Başlangıç > VMware > 174: VCSA 6.0 Güncellemesi

174: VCSA 6.0 Güncellemesi

Eğer vCenter Virtual Appliance kullanıyorsanız, vSphere 6.0 ile birlikte ürünün güncellemesi de “şimdilik” değişmiş durumda (neden şimdilik dediğimi yazını sonunda belirteceğim). VCSA 5.5 ile güncellemeyi VAMI (vCenter Appliance Management Interface) aracılığı ile yapıyorduk. VAMI 5480 portu üzerinden erişilen ve appliance üzerinde konfigürasyon ve güncelleme yapmamızı sağlayan bir arayüzdür. Appliance sunucuyu ister direk olarak istersek de bir proxy sunucusu üzerinden internete çıkarıp, sunucunun kendisini güncellemesini sağlayabiliyorduk.

VCSA 6.0 ile birlikte VAMI arayüzünü kaldırdılar. Güncelleme yapmak istediğimiz durumda, “My VMware” üzerinden patch dosyasını indirmemiz gerekiyor. Yakın zamanda 6.0 versiyonunun Update1 paketi çıktı. Sürüm notlarına buradan ulaşabilirsiniz. Güncelleme paketlerini incelediğimizde iki farklı versiyon olduğunu görüyoruz.

VCSA6Update1

  1. FP, Full Product Update Patch: vCenter güncellemelerini, güvenlik yamalarını ve üçüncü parti yazılım güncellemelerini içerir (JRE, tcServer, and SLES OS bileşenleri gibi).
  2. TP, Security and Third Party Update Patch: Güvenlik yamalarını ve üçüncü parti yazılım güncellemelerini içerir.

Öncelikle güncellemeden önce vCenter sunucusunun snapshot’ını almak faydalı olacaktır. Sonrasında ISO’yu vCenter sunucusuna mount edin ve vCenter sunucusuna SSH bağlantısı kurun. Aşağıdaki komut ile de güncellemeyi gerçekleştirin. Güncelleme bittikten sonra vCenter sunucusunu yeniden başlatmanız gerekecektir.

software-packages install –iso –acceptEulas

VCSA6Update2

Gelelim yazının başında bahsettiğim “şimdilik” kısmına. vCenter 6.0U1 versiyonu ile birlikte, VMware kaldırdığı VAMI yerine benzer işlevleri olan farklı bir arayüz getiriyor, HTML5 destekli bir arayüz, yine 5480 portu üzerinden erişebilirsiniz. VMware bu yeni arayüze yeni bir isim de veriyor; Appliance MUI, Appliance Management User Interface (hissiyatım bana VAMI’nin daha akılda kalıcı olacağını söylüyor). Güncelleme işlemleri de yeniden internet üzerinden yapabilme imkanı veriyor.

VCSA6Update3

VMware’ın, neden başta bu arayüzü kaldırma kararını aldığını bilemiyorum ancak geri gelmesi bence gayet yerinde bir karar olmuş.

Kategoriler:VMware Etiketler:,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. 16.09.2016, 18:17

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: