Başlangıç > VMware > 193: HTML5 destekli yeni WebClient

193: HTML5 destekli yeni WebClient

Eğer gelişmeleri yakından takip ediyorsanız büyük olasılıkla VMware’ın dün yayınlanan son fling’ini duymuşsunuzdur; vSphere HTML5 Web Client. Bildiğiniz gibi kullanılan Web Client versiyonları Flash ve uzantılarını kullanmaktadır. Flash’in yerini yavaş yavaş HTML5’e bıraktığı bugünlerde, VMware de Web Client arayüzünde bu değişimin ilk sinyallerini vermeye başladı ve henüz üretim ortamları için hazır olmayan ancak kurup deneyebileceğiniz ürünü piyasaya sürdü (buradan erişebilirsiniz).

Bu yeni Web Client aslında vCenter kurulumları ile birlikte kurduğunuz Web Client uygulamasını bypass ediyor ve direk SSO ile konuşup, sizi diğer kaynaklara eriştiriyor. Normalde vCenter mimarisinin bileşenlerini ve yeni HTML5 Web Client’ın nereye oturduğunu aşağıda daha net görebilirsiniz. Bu yeni Web Client servisi bir OVF template olarak gelmektedir. Kurulumu ve konfigürasyonunu tamamladığınızda, güncel tarayıcınız ile normalde kullandığınız Web Client’a değil, kurulumunu yaptığımız bu yeni servise 9443 portundan erişmeniz gerekecektir. Bu topolojinin güzel tarafı, vCenter tarafında çok basit bir değişiklik haricinde önemli bir konfigürasyon yapmaya gerek duymamanız. Bu arada hatırlatmakta fayda var, sadece vCenter 6.0 desteği söz konusu.

HTML5WebClient

Kurulum aşaması, normal bir OVF kurulumundan farklı değil. Bu esnada size ekstradan sadece IP adresini soruyor. Yaklaşık 1 dakika içerisinde de power verilebilir duruma geliyor. Ancak ilk power denemenizde muhtemelen aşağıdaki gibi bir hata ile karşılaşacaksınız.

HTML5WebClient2

Bunun sebebi, elbette bir sunucuyu ayağa kaldırmak için IP adresinden fazlasına ihtiyaç duyacak olmanız, hatırlarsanız bize ne Gateway, ne Subnet Mask ne de DNS sormuştu. Bu noktada beklentisi, sunucuyu tanımlamış olduğunuz portgroup’un bir IP Pool ile eşleştirilmiş olması ve geri kalan TCP/IP parametrelerini bu IP Pool’dan alması. Dolayısı ile vSphere ortamınızda, datacenter objenizi seçer, bir IP Pool oluşturur ve bu portgroup’a bağlarsanız, sunucunuz açılacaktır.

Sunucu açıldıktan sonra, 5480 portu üzerinden erişilebilir bir yönetim arayüzü sağlayacaktır ancak diğer appliance ürünlerinde olduğu gibi çok kapsamlı bir arayüz beklemeyin, sadece görmüş olmak için bağlanıp inceleyebilirsiniz. Varsayılan kullanıcı adı root ve şifresi de demova ‘dır.

Şimdi gelelim ihtiyacımız olan bir iki küçük konfigürasyonu yapmaya. Öncelikli olarak yeni kurduğumuz Web Client appliance’a SSH yapmamız gerekecektir. Appliance NTP tanımları yapılmamış olarak gelecektir, SSO entegrasyonunda zaman senkronizasyonu önemli olacağından dolayı ilk olarak NTP sunucusu tanımlamanızda fayda var. Aşağıdaki komut ile bunu yapabilirsiniz. Bu komut sonrası /etc/ntp.conf dosyasını kontrol ederseniz, aşağıdaki IP adreslerinin NTP sunucusu olarak tanımlandığını görebilirsiniz.

/etc/init.d/vsphere-client ntp_servers 10.20.30.1,10.20.30.2

İkinci aşamada Web Client appliance’ın hangi vSphere platformu ile entegre olacağını tanımlamanız gerekmektedir. Bunu aşağıdaki şekilde tanımlayabilirsiniz. Yaklaşık 2-3 dakikalık bir süreç sonrasında komut başarılı bir şekilde tamamlanacaktır. Bu arada yine hatırlatayım, bu yazdıklarım vCenter Server Appliance (VCSA) için geçerli. Hala Windows kullanıyorsanız adımlarda ufak farklılıklar olacaktır, fling sayfasından detaylara ulaşabilirsiniz.

/etc/init.d/vsphere-client configure –start yes –user root –vc <vCenter_IP_adres>

Yukarıdaki komut, eğer VCSA sunucunuzda root kullanıcısının varsayılan shell’i bash değil, appliancesh ise komut başarılı tamamlanamayacaktır. Bilindiği üzere, VCSA’nın vSphere 6.0 sürümünden sonrasında özel ve kısıtlı bir shell konumlandırıldı (appliancesh) ve root ile bağlandığınızda otomatik olarak buraya düşmeniz sağlandı. Normal bash’e geçmek için öncelikle bash’i etkinleştirmeniz gerekmektedir. Sonrasında da root’un varsayılan shell’ini bash olarak değiştirmelisiniz. Aslında vCenter tarafında yapılması gereken tek tanımlama budur.

shell.set –enable True

shell

/usr/bin/chsh -s “/bin/bash” root

Bu tanımlamayı yapıp, vCenter ile Web Client HTML5 appliance sunucusunu eşleştirdiğinizde artık hazırsınız demektir. Sunucunun 9443 portundan bağlantı sağlayabilirsiniz (https://SunucuIP:9443/ui). Login sonrası sizi aşağıdaki gibi bir arayüz karşılayacaktır.

HTML5WebClient3

Öncelikle bunun çok kısıtlı bir platform olduğunu söylemeliyim. Fling sayfasında nelerin desteklendiğini bulabilirsiniz. Ancak kullanım esnasında dikkatimi çeken konu, normal Web Client’a göre çok daha hızlı olduğunu söyleyebilirim. Bunu elbette bir veri ile destekleyemiyorum, psikolojik de olabilir ancak bende yarattığı izlenim bu şekilde :)

ESXi Embedded Host Client fling’inde olduğu gibi, bunun da en popüler fling’ler arasına gireceği şimdiden kesin görünüyor. Kim bilir, belki bu sayede çok daha hızlı bir geliştirme sürecine girer ve üretim ortamlarında kullanıma hazır hale getirilir. Biz de Flash yerine HTML5 gibi güncel bir teknolojinin avantajlarından faydalanabiliriz.

Kategoriler:VMware Etiketler:,
  1. 29.03.2016, 12:05

    Daha dün gördüm ama inceleme fırsatım olmamıştı. Hatta twitter’da bunun hızı ile ilgili bir karşılaştırma konuşuluyordu :) Eline sağlık.

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: