Başlangıç > VMware > 183: MOB ve vCenter eklentileri

183: MOB ve vCenter eklentileri

vCenter eklentileri (yani plug-in), vCenter sunucusunun yeteneklerini genişletmek adına kullanılan bileşenlerdir. VMware kendi ürünleri için eklenti geliştirdiği gibi, üçüncü parti firmalar da eklenti geliştirip, ürünlerini vCenter sunucusu ile entegre edebilirler. Genelde yaptığımız demo çalışmalarında ya da gerçekten üretim ortamında entegre ettiğimiz uygulamalar doğrultusunda bu eklentileri farkında olup veya olmayıp kurabiliyoruz ancak ürün ortamdan kalktığında çoğu zaman kaldırılması atlanabiliyor. Bu eklentilerin kaldırılması da, bildiğimiz vCenter ekranlarından değil, Managed Object Browser (MOB) adı verilen özel bir arayüz üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

MOB, ESXi veya vCenter sunucusu üzerinde tanımlı canlı objeler içerisinde dolaşmamızı sağlayan, web tabanlı bir arayüzdür. Üzerinde yer alan birçok fonksiyon read-only’dir ancak InvokeMethod gibi özel komutlar birşeyleri değiştirmenize izin verir. MOB arayüzüne erişmek için aşağıdaki linki kullanmanız gerekmektedir.

https://FQDNorIP/mob

Kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptıktan sonra sunucu sizi ServiceInstance objesine yönlendirir. Normalde de client ile erişim sağladığımızda, vCenter sunucusu ServiceInstance objesine bir referans oluşturur. ServiceInstance objesi en üst seviye objedir, altında hem inventory objelerine hem de diğer yönetimsel objelere, yetkilerimiz dahilinde erişim sağlamamıza izin verir. ServiceInstance objesinin altında yer alan hiyerarşi aşağıda görüldüğü gibidir.

MOB1

Bu yapıyı, MOB arayüzüne bağlanıp, content linkine tıkladıktan sonra bir liste olarak görebilirsiniz ve tüm objelere erişim sağlayabilirsiniz. Bu arayüz üzerinden çok fazla iş yapabileceğimiz gerçeğini bir kenara bırakıp, şimdi gelelim eklenti konusuna. Karşımızdaki ServiceContent listesinde ExtensionManager bize bu konuda yardımcı olacaktır. Tıkladığınızda, vCenter sunucunuza tanımlı tüm eklentileri görebileceksiniz.

MOB2

Örnek olarak, artık kullanmadığınız Infrastructure Navigator eklentisini kaldırmak istediğimizi varsayalım. Öncelikle yukarıdaki listeden hangisine tekabül ettiğini bulmak gerekecektir. Bunun yolu, yukarıda şüphelendiğiniz eklentilere tıklayıp, description bilgisine bakmak. Aşağıdaki gibi görünecektir. Bu arada, birden fazla eklenti de söz konusu olabilir ki bu senaryoda durum gerçekten bu şekildedir (ngc60 ve ngc51). Kaldırmak için, eklentinin key parametresine ihtiyaç duyacağız.

MOB3

Silmek için ise yapmamız gerekenler aşağıdaki gibidir;

  • ExtensionManager ekranında UnregisterExtension linkine tıklanır.
  • Aldığımız key değerini extentionKey alanına gireriz ve InvokeMethod linkine tıklarız.

İşlem başarılı ile tamamlandıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran görmemiz gerekir.

MOB4

Not: Elbette bu işlemleri yapmadan önce vCenter sunucunuzun sağlam bir yedeğinin olduğundan lütfen emin olun :)

Kategoriler:VMware Etiketler:
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: