Başlangıç > VMware > 194: VM üzerinde “disabled” metodlar

194: VM üzerinde “disabled” metodlar

Yakın zamanda yeniden karşılaştığım, eğer snapshot temelli yedekleme yazılımları kullanıyorsanız muhtemelen sizin de karşılaşabileceğiniz bir senaryodan kısaca bahsetmek istiyorum, biraz da arkasındaki mantıktan. Öncelikle semptomumuz şu şekilde; elimizde bir VM var, svMotion yapmak istiyorsunuz ancak aşağıdaki hata ile karşılaşıyorsunuz;

DisabledMethod1

Method olarak burada bahsedilen nedir ve Avamar bunu neden disable etmiştir, bunu açıklamaya çalışalım. Bir sanal sunucu üzerinde onlarca gerçekleştirebileceğimiz işlem vardır, bunları her gün vSphere Client veya Web Client üzerinden gerçekleştiriyoruz. Her bir işlem arka tarafta API Method‘larına tekabül eder (vSphere6 için tanımlı metodlara buradan erişebilirsiniz). Ancak her metodu her zaman çağıramazsınız, örnek olarak svMotion yaptığınız bir VM’de sağ tıkladığınızda bir çok aksiyonu aşağıdaki gibi kapalı görürsünüz. Çünkü bu API metodları vCenter tarafında geçici olarak disable edilmiştir.

DisabledMethod2

vCenter hangi VM’de hangi işlemin yapılamayacağı bilgisini VPX_DISABLED_METHODS isimli bir tabloda tutar ve işlem tamamlanınca burayı yeniden günceller. Herhangi bir VM’in, o an için hangi metodlarının disable olduğunu powerCLI ile de görebilirsiniz.

DisabledMethod3

Snapshot temelli yedekleme yazılımları da yedek alırken veya restore yaparken bu mekanizmayı kullanarak belli işlemlerin yapılmasını engeller, sunucunun svMotion ile taşınması gibi. Bir şekilde bu komutu gönderebilseniz bile size hata verecektir. İşlem tamamlanınca da, yedekleme yazılımı vCenter’a disable ettirdiği metodun (RelocateVM_Task) yeniden enable edilmesini sağlar. Ancak zaman zaman bu iletişimde problem oluşur ve svMotion metodu yeniden aktif hale gelmez. Böyle bir durumda deneyebileceğiniz bir kaç aksiyon var. Bunlar;

  • VM’i unregister/register yapmak. Bu durum hem offline bir işlemdir hem de istatistik bilgilerine, custom field verilerine ve history verilerine veda etmeniz gerekir.
  • vCenter veritabanında vpx_disabled_methods tablosundan kayıt silmek. Bu durum vCenter veritabanınızın kapalı olmasını gerektirecektir, üretim ortamı için çok uygulanabilir bir yöntem değil. Ancak yine de yapmak isterseniz, veritabanı yedeğinizi aldıktan sonra, aşağıdaki komutlar yardımıyla yapabilirsiniz. İlk komut VM-ID’yi elde etmenizi sağlar, ikinci komut ise silme işlemini gerçekleştirir.
    • select * from VPX_VM WHERE FILE_NAME LIKE ‘%VMName%’;
    • delete from VPX_DISABLED_METHODS WHERE ENTITY_MO_ID_VAL = ‘vm-ID’;
  • İlgili yedekleme yazılımından yeniden yedek başlatmak. Az sayıda VM bu durumdan muzdarip ise en mantıklı senaryo bu olabilir. Yedekleme sürecinin sonunda ilgili yedekleme yazılımı, disable edilmesini sağladığı metodların yeniden enable edilmesini de tetikleyecektir.
Kategoriler:VMware Etiketler:,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: