Başlangıç > VMware > 172: VMtools 10.0.0 hakkında

172: VMtools 10.0.0 hakkında

VMware, VMtools’ın bol sıfırlı bir versiyonu ile yeni beyaz bir sayfa açıyor. Neden bu şekilde yorumladığımdan kısaca bahsedeyim.

VMtools bildiğiniz gibi yakın zamana kadar ESXi versiyonları ile uyumlu bir şekilde güncelleniyordu. Sanal bir sunucuyu X versiyonu bir ESXi sunucusu üzerine konumlandırır, vmtools kurulumunu gerçekleştirirdik ve vmtools’un versiyonu da X olurdu. Sanal sunucuyu, build numarası daha güncel bir ESXi üzerine  taşıdığımızda da “Out of date” uyarısını görürdük (ve çoğu zaman hemen gerçekleştirmesek de, içimizde yeniden güncelleme içgüdülerini tetikler idi).

Yakın zamandaki haberler, VMware’ın VMtools stratejilerini gözden geçirdiğini gösteriyor. Bunlardan bir tanesi, artık güncel VMtools paketlerine My VMware hesabınız ile erişebilecek olmanız. Bunun ilk örneği olan 10.0.0 versiyonu da 3 Eylül 2015 tarihi itibari ile portal üzerinde yerini aldı. vSphere kategorisi altında görebilirsiniz.

VMtools1

Bunun en büyük faydasının, artık her yeni sürümde, o sürüm ile birlikte gelen yeni özellikleri, bilinen problemleri, uyumluluk matrisini, vb bilgilere kolaylıkla ulaşabilecek olmamız olduğunu düşünüyorum. Diğer taraftan henüz, örnek olarak, ESXi 6.0 kurmamış olsanız bile, son güncelleme ile VM’lerinizi şimdiden 6.0 uyumlu hale getirebilirsiniz ve belkide iki iş yapmaktan kurtulabilirsiniz.

İkinci olarak yakın zamanda çıkan bir diğer haber ise, VMware’ın bu konudaki open source desteği. GPL v2 lisanslaması altında gerçekleşen Open-VM-Tools (OVT) Projesi kapsamında, ilerleyen dönemlerde bir çok Linux sürümünün içerisinde bundle edilmiş paketler görebiliriz. Dolayısı ile güncelleme de Linux seviyesinde gerçekleşecek. Halihazırda desteklenen Linux dağıtımları;

Fedora 19 and later releases
Debian 7.x and later releases
openSUSE 11.x and later releases
Recent Ubuntu releases (12.04 LTS, 13.10 and later)
Red Hat Enterprise Linux 7.0 and later releases
SUSE Linux Enterprise 12 and later releases
CentOS 7 and later releases
Oracle Linux 7 and later

Konu ile ilgili VMware makalesine buradan erişebilirsiniz.

Kategoriler:VMware Etiketler:
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. 29.09.2015, 19:44

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: