Başlangıç > Storage, VMware > 187: Ev alma komşu al

187: Ev alma komşu al

Noisy-neighboursEv alma komşu al” atasözünü hepimiz biliriz, hani gürültü kirliliği sonucunda hayatı sizlere zindan eden ve belki de taşınmanıza bile yol açabilen saygıdeğer apartman sakinleri kitlesinin önemini vurgulayan bir sözdür. Bilişim dünyasında da durum çok farklı değildir. “Noisy neighbour” terimi, storage bakış açısı ile, bir VM’in çok yoğun disk taleplerinde bulunması doğrultusunda, paylaşımlı platformlarda yer alan diğer VM’lerin ihtiyaç duydukları kaynaklara erişememesi diye düşünülebilir. Özellikle konsolidasyon oranlarına paralel olarak sunucuların kaynak taleplerinin de sürekli artması (big data, analytics gibi) bu potansiyel riski daha gerçekçi hale getiriyor. Kendi tecrübelerim doğrultusunda da, yakın zamanda 1.6 GB/s throughput üreten bir VM gördükten sonra, konuya daha da farklı bakmaya başladım.

Disk kaynakları, tıpkı CPU ve bellek gibi, belirli kaynak havuzları üzerinden paylaştırılır. En yaygın yöntem, storage seviyesinde LUN’lar oluşturup, bunları VMFS formatlayıp, üzerine sanal sunucuları konumlandırmaktır. Disk kutuları, VM seviyesinde farkındalığa sahip olmadığından, kendi kuyruklama mekanizmaları doğrultusunda gelen talepleri yönetecektir, ki bu çoğu zaman FIFO (first-in first-out) olacaktır. Sorun da burada başlar, çünkü FIFO bize bir QoS (Quality of Service) sunmaz ve talep sahibi VM’ler gerçek ihtiyaçlarına kavuşamayabilir.

Bu problem %100 sanallaştırılmış veri merkezi vizyonunda belki de en önemli problemlerden biridir, bu yüzdendir ki üreticiler sürekli bir çözüm arayışı içerisindeler. Örnek olarak;

  • Yüksek IO ihtiyacını karşılama adına kullanılabilecek bir yöntem caching olabilir, PCI-e flash kartlar ile istenilen VM’lere cache alanı sağlanıp, sıcak verinin buradan dönmesi sağlanabilir, yada lokal SSD diskler ile vFlash kullanılabilir. Bir adım ileri giderek, Pernix Data gibi çözümler ile bunları daha akıllı yönetebilir durumda da olabiliriz, hatta fiziksel bellek bile cache alanı olarak kullanılabilir. Bu şekilde yoğun I/O talebinde bulunan sanal sunucuların talepleri karşılanabilirken, diğer VM’ler bu durumdan minimum etkilenebilir.
  • Bir diğer alternatif, disk ve compute kaynaklarını birleştiren (VxRail gibi) hyper-converged çözümler olabilir. Bu çözümde disk trafiğinin kontrolü, disk kutusundan alınıp, hipervizör üzerine taşınır ve yazılım tarafından yönetilir. Bu scale-out yöntem ile, hem yüksek IOPS değerleri elde edebilir hem de yazılım katmanının desteği ile QoS gibi özellikleri kullanabilirsiniz. Ancak dezavantajı da, belirli bir disk/compute oranında büyüme gerçekleştirebilmeniz. Yani örnek olarak disk kaynağınızı artırmanız gereken durumda, aynı oranda, compute kaynağınızı da artırmanız gerekmekte.
  • Bir de, vSphere 6.0 ile birlikte gelen VVOL teknolojisinden bahsedebiliriz, iki farklı dünyanın (storage ve sanallaştırma) birbirlerine yönelik farkındalık seviyelerinin artırılması, bunun sonucunda sanallaştırma yöneticilerinin, disk kutusunun yeteneklerini VM hatta VMDK seviyesinde tanımlamasına olanak verir. Böylelikle, disk kutuları granüler performans analizi yapabilir ve bunlara dinamik QoS yöntemlerini uygulayabilir (örneğin VMAX3 disk kutusunda, tanımlı bir VM’in yada VMDK’in SLO’sunu diamond tanımlayıp, 1ms’nin altında çalışmasını sağlayacak dinamizmi yaratmak gibi).

Burada anlatılan çözümler, bahsettiğimiz “noisy neighbour” problemine farklı yaklaşımlar getiriyor ve hepsi uzun uzun detaylandırılabilecek konular ancak ortak özellikleri bir noktada donanıma dokunuyor olmaları. Peki VMware bu alanda nerede (VSAN’i bir kenara koyacak olursak)? vSphere 4.1 ile birlikte kullanıma sunulan SIOC (Storage I/O Control) ile birlikte uzun zamandır aslında VMware da bu konuda bir çözüm arayışı içerisinde. Gerçi SIOC ile bahsedilen çözüm, yukarıda bahsedildiği gibi sofistike yöntemler ile ihtiyacı karşılamaktan öte, eldeki kaynakların en verimli şekilde yönetilebilmesine odaklanmış olsa da, detaylı anlaşılması gereken önemli bir bileşen olduğunu düşünüyorum.

Not: SIOC ve I/O Scheduling ile ilgili teknik detaylardan bir sonraki makalemde bahsetmeyi planlıyorum. Aslında bu yazının konusu olacaktı ancak lafın lafı açması, girizgahın (bkz. asıl mevzuya gelmeden önce edilen kelamlar bütünü) uzamasına sebebiyet verdiğinden kendi başına ayrı bir yazı olarak kalmasını daha uygun gördüm :)

Kategoriler:Storage, VMware Etiketler:
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. 29.02.2016, 20:25
  2. 06.03.2016, 18:29

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: