Başlangıç > VMware > 173: vSphere 6.0 ve Sertifika Yönetimi

173: vSphere 6.0 ve Sertifika Yönetimi

vSphere 6.0 ile birlikte gelen birçok değişiklik söz konusu, bunlardan biri de sertifika yönetimi ile alakalı. Daha önceki versiyonlarda, bir vSphere bileşeni kurduğumuzda, bu bileşen VMware tarafından imzalanmış self-signed sertifikalar ile gelirdi. Eğer kurumunuzdaki güvenlik politikaları self-signed sertifikalara izin vermiyorsa, bunları değiştirmeniz gerekirdi ve basit prosedürler ile bunu gerçekleştirebilirdiniz.

Ancak vSphere bu konudaki çıtayı bir hayli yükseltiyor, kendi Certification Authority ortamını oluşturarak (VMware Certification Authority, VMCA). VMCA, Platform Services Controller kurulumu dahilinde kurulan bir servistir ve ortamınızda kullandığınız tüm sertifikaları yönetmeyi ve hatta otomasyonunu sağlamayı hedefler. Örnek olarak, bir ESXi sunucusunu kurduğunuzda üzerinde standard bir sertifika olacaktır. Bu ESXi sunucusunu vCenter’a eklediğinizde, VMCA devreye girecek ve ona kendi imzaladığı bir sertifikayı atayacaktır.

VMCA1

VMCA üç farklı modda çalışacak şekilde konfigürasyon yapılabilir. Bu konfigürasyonu vCenter sunucusu ile ilgili bir advanced parametre ile değiştirebilirsiniz, vpxd.certmgmt.mode. Alabileceği faklı değerler aşağıdaki gibidir;

  • vmca: Varsayılan değer budur. ESXi sunuculara kolay yoldan sertifika gönderebilirsiniz. Kontrolün tamamını VMCA’a bırakabileceğiniz gibi, ara kademe CA olarak da tanımlayabilirsiniz.
  • custom: Eğer güvenlik politikalarınız self-signed sertifikalara veya VMCA’i ara kademe CA olarak kullanmanıza izin vermiyor ise eski adet devam edebilir ve VMCA’i tamamen aradan çıkarabilirsiniz.
  • thumbprint: Daha önceki vSphere versiyonlarına uyumluluk açısından konumlandırılmış bir tanımdır ve kalıcı olarak kullanılması tavsiye edilmez.

Bu durumda, ileride gerçekleşebilecek sertifika güncellemelerini yada değişikliklerini de göz önünde bulundurduğumuzda, bir sanallaştırma yöneticisinin alabileceği birkaç farklı aksiyon var:

Yöntem1: VMCA’in otoritesini tamamen kabul edip, sertifikaları tamamen onun yönetimine bırakmak. Bu durumda VMCA, tüm sertikalarınızdan sorumlu olacak ve sizi baş ağrısından kurtaracaktır. VMCA root sertifikası 10 yıllık imzalanmıştır ve üretilen tüm sertifikalar da en fazla 10 seneye kadar imzalanabilir. İşin güzel tarafı, VMCA sertifika expire zamanlarını sizin adınıza takip edip, expire olmaya yakın olanları günceller. Bunu, gerektiği durumlarda, manuel olarak siz de tetikleyebilirsiniz.

VMCA2

Host üzerinde gelen menüde “Renew Certificate” dediğinizde, o sunucuya VMCA tarafından yeni bir sertifika atanacaktır ve daha önce atanmış olan sertifika ezilecektir.

VMCA içerisinde VECS (VMware EndPoint Certificate Store) adı verilen bir bileşen bulunur ve bu bileşen üzerinde oluşturulmuş sertifikalar, private key’ler ve diğer bilgiler tutulur, lokal bir repository olarak değerlendirilebilir. Bunun yanında ESXi sertifikaları ise hostların lokallerinde tutulur. Yöntem1 izlendiğinde VMCA hem VECS ile hem de ESXi sunucular ile doğrudan irtibat halinde olacaktır.

VMCA3

Yöntem2: VMCA’i ara kademe CA olarak tanımlamak. Bu yöntem ile, hem VMCA’in yukarıda saydığımız avantajlarını kullanabilecek, hem de kurum içerisindeki root CA’den başlayacak şekilde tanımlı sertifika zincirini problemsiz bir şekilde sağlamış olacaksınız. Bunu gerçekleştirmek için, VMCA tarafında kullanılan root sertikifayı, kullandığınız üçüncü parti CA tarafından imzalanmış bir sertifika ile değiştirmeniz gerekmektedir. Bunun sonucunda oluşacak sertifika zinciri aşağıdaki şekilde oluşacaktır.

VMCA4

Yöntem3: Eski yönteme geri dönüp, tüm sertifika operasyonlarını manuel yapmak (ESXi senaryosunda, sertifikaları /etc/vmware/ssl klasörü altına kopyalamak gibi). Burada farklı olarak güncellediğiniz sertifika tipi doğrultusunda, VECS üzerinden de güncelleme yapmanız gerekecektir. Örneğin ESXi senaryosunda, sertifikanın TRUSTED_ROOTS store’una eklenmesi gibi.

Bir diğer önemli nokta da, eğer VMCA’i aradan çıkartmak istiyorsanız, yukarıda bahsetmiş olduğumuz sertifika yönetim modunu custom olarak tanımlamalısınız. Aksi taktirde, VMCA beklemediğiniz bir anda araya girip, özel olarak tanımladığınız sertifikayı, kendi oluşturduğu sertifika ile ezebilir.

Bu yöntem ile oluşacak sertifika zinciri de aşağıdaki şekilde olacaktır.

VMCA5

Kategoriler:VMware Etiketler:, ,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. 02.06.2016, 18:38

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: