Başlangıç > VMware > 185: Log Insight for vCenter

185: Log Insight for vCenter

li-logoBu sabah, makaleleri karıştırırken gördüğüm güzel bir haberi paylaşmadan geçemezdim. Log Insight, vRealize Suite’inin en önemli ve etkili üyelerinden biri, ortamlarınızda (sadece vSphere olmak zorunda değil) merkezi bir syslog sunucusu gibi davranıp, unstructured loglarınızı analiz etmenize yarayan bir ürün. Benim de favori ürün listemde olan, belki de yakın zamanda kaleme almam gereken bir üründür kendisi.

Bu ürün, vSphere lisanslarınızdan ayrı lisanslanması gereken bir ürün. İki çeşit lisanslama modeli var, OSI (operating system image) veya CPU. Şimdi gelelim güzel habere. VMware bu ürünün 3.3 versiyonu ile birlikte (yeni versiyon ile gelen diğer özelliklere de buradan ulaşabilirsiniz), geçerli bir vCenter lisansına sahip tüm müşterilerine kullanılabilir hale getiriyor. Eğer bir vCenter Server lisansınız varsa, aynı lisans ile Log Insight for vCenter ürününü kurabilecek ve 25 OSI lisansına sahip olabileceksiniz. 25 OSI lisansı demek, 1 vCenter ve 24 ESXi sunucusundan log analizi yapabilmeniz anlamına geliyor. Ne kadar vCenter lisansınız varsa, sahip olacağınız OSI lisansı da kümülatif olarak artacaktır.

vRealize Log Insight for vCenter ürününün standard Log Insight ürünü ile elbette farklılıkları olacaktır. Öncelikle sadece VMware tarafından üretilmiş Content Pack’ler kullanılabilecek, yani;

 • vSphere
 • Virtual SAN
 • vRealize Automation 6.1+
 • vCenter/vRealize Operations Manager
 • vCloud Director
 • NSX
 • vCNS
 • Horizon View
 • vCloud Automation Center

Diğer limitasyonlardan en önemlileri ise, vRealize Suite’in diğer ürünleri ile entegrasyon yeteneğinin ve kendi bünyesindeki HA yeteneklerinin olmaması. Ancak tüm bu limitasyonlara rağmen, bunun iyi bir teklif olduğunu ve ortamını etkin yönetmek isteyen her sistem yöneticisinin mutlaka yararlanması gerektiğini düşünüyorum.

<Güncelleme 15.02.2016>

Yakın zamanda, VMware’ın diğer ürünlerin lisanslama politikasında da değişikliğe gideceği ile ilgili bilgilere ulaştım, vCenter ürünü de dahil olacak şekilde. Bu yüzden, yazının başlığında yer alan “free” ibaresini kaldırıyorum :)

</Güncelleme>

Bu arada şunu da belirtmeden geçmeyelim, varsayalım siz vCenter lisanslarınız ile Log Insight’ı hayata geçirdiniz ancak daha fazla lisansa gerek duydunuz. Bunu normal 25’lik ekstra paketler ile gerçekleştirebilir ve bu ekstra satın aldığınız lisanslar sayesinde yukarıda bahsedilen limitasyonlardan kurtulabilirsiniz.

vRealize Log Insight ürün sayfasında da ilgili bilgilendirmeyi görebilirsiniz.

LogInsight

Kategoriler:VMware Etiketler:
 1. Henüz yorum yapılmamış.
 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: