Başlangıç > VMware > 191: SSL ile boğulmak

191: SSL ile boğulmak

Zamanında bağlantılarımızı güvenli hale getirmek için kullandığımız SSL/TLS protokolü, son dönemlerde önce kalplerimizi kırdı (HEARTBLEED) sonra yeniden farklı bir şekilde karşımıza çıktı (POODLE). Yakın zamanda yayımlanan bir başka açık ise, SSL ve TLS protokollerinin istismara halen nasıl açık olduğunu ve bu denizde nasıl boğulabileceğimizi bize yeniden gösterdi, kod adı DROWN ile. DROWN açılım olarak “Decrypting RSA with Obsolete and Weakened eNcryption” anlamına geliyor.

Drown, SSLv2 protokolünde bulunan bir zaafiyeti kullanıp (Detay isteyenler için: Bleichenbacher’s CCA attack), arada şifrelenmiş trafiği çözmeyi sağlayan bir atak türü. Bu ilk bakışta korkutucu görünmeyebilir, “zaten güncel istemcilerin çoğu bu protokolü kullanmıyor” deyip güvende olduğumuzu düşünebiliriz. Maalesef durum bu şekilde değil. Geliştirilmiş bu atak türünde, istemci TLS bile kullanıyor olsa, eğer sunucu tarafı SSLv2 destekliyor ise, bu zaafiyet kullanılabilir. Yani korkutucu tarafı, istemci tarafında yapabileceğiniz hiç bir önlem bulunmuyor.

Atağın yapısını aşağıdaki görselde net görebilirsiniz. Görsel drownattack.com sitesinden alınmıştır. Daha detaylı bilgi için bu siteyi ziyaret edebilirsiniz.

drown

Atak için gerekli olan iki gereksinim var, SSLv2 destekleyen bir sunucu ve aradaki bağlantıyı dinleyebilmek. İstemci güvenli olduğunu düşündüğü TLS bağlantısını kurar. Bu esnada atak sahibi aradaki trafiği dinlemektedir. Burada amaç şifrelemeyi sağlayan anahtarı çözmek için yeterli matematiksel istatistiğe sahip olmak. Bu noktadan sonra atak sahibi “brute force attack” yaparak SSLv2 bağlantısı kurmaya çalışır ve en fazla 2^50 operasyondan sonra ihtiyacı olan anahtara sahip olur ve bu noktadan sonra TLS bağlantısının çözecek yeteneğe de kavuşur. Yapılan testlerde Amazon ECC üzerinden $440’lık bir kullanım ile 8 saat içerisinde 2048-bit RSA kullanan bir TLS1.2 bağlantısının çözülebildiği gözlemlenmiş. Eğer OpenSSL üzerinde bulunan başka zaafiyetler ile birleştirildiğinde 1 dakikalık bir süreye indirgenebildiğini göstermişler.

Burada çözüm aslında basit gibi görünmektedir. Sunucularda SSLv2 protokolünü tamamen kapatmak. Ancak nette yapılan taramalarda sunucuların %17’sinin bu açığa sahip olduğu görünmektedir. Bir de atağın yapısı doğrultusunda, bir sunucuda SSLv2 hiç açık olmayabilir ancak kullanılan RSA anahtarı, SSLv2 destekleyen başka bir sunucuda da kullanılıyorsa, atağın etki alanında kalacak demektir ve yine yapılan araştırmada ekstradan %16’lık bir sunucu grubunun daha buna dahil olduğu tespit edilmiş, yani toplamda %33’lük bir etki alanı anlamına geliyor.

VMware yakın zamanda, drown atağına karşı bir makale yayımladı (KB2144474) ve SSLv2 desteklenmediğinden dolayı tehlike altında olmadığını belirtti. Hatta en güncel sürümlerin SSLv3’ü bile varsayılan olarak desteklemediğini biliyoruz.

Diğer uygulamalara baktığımızda, genelde yaygın olarak kullanılabilen OpenSSL için tavsiye edilen versiyon güncellemesi yapılarak, 1.0.2g veya 1.0.1s versiyonlarının kullanılması. OpenSSL’in konu ile ilgili makalesine buradan ulaşabilirsiniz.

Microsoft tarafında ise, genel olarak kullanılan şifreleme algoritmaları ve protokolleri ile ilgili yazılmış güncel bir makale var (KB245030), buradaki bilgiler ışığında, SSLv2’nin varsayılan olarak açık olduğu işletim sistemlerinde (Windows Server 2008 R2 gibi), sunucunun bu taleplere cevap vermemesini sağlayabilirsiniz.

Elbette son olarak, private key’lerin ortak kullanımının, atağın etki alanını genişlettiğini de unutmamak lazım. Bundan da kaçınmak faydalı olacaktır.

Kategoriler:VMware Etiketler:, ,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: