketler:,
 1. 11.09.2015, 16:02

  Bana göre enterprise plus ile birlikte gelen en gereksiz özellik. Evet yapı büyük ise çok işe yarıyor Host profile ancak, bunu enterprise plus lisans ile sunmak biraz garip :) Bilgi için teşekkürler.

  • 12.09.2015, 21:02

   Tayfun selam, yorum için teşekkürler,
   Otomasyon bakış açısı ile dediğin doğru, yapı büyük ve dinamikse, sürekli host kurulumu gerekiyorsa çok faydalı, diğer türlü akademik olmaktan öteye gitmez. Ancak compliance bakış açısı ile, 10 host bile bu özelliği gerekli kılacaktır diye düşünüyorum. Özellikle bankalar gibi teftiş süreçlerinin çok sıkıya alındığı ortamlarda, hostların konfigürasyonlarının özdeş ve prosedürlerle uyumluluğunu en etkin şekilde kontrol altında tutmanı sağlayacaktır. Bence bunun düşüncesi bile paha biçilemez.

   • 13.09.2015, 22:31

    Kesinlikle doğru söylüyorsun. 100 host’un olduğu bir vCenter’da path policy’leri ayarlamak tek tek ciddi bir uğraş gerektirir.

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: