Başlangıç > VMware > 197: PhotonOS v1.0

197: PhotonOS v1.0

Photon-1Geçen sene, özellikle VMworld 2015 sonrası, beni en çok etkileyen konular container ve CNA (cloud native apps) alanındaki gelişmeler olmuştu ve bu vizyonu kısaca kaleme almaya çalışmıştım (buradan erişebilirsiniz). Yakın zaman içerisinde de, VMware’ın 2015 Nisan ayında duyurusunu yaptığı, bu alandaki en önemli bileşenlerinden biri olan Photon OS’un GA sürümü yayınlandı. Photon OS, vSphere platformu için optimize edilmiş, açık kaynak, minimal bir ayak izine sahip olan ve üzerinde Docker, Rocket (rkt), Garden formatlarında container yapılarını çalıştırılabilen, Linux tabanlı bir sistemdir.

Photon’u vSphere platformunuzda çok basit bir şekilde ayağa kaldırabilirsiniz. Bunun için tek ihtiyacınız olan, GitHub üzerinden ister ISO formatında, ister OVA formatında gerekli bileşenleri indirip kurulumu gerçekleştirmek. Ben biraz daha açıklayıcı olabilmesi adına ISO formatını tercih edeceğim çünkü OVA ile hazır appliance kurulumu yapıldığından aradaki az sayıda olan adımı da göremeyeceğiz.

Öncelikle manuel bir sanal sunucu oluşturarak işe başlayabiliriz. Sanal sunucuyu oluştururken aşağıdaki değerleri kullandım. Bu arada CPU ve RAM kaynaklarının aslında üzerinde koşturulması planlanan container uygulamaları doğrultusunda şekillendirilmesi uygun olacaktır.

 • Disk alanı: 8GB ancak kuracağımız Photon tipine göre değişebilir
 • Compatibility: Hardware Level 11 (ESXi 6.0)
 • Guest OS Version: Other 3.x or later Linux (64-bit)
 • vCPU: 1
 • vRAM: 384 MB

Sonrasında ISO’yu sunucuya mount edip, kuruluma başlayabiliriz. Welcome page, license agreement ve disk formatlama ile ilgili kısımları geçersek, bize soracağı en önemli soru aşağıdaki olacaktır.

Photon-2

 • Photon Minimal: Üzerinde container çalıştırabilmek adına, Photon’un en düşük ayak izine sahip versiyonu (yaklaşık 60 MB). Bu sayede uygulamanız için hem en iyi performans sağlayanacak hem de en hızlı şekilde çoğaltabileceksiniz.
 • Photon Full: Container host runtime özellikleri haricinde, yeni uygulamalarınızı da paketlemenizi ve container olarak çalıştırabilmenizi sağlayan bileşenleri de içerir. Eğer amacınız test etmek veya yeni container uygulamaları oluşturmak ise uygun olacaktır. Yaklaşık 128 MB’lık bir ayak izine sahiptir.
 • Photon OSTree Host: OSTree, işletim sisteminin dosya yapısını, read-only bir şekilde ve versiyonlanabilir, merkezi bir yapı üzerinden dağıtımını ve sync edilmesini sağlayan bir mekanizmadır. Ne tam olarak bir paket dağıtım mekanizması ne de disk imajlarını yönetim şeklidir. İkisi arasında bir yerdedir. Burada da Photon’un OSTree mekanizmasını destekleyen client versiyonunun kurulumu hedeflenmektedir.
 • Photon OSTree Server: Oluşturulmuş Photon OSTree Host’lar için repository görevi görmek amacı ile oluşturulabilecek profildir.

Bu noktada Photon Full ile devam ediyorum. Sunucu adı ve root şifresi bilgilerini girdikten sonra kurulum başlayabilir. Full versiyonunun kurulumu tam olarak 172 saniye sürdü. Minimal versiyon ise çok çok daha hızlı olacaktır.

Photon-3

Varsayılan olarak, sunucu DHCP’den IP alması üzerine tasarlanmıştır, olması gereken de bu şekildedir. Ancak biz bu ilk örneğimizde statik IP ile devam ediyoruz. Bunun için tanımlamaları yapacağımız ayrı bir .network dosyası yaratabileceğimiz gibi, varolan /etc/systemd/network/10-dhcp-en.network dosyası güncelleyerek de ilerleyebiliriz. Kolay olması açısından, dosyayı aşağıdaki şekilde güncelliyorum.


[Match]
Name=eth0

[Network]
Address=192.168.0.2/24
Gateway=192.168.0.1
DNS=192.168.0.10
NTP=192.168.0.10

Sonrasında systemctl restart systemd-networkd komutu ile bu tanımın aktif olmasını sağlamalıyız. Servis yeniden başladığında .network uzantılı dosyaları alfabetik olarak tarayacak ve dosyalar içerisinde yazılmış “match” kuralları doğrultusunda ilgili interface’in tanımlamalarını yapacaktır. Bu dosyalar içerisinde yapabileceğiniz çok detaylı tanımlamalar için buradan bilgi alabilirsiniz.

Photon-4

Sistem üzerinde daha rahat çalışabilmek için root kullanıcısına SSH yetkisi vermek de anlamlı olacaktır. Bunun için, /etc/ssh/sshd_config dosyası içerisinde PermitRootLogin değerini yes olarak güncellemek ve SSH servisini yeniden başlatmak yeterli olacaktır.

Photon-5

Photon OS ile ilgili en temel gereksinimlerimizi karşıladığımıza göre, bu sunucu üzerinde hangi komutlar ile neler yapabiliriz, onlara kısaca bakalım ve şimdilik burada bırakalım.

Örnek docker komutları:

 • systemctl start docker: Docker servisini başlatır
 • systemctl enable docker: Docker servisinin sunucu ile başlamasını sağlar
 • docker images: Lokalde bulunan docker imajlarını listeler
 • docker run -d -p 80:80 vmwarecna/nginx: Arka planda yeni bir docker container başlatır
 • docker info: Container host sunucusunun bilgilerini listeler.
 • docker ps: Docker proseslerini listeler
 • docker stop <id>: Docker prosesini durdurur
Kategoriler:VMware Etiketler:, ,
 1. Henüz yorum yapılmamış.
 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: