Başlangıç > VMware > 175: VMtools yönetiminde ProductLocker hilesi

175: VMtools yönetiminde ProductLocker hilesi

Bu ay içerisinde yazdığım bir yazıda, VMware’ın vmtools ile ilgili farklı yaklaşımlarını paylaşmıştım. Artık sadece ESXi üzerinden değil, My VMware portali üzerinden de güncel sürümlerin paylaşıldığı ve standard uygulama kurulum / güncelleme prosedürlerimiz doğrultusunda vmtools’un da güncellenebileceğinin üzerinde durmuştuk. Ancak bu gelişme bize bir sanal sunucuya sağ tıklayıp, güncelleme yapma kolaylığını sağlamıyor. Bunu sağlayabilmek için vmtools konusunda biraz daha detaya ihtiyacımız var.

Öncelikle bu süreç nasıl işliyor, bunu anlamamız gerekiyor. Her ESXi sunucusu kurulduğunda, /productLocker isimli bir klasör oluşturulur. Bu klasör içerisinde de iki adet alt klasör vardır;

  • floppies: Bu klasör, sanal sunucu kurulumu esnasında ihtiyaç duyabileceğiniz paravirtualized SCSI sürücülerini barındırır. Bu sürücüler normalde vmtools içerisinde yer alır ancak sunucu kurulumu esnasında bu sürücüler bulunmayabileceğinden, floppy üzerinden göstermeniz gerekebilir.
  • vmtools: Bu klasör içerisinde de, vmtools kurulumları için ihtiyaç duyduğumuz kurulum paketlerini içeren iso dosyaları yer alır.

productlocker1

Bir sanal sunucuya sağ tıklayıp, vmtools’unu güncellemek istediğimizde (ister interactive ister automatic olsun), sanal sunucunun CD-ROM sürücüsüne /usr/lib/vmware/isoimages/ klasöründe yer alan ilgili ISO dosyasını mount eder. Hangi ISO dosyasını mount edeceğine de sanal sunucunun configOS parametresi doğrultusunda karar verir. Bu yüzden bir sanal sunucu oluştururken, o sunucunun işletim sistemi bilgilerini doğru yazmak önemlidir.

/usr/lib/vmware/isoimages/ klasörü ise aslında bir kısayoldur ve bir başka kısayol içeren /productLocker/vmtools klasörünü gösterir. /productLocker klasörünü incelediğimizde de ESXi sunucusunun lokalinde bir klasörü gösterdiğini göreceğiz.

Peki her ESXi sunucusunun kendi lokallerinde duran paketleri gösteren shortcutları kullanmak yerine, ortak alanlarda bulunacak klasörleri göstermelerini sağlayabilir miyiz? Cevap kesinlikle evet. Öncelikle tüm sunucular tarafından erişilen ortak bir datastore üzerinde ilgili dosyaların oluşturulması gerekmektedir. Bunun için önerim, en son sürüm çalışan ESXi sunucunuzdan ilgili klasörleri, oluşturduğunuz ortak alana atmanız. Bunun için önce datastore içerisinde productLocker isimli bir klasör oluşturup kopyalamayı gerçekleştiriyoruz.

mkdir /vmfs/volumes/DSName/productLocker/

cp -a /productLocker/* /vmfs/volumes/DSName/productLocker

Şu ana kadar, var olan bir ESXi sunucusundan dosya transferi yaptık. İşi bir nokta daha öteye taşımak adına, My Portal üzerinden indirdiğimiz, işletim sistemi bazlı ISO dosyalarını, doğru isim standardlarında yeniden isimlendirerek (windows.iso yada linux.iso gibi), bu alanlara kopyalayabilir ve her daim güncel paketlerin kullanılmasını sağlayabiliriz. Böylelikle tek yapmamız gereken, yeni sürümleri My VMware üzerinden takip etmek ve buradaki alanı güncellemek olacaktır.

productlocker2

Ortak alandaki klasör yapımızı oluşturduk, şimdi sıra geldi ESXi sunucularının bu alanı kendi repository’leri olarak kullanabilmeleri adına konfigürasyon yapmaya. Bu işi gerçekleştiren advanced bir parametre var, UserVars.ProductLockerLocation. Bu parametreyi aşağıdaki şekilde güncellememiz gerekecektir.

UserVars.ProductLockerLocation -> /vmfs/volumes/DSName/productLocker

Bu noktadan sonra, ESXi sunucularını restart ederseniz, yeni kısayol aktif olacaktır. Yakın zamanda restart etmek gibi bir opsiyon söz konusu değilse, kısayolu silip yeniden oluşturarak da bu işlemi tetikleyebilirsiniz. Yapmanız gereken;

rm /productLocker

ln -s /vmfs/volumes/DSName/productLocker /productLocker

Kısayolu da güncelledikten sonra /productLocker klasörü artık yeni oluşturduğumuz ortak alana yönlenecektir.

Sonuç olarak, tüm ESXi sunucularının ortak alanda yer alan ve an itibari ile güncel sürüm olan 10.0.0 versiyonuna erişebilecek ve sanal sunucuların vmtools güncellemelerinde bu paketleri kullanabilecek. İlerleyen zamanlarda ise sizin tek yapmanız gereken, paketlerin son sürümlerini takip edip, gerektiğinde iso dosyalarını bu alan içerisinde güncellemek. Aşağıdaki örnekte sanal bir sunucuda en güncel paketin bu şekilde mount edilmiş halini görebilirsiniz.

productlocker3

Kategoriler:VMware Etiketler:
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: