Başlangıç > VMware > 199: Intel v4 işlemciler ve sanallaştırma üzerine

199: Intel v4 işlemciler ve sanallaştırma üzerine

Intel’in, Mart 2016 itibari ile resmi olarak duyurduğu ve veri merkezlerinde ağırlığı çeken E5-2600 serisi işlemciler artık tamamen gündeme oturmuş durumda. Ben de bu yeni jenerasyon işlemciler ve özellikle sanallaştırma platformlarına etkileri doğrultusunda bir kaç bilgi vereyim istedim.

Önemli Not: Eğer E5-2600v4 işlemcilerden kullanmaya başladı iseniz, her şeyden önce VMware’ın bu işlemciler ile ilgili makalesine göz atmanızı tavsiye ederim. Durduk yere PSOD yemeyin.

Broadwell kod adlı, Intel Xeon v4 işlemciler, Intel’in 2007 yılından bugüne uyguladığı tick-tock modelinde en son tick’e denk gelmektedir, yani bir önceki jenerasyon olan ve 22nm çip prosesine sahip Haswell mikro-mimarisinin 14nm mertebesine sıkıştırılmış hali olarak düşünebiliriz, ve tabi bir takım yenilikler ile birlikte. Ancak mikro-mimari genel itibari ile aynıdır. Tock’a denk gelen jenerasyon değişimlerinde ise transistör boyutu sabit kalır ancak mikro-mimari değiştirilir.

Not: Bu arada daha güncel bir bilgiyi de atlamış olmayayım; Intel, 2016 Mart ayında tick-tock modelini, process-architecture-optimization modeli ile değiştireceğini duyurdu. 

Intelv4-1

Intel v3 Haswell işlemciler 18 çekirdeğe kadar çıkabiliyorken, Broadwell işlemciler 22 çekirdeğe çıkabiliyor. Bunun ile birlikte L3 (LLC, last level cache) cache alanı da 55 MB’a çıkarılmış durumda. Böylelikle, hem çekirdek sayısının hem de L3 cache alanının büyümesi, ortalamada çekirdek başına kullanılabilecek L3 cache değerini değiştirmemiş görünüyor. Bunun yanında tüm çekirdekler, 32KB L1 data cache ve 32KB L1 instruction cache alanlarının yanı sıra, 256KB L2 cache’e sahiptir. QPI link hızları jenerasyonlar arasında değişim göstermemiş durumda iken, maksimum bellek hızları 2400MHz’i desteklemektedir.

Yeniliklerden bahsederken, mikro-mimari seviyesinde de bir takım değişiklikler gerçekleşti, örnek olarak AES şifreleme performansını artıran yeni instruction’ları veya sanal adresleri fiziksel adreslere çevirmede yüksek performans sağlayan TLB (Translation Lookaside Buffer) cache alanının kapasitesinin %50 oranında artmasını (1500 page table entry) sayabiliriz. Ancak direk sanal sistemleri adresleyen iki adet önemli değişiklik de söz konusu.

Bunlardan birincisi ve daha önemli olanı, posted interrupts. Normal bir senaryoda, donanımsal bir talebi karşılamak için bir interrupt oluştuğunda, çalışan sanal sunucu geçici olarak durdurulur (VM-Exit) ve interrupt önce hipervizör tarafından karşılanır. Sonrasında VMM tarafından sanal sunucunun bu talebi karşılaması sağlanır. Hipervizör tarafından bu VM-Exit operasyonu değerli CPU cycle’larını harcayan bir süreçtir. Posted interrupts ile, hipervizör, gelen interrupt’ların CPU tarafından direk ilgili VM’e yönlendirmesini sağlayacak şekilde programlanabilir ve VM’ler gereksiz yere durdurulmaz. Sonuç olarak VM’ler daha önemli işlerini öncelikli halledip interrup’ları yönetme şansı yakalarken, hipervizör ise sürekli VM’ler arasında switch yapmak zorunda kalmaz, sonuç olarak daha düşük CPU latency değerleri elde edilir. Bunun en büyük etkisi NFV alanında olacaktır. Sanal network bileşenlerine gelecek olan yoğun network verisini ve bunun yaratacağı interrupt trafiğini düşünün. Yapılan bir benchmark 256 bytes paketler ile %41’lik throughput artışı sağlamış, 1KB paket boyutunda ise %19.

İkinci madde ise, vMotion gibi canlı taşıma veya swapping operasyonlarını adresliyor, Page-Modification Logging. vMotion adımlarını hatırlarsak, pre-copy sonrası hipervizörün kirlenen sayfaları tespit etmesi ve bu sayfaları yeniden taşıması gerekli idi. Bunun tespiti aşamasında VMM, Intel EPT (Extended Page-Table) mekanizmasını kullanır, bu alanı gerektiğinde tarar ve değişen sayfaları takip eder ancak bu maliyetli bir işlemdir. PML ise EPT üzerine geliştirilmiştir, EPT’ye giren her kayıt için aynı zamanda in-memory log oluşturulur ve bu logda değişen bloğun fiziksel adresi yer alır. VMM ise bu alanı tarayarak daha verimli bir şekilde değişen sayfalara ulaşır. Sonuç daha verimli vMotion performansı. Yine NFV sistemler için bir hayli faydalı olacaktır.

Tüm bu detaylardan sonra, Broadwell E5-269X işlemcilerin Haswell versiyonları ile karşılaştırıldıklarında, genel ortalamada %27, VMMark sonuçları doğrultusunda da %25 oranında daha iyi performans gösterdiğini söyleyebiliriz. %27’lik performans artışını ve CPU’ların toplam thread sayılarını da baz alırsak, single-thread performansının da yaklaşık olarak %5 oranında arttığını hesaplayabiliriz.

Intel’in v4 işlemci listesinde buradan ulaşabilirsiniz. Bu liste içerisinde bir çok model yer alıyorken, E5-2600v4 serisinde, çekirdek sayıları bazında anlam ifade edeceğini düşündüğüm modelleri aşağıdaki gibi sıralayabilirim. Özellikle üzerinde çalışacak sanal uygulamaların lisanslama modelleri doğrultusunda, Frequency Optimized veya Segment Optimized işlemciler, daha sık tercih edilmesi muhtemel işlemciler gibi görünüyor. Bir sonraki yazımda lisanslama konusunu daha detaylı ele almayı planlıyorum.

Intelv4-3

 

Kategoriler:VMware Etiketler:
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. 01.09.2016, 18:41

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: