Başlangıç > VMware > 190: vSphere ve Failover Custer

190: vSphere ve Failover Custer

Son dönemlerde, vSphere 6.0 üzerinde Windows 2012 R2 WSFC (Windows Server Failover Cluster) yapılanması üzerinde çalışıyorum. WSFC uzun süredir vSphere platformu üzerinde desteklenen bir yapılanma idi, bunun nasıl yapılabileceği ile ilgili nette çok fazla makale bulabilirsiniz. Faydalı olabileceğini düşündüğüm bir kaç makale;

VMware KB: Microsoft Clustering on VMware vSphere: Guidelines for supported configurations (1037959)

VMware KB: MSCS support enhancements in vSphere 5.5 (2052238)

PDF: Setup for Failover Clustering and Microsoft Cluster Service

Bu kaynaklar doğrultusunda, adım adım nasıl yapılandıracağımızı yazmayacağım. Bunun yerine faydalı olabileceğini düşündüğüm ve gözlemlediğim bir kaç maddeye değineceğim. Burada CAB (Cluster Across Boxes) modelinde bir tanımlama yaptığımızı varsayıyorum, yani ESXi sunucuları arasında WSFC tanımladığımızı ve pRDM (physical mode RDM) kullandığımızı. Basitçe aşağıdaki şekilde düşünebiliriz.

WSFC1

Perennially-Reserved:  ESXi sunucusu açılırken veya rescan komutu gönderdiğinizde, kendisine atanmış tüm SCSI disklere erişip, bu diskler ile ilgili bilgileri toparlar ve envanterini günceller. Ancak bu diskler içerisinde herhangi biri WSFC tarafından kullanılıyorsa işin rengi değişir. WSFC, disklerin aynı anda farklı sunucular üzerinde aktif olmasını engellemek için SCSI rezervasyonları kullanır.  Dolayısı ile bu durum ESXi sunucusu için de geçerlidir. ESXi sunucusu diske erişemez ve timeout alana kadar denemeye devam eder, zaman aşımına uğradığında bir sonraki diske geçer. Eğer çok sayıda bu şekilde diskiniz var ise, bu operasyon rescan işlerinizin toplamda çok uzun sürmesine, zaman aşımına uğramasına ve hata almasına sebebiyet verebilir. Benzer şekilde ESXi sunucusunun reboot operasyonu da çok uzun sürebilir.

Bunu çözebilmek için her ESXi sunucusunda, bu şekilde olan her disk için perennially-reserved parametresini true olarak tanımlamak gerekir. Bu tanımlama ile ESXi sunucusuna, bu diskin üçüncü parti bir sistem tarafından rezerve edilebileceğini önceden söylemiş oluyoruz. Esxcli komutu ile aşağıdaki şekilde tanımlayabilirsiniz.

esxcli storage core device setconfig -d naa.60000970000236700081533030353941 –perennially-reserved=true

Bu iş için bir batch dosyası hazırlayıp tüm ESXi sunucularınızda çalıştırabilirsiniz. Sonrasi için ise “host profile” kullanmanızı tavsiye ederim. Host profiles ile bu tanımlamayı, sonradan eklenecek tüm ESXi sunucularınız için de hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

pRDM oluşturma: Disklerin oluşturulma ve VM’lere bağlanması aşamasında prosedür aslında basittir. İlk sunucuya ayrı bir SCSI Controller üzerinden (bus sharing modu fiziksel olmalı) pRDM diskleri tanımlanır. Daha sonra ikinci VM’e aynı konfigürasyonda “existing disk” olarak eklenir. Ancak burada gördüğüm problem, bildiğiniz gibi bu yöntem disklere özel bir isim vermez, VMName_X.vmdk şeklinde isimler verir. Eğer cluster yapınızda çok fazla disk barındıracak iseniz, bunlara daha açıklayıcı isimler vermek isteyebilirsiniz, yönetimi kesinlikle kolaylaştıracaktır. Bunu GUI üzerinden değil ancak vmkfstools komutu ile yapabilirsiniz.

Vmkfstools komutu ile diski oluşturabilmek için disklerin VML ID’lerine ihtiyacınız var. VML ID konusu ile ilgili bir yazı yazmıştım, buradan erişebilirsiniz. Kısaca aşağıdaki komut ile VML ID’leri elde edebilirsiniz.

esxcli storage core device list -d  naa.60000970000236700081533030353941 | grep vml

İkinci adımda vmkfstools komutu ile pRDM dosyalarını oluşturmamız gerekir. -z parametresi pRDM olduğunu belirten parametredir.

vmkfstools -z /vmfs/devices/disks/vml.02000500006000097000029670007253303031383653594d4d4554 /vmfs/volumes/Datastore/VM01/SQLCluster_Inst01_System.vmdk

Artık pRDM dosyamız hazır olduğundan dolayı, iki sanal sunucuya da “existing disk” olarak disklerimizi ekleyebiliriz. Burada adımların biraz zahmet kattığının farkındayım ancak yönetilmesi daha kolay bir yapı oluşacağını düşünüyorum, özellikle VM başına 30-40 diski yönetmek zorunda kalırsanız.

Round Robin: vSphere 5.5 ile birlikte WSFC kurulumlarında Round Robin desteği geldi, yani Path Selection Policy olarak VMW_PSP_RR kullanabiliyoruz. Diğer taraftan disk üreticilerinin tavsiyeleri doğrultusunda round robin limit değerini değiştirmeniz önerilebilir. Normalde varsayılan olarak her 1000 IOPS’da path değişir ancak bunu 1’e indirmeniz tavsiye edilebilir. Ancak tecrübe ettiğim konu şu oldu ki, IOPS limit değerini 1 veya 4 gibi, disk üreticisi firma tarafından tavsiye edilen değerlere çektiğimde, Cluster Validation işleminin SCSI-3 reservation adımında hata alıyoruz. Bu yüzden, bu konu netleşene kadar varsayılan 1000 değerinde tutmaya karar verdim.

Kategoriler:VMware Etiketler:,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. 18.08.2016, 08:19

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: