Başlangıç > EMC > 178: IT dünyasının en büyük satınalımı

178: IT dünyasının en büyük satınalımı

dell-emc

Bugün alışık olduğumun aksine teknik olmayan bir konuya dokunmak istiyorum zira bu kadar büyük bir olayı göz ardı edemezdim.

Dün IT piyasaları, tarihinin en büyük satınalma haberi ile çalkalandı, Dell’in EMC’yi 67 milyar dolara satın aldığı açıklandı. Bundan önce bilinen en büyük satınalım Broadcom ile gerçekleşmişti ve yaklaşık 37 milyar dolar civarında idi, yani neredeyse yarısı desek yersiz olmaz.

EMC’nin bir süredir hissedarları tarafından satılma baskısı ile karşı karşıya olduğu bilinmekteydi ve Dell’in yanında HP ve Cisco gibi devlerin de adı geçiyordu ancak işi Dell bitirdi. Bu sürecin, hem firmalar hem de müşteriler tarafında ciddi etkileri olması bekleniyor. İşin bir ucunda VMware var. Dell EMC’yi topyekün satın aldı ancak VMware’ın geleceğinin belirsiz olduğunu düşünüyorum, zira bu belirsizlik dün VMware hisselerinde %10’luk bir düşüş ile kendini belli etti. Diğer taraftan kendisini donanım katmanından soyutlamış bir firmanın, x86 donanım üreten bir firmaya geçmesi, Microsoft’u da yeni bir rakip olarak karşısına almasının da nasıl karşılanacağını göreceğiz. VMware’ın durumu ile ilgili ilerleyen zamanlarda bir açıklama olmasını bekleyebiliriz.

İşin HP tarafının daha enteresan olduğunu düşünüyorum. Dell açıklamasının ardından HP CEO’su Meg Whitman aşağıdaki açıklamayı yaptı;

This is a real opportunity for HP. Two of our largest competitors are attempting a highly distracting, multi-year merger, just as we are launching two new, focused companies. The massive debt burden Dell and EMC are taking on undoubtedly means that they will have to radically reduce R&D, and integration inevitably will create disruption as they rationalize product portfolios, channel programs, and leadership. While Dell and EMC are sorting out their future, Hewlett Packard Enterprise and HP Inc. will be working to take share and advance our technology leadership in key areas like converged infrastructure, private cloud, all-flash storage, personal systems and printing.

HP’nin bu deal ile ne kadar ilgilendiği bilinen bir gerçek idi. Zira artık tüm üreticiler sadece donanım üreterek hayatta kalamayacaklarının farkına varmış durumda. IBM örneği buna en güzel örnek, hantal ve artık gelecek görmediği ürünlerini Lenovo’ya satarak, eforunu analytics, cloud, mobilite gibi gelişen alanlara yoğunlaştırdı. HP bu vizyonu tam olarak oturtmuş görünmüyor (yada başarılamıyor) ve bu alım onlar için belki de bir çıkış noktası olacaktı ama olmadı. Bu açıklama da, hissedarlarına bir mesaj niteliği taşıyor gibi görünüyor. Biz hala varız ve gelişeceğiz. Ancak bunu zaman gösterecek.

İşin tabiki Dell tarafı var. Şu ana kadar ciddi alımlar yapan Dell (Wyse, Quest, SonicWall, Compellent vs) EMC alımı ile birlikte dünyanın en büyük teknoloji üreten firması haline geldi. Infra katmanındaki güçlü yanları (PC, server, storage, sanallaştırma) ve bunun üzerine inşa edebileceği software defined data center, hybrid cloud, mobilite, güvenlik, converged yapılar ile, datacenter içerisinde ve dışarısında, uçtan uca hizmet verebilecek bir konuma geldi.

HP’nin dediği gibi, bu birleşmenin sinerji kaybına sebebiyet verip vermeyeceğini ilerleyen zamanlarda göreceğiz ancak IT dünyasındaki herkesin bundan öyle yada böyle etkileneceği kesin.

Kategoriler:EMC
 1. 13.10.2015, 08:42

  Bu olay’dan sonra twitter’da geyikler dönmeye başladı. Artık VMworld yerine DellWorld olacak diye :)

 2. egemenorg
  13.10.2015, 20:01

  Bu konudaki kişisel yorumum;

  Bu yeni oluşum, 80 milyar doları aşan değeri ile toplam potansiyeli 2 trilyon dolar seviyesine yaklaşan IT marketinin uçtan uca çözüm sağlayabilen en yetkin ve en dominant oyuncusu olmayı hedefleyecektir.

  Tüm bu sürece, DELL açısından bakacak olursak;

  Sunucu pazarının lider oyuncularından olan DELL (x86 pazarında dünyanın en büyük ikinci üreticisi) dünyanın tartışmasız en iyi, sektör lideri veri depolama ve yedekleme çözümleri portfolyosunu artık müşterilerine sunabiliyor olacak, ayrıca kendi mevcut güçlü çözüm setini ve bulut stratejisini, EMC Federasyon (EMC², RSA, Pivotal, VCE, VirtuStream,VMware) bileşenleri ile entegre ederek kurumsal pazarda çok daha iddialı bir pozisyona gelecek. Özellikle 2013 yılından sonra kurumsal stratejisini bulut teknolojilerine doğru çevirmiş olan DELL’in, EMC’nin Hybrid Cloud çözümü ve güçlü VMware entegrasyonu ile rekabete karşı büyük üstünlük sağlayacağını düşünüyorum…

  Sürece EMC açısından bakacak olursak;

  Özellikle bütünleşik sistemler (Coverged & Hyper-converged solutions), amaca yönelik özelleştirilmiş sistemler (Purpose built appliances) ve yazılım temelli veri merkezi bileşenleri (Software Defined Everything) çözümlerinde Dell ekosistemi ile sağlanacak entegrasyonlar ve yaratılabilecek katmadeğer oldukça yüksek görünmekte EMC federasyon stratejisi çok daha güçlendi diye düşünüyorum.

  Durumu müşteriler açısından değerlendirecek olursak;

  Uçtan uca çözüm sağlayabilen, hemen her ürün gamında sektöründe öncü ve lider olan (bulut çözümleri, sanallaştırma, veri depolama, yedekleme, flash teknolojileri, bütünleşik sistemler, x86 sistemler) rekabetçi ve çook büyük yeni bir stratejik iş ortağı ortaya çıktı.

  Arge konusunda gariptir, HP’nin tam zıttını öngörüyorum. Her iki üreticinin de stratejik olarak Intel ile yakın ilişkileri ve ar-ge yetkinlikleri düşünüldüğünde, yenilikçi ve rekabetçi ürünlerin piyasaya sunuluş sürecinin daha da kısalacağı ve rekabetin rahatlamak bir yana çok daha fazla zorlaşacağını tahmin etmek pek de yanlış bir öngörü olmayacaktır zannımca. Bu da müşteriler açısından olumlu bir durum.

  Saygılar/sevgiler

  Egemen

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: