Başlangıç > VMware > 200: VMware üzerinde OS ve uygulama lisanslaması

200: VMware üzerinde OS ve uygulama lisanslaması

Bir önceki yazıda Intel Xeon v4 işlemciler ile ilgili bilgi vermiştim (buradan ulaşabilirsiniz), 4 çekirdekten 22 çekirdeğe kadar uzanan geniş bir yelpaze içerisinde alternatiflerimiz olduğunu görmüştük. Konuya sadece ESXi bakış açısı ile, scale-up veya scale-out olarak baktığımızda karar vermemiz ve kümelerimizi şekillendirmemiz nispeten daha kolay. Ancak üzerlerinde çalışacak potansiyel işletim sistemleri ve uygulamaların sanal platformlara özel lisanslama modelleri artık yaptığınız dizaynı tek başına değiştirebilecek durumda. Bu yazıda, bu tip durumlara değinmek istiyorum.

İşletim Sistemleri:

Burada değerlendireceğimiz işletim sistemi Windows olacak. Zira Linux işletim sistemlerinde, bildiklerim dahilinde, çekirdek bazlı bir subscription modeli yok.

Bildiğiniz gibi Windows Server 2012 iki versiyon ile geliyor, Standard ve Datacenter. Bu iki versiyon arasındaki tek fark, destekledikleri sanal OSE sayısı (Operating System Environment, yani VM olarak düşünebiliriz). Eğer fiziksel sunucuyu Standard lisanslarsanız, bu size 2 sanal OSE imkanı verir, fiziksel sunucuyu aynı tip lisansdan istediğiniz sayıda lisanslayabilirsiniz.  Ancak eğer fiziksel sunucuyu Datacenter lisanslarsanız, sunucu üzerinde bulunan 2 adet soketi lisanslamış olursunuz ve bu fiziksel sunucu altında istediğiniz kadar VM konumlandırabilirsiniz demektir.

Microsoft tarafından yayınlanan güncel liste fiyatlarına göre, Datacenter lisansı, Standard lisansın yaklaşık 6.97 katı, yani 14 VM ve sonrasında Datacenter lisanslamak anlamlı kaçıyor. Buraya kadar hesap basit. 2016 işletim sistemi öncesi Windows sunucularınız için yüksek çekirdekli Segment Optimized işlemciler (E5-2699v4, E5-2698v4, E5-2697v4 gibi) iş görür görünüyor. Konsolidasyon oranı arttıkça Windows sunucu maliyeti düşecektir.

windows-servers-everywhere

Peki Windows Server 2016 ile birlikte ne değişiyor? Aşağıdaki şekilde listeleyebiliriz;

 • Fiziksel sunucular üzerindeki tüm çekirdekler lisanslanacak
 • Her fiziksel prosesör en az 8 core olarak lisanslanması gerekecek
 • Her fiziksel sunucu en az 2 prosesör gerektirecek, yani en az 16 core lisanslanacak
 • Core lisansları ikilik paketler halinde satılacak

Evet, artık soket bazlı değil, çekirdek bazlı bir hesaplamaya gidiliyor. Daha önceden almış olduğunuz Datacenter lisanslarınızı yine kullanabiliyor olacaksınız ancak dönüşüm soket başına 8 core olarak yapılacak. Yani, eğer iki soketli ve toplam 16 core’lu bir fiziksel sunucu üzerinde 2016 güncellemesi yapacaksanız, her hangi bir eksta maliyetiniz olmayacak. Eğer fiziksel sunucuda daha fazla çekirdek varsa, 2 core’luk lisans paketlerinden almanız gerekecektir.

Licensing1

Microsoft SQL Server 2016:

Microsoft SQL Server 2016, iki çeşit lisanslama modeli barındırıyor, Server+CAL ve Core lisansı. Core lisanslama modelinde, eğer az sayıda SQL sunucunuz varsa, direk sanal sunucuları lisanslama şansına sahipsiniz ancak aşağıdaki kurallar dahilinde;

 • Her bir sanal core için (hyper-thread açıksa bu thread’e tekabul edecektir) core lisansına ihtiyacınız var ve en az 4 core lisans ile lisanslamak zorundasınız.
 • Eğer SA’iniz varsa, lisansınızı fiziksel sunucular arasında dolaştırabilirsiniz. Eğer SA’iniz yoksa, vMotion operasyonları sonucunda oluşan bu lisans taşımasını 90 günde bir kere yapabilirsiniz.

Eğer çok daha yoğun ve dinamik bir MSSQL havuzunuz var ve tüm özellikleri kullanmak istiyorsanız, oluşturacağınız HA kümesinde tüm çekirdekleri Enterprise Edition + SA ile lisanslayabilirsiniz. Bu hem size küme dahilinde sınırsız MSSQL sunucusu oluşturma anlamında en esnek modeli oluşturacaktır, hem de konsolidasyon oranlarınız doğrultusunda maliyet avantajı getirecektir.

Bu arada Biztalk 2013 de benzer şekilde lisanslanıyor. Bunun haricinde Exchange Server gibi instance bazında lisanslanan uygulamalar için zaten özel bir durum söz konusu değil.

Oracle Teknolojileri:

Söz konusu Oracle lisanslaması ise konuşulacak çok fazla şey var demektir, bu hem lisans modelinin son derece karışık olmasından, hem de *şahsi kanaatim* anlamsızlığından ötürü. Burada tüm Oracle detaylarına giremeyeceğim ancak ileride gol yemek istemiyorsanız Oracle’ın Global Pricing and Licensing sayfasında yer alan tüm PDF’leri okuyun. Bu arada üretici firmalar arasında da tartışmalara konu olan bir konu Oracle lisanslama. VMware’ın bu konu ile ilgili dokümanına da buradan ulaşabilirsiniz.

Oracle’da da Microsoft’da olduğu gibi temelde iki çeşit lisans modeli görünüyor, NUP (Named User Plus, CAL benzeri) ve Prosesör lisansı. Ancak prosesör kavramı uygulamanın kullanılan versiyonuna göre değişiklik gösterebiliyor. Örneğin Enterprise versiyon kullanıyorsanız (Database Enterprise veya WebLogic Server Enterprise) prosesör kullanılan çekirdek anlamına geliyor ve toplam çekirdek sayısı üzerinden CPU tipine göre bir katsayı ile çarpılarak hesaplanıyor. Intel Xeon E5-2600 serisi işlemciler için de katsayı 0.5 olarak belirlenmiş durumda. Eğer Standard, Standard One veya Standard2 versiyon kullanıyorsanız, prosesör soket anlamına geliyor ve yine lisans ihtiyacı benzer şekilde hesaplanıyor.

Buraya kadar konu sadece karışık iken asıl sıkıntı “hard partitioning – soft partitioning” noktasından çıkıyor. Microsoft ürünlerinde bu tip bir ayrım olmadığından, istek doğrultusunda sanal kaynakları lisanslayabiliyoruz. Ancak Oracle buna, sadece hard partitioning yaptığını savunduğu platformlar için izin veriyor (Physical Domains, Solaris Zones, IBM LPAR, IBM Micro-Partitions, vPar, nPar, Fujitsu PPAR gibi). Oracle’ın yaptığı hard partition ve soft partitioning tanımı tam olarak aşağıdaki gibi;

Hard partitioning physically segments a server, by taking a single large server and separating it into distinct smaller systems. Each separated system acts as a physically independent, selfcontained server, typically with its own CPUs, operating system, separate boot area, memory, input/output subsystem and network resources.

Soft partitioning segments the operating system using OS resource managers. The operating system limits the number of CPUs where an Oracle database is running by creating areas where CPU resources are allocated to applications within the same operating system. This is a flexible way of managing data processing resources since the CPU capacity can be changed fairly easily, as additional resource is needed.

Bu tanım doğrultusunda VMware’ı soft kategorisinde değerlendiriyor ve sanal bir sunucu Oracle uygulaması çalıştırıyor ise, kısmi olarak lisanslanamayacağını, tüm hostun lisanslanması gerektiğini söylüyor. Eğer aynı uygulamayı barındıran iki adet sanal sunucu söz konusu ise ve live migration yapılabiliyorsa, ilgili havuz içerisinde en büyük kaynağa sahip iki host lisanslanmalı. Bu senaryo artimetik olarak artıyor. vSphere üzerinde de, artık neredeyse her yerden her yere vMotion yapılabildiğinden dolayı, Oracle’ın resmi dokümanlarında net olarak bulamamış olsam da, aşağıdaki argümanların çok sık gündeme geldiğine şahit olabiliyoruz;

 • Oracle uygulamasının çalıştığı tüm cluster lisanslanmalı
 • Oracle uygulamasının çalıştığı hostun bağlı olduğu vCenter’a bağlı tüm hostlar lisanslanmalı
 • Oracle uygulamasının üzerinde çalıştığı diskin bağlı olduğu tüm hostlar lisanslanmalı
 • Oracle uygulamasının canlı taşınabileceği DR ortamı lisanslanmalı, vs vs…

oracle-parking

Bu esnada, lisans maliyetini düşürmek adına aşağıda kullanmayı düşünebileceğiniz mekanizmalar da kabul edilmeyecektir;

 • BIOS içerisinden bir prosesörü kapatmak veya düşük core sayısında çalıştırmak
 • VM-Host DRS affinity kuralı tanımlamak (must-rule bile olsa)
 • Logical Processor Affinity kuralı oluşturmak

Oracle bu limitasyonlar ile, uygulamaları ve işletim sistemlerini donanım katmanlarından izole etmek amacı ile yoğun bir şekilde gündemde olan Software-Defined Datacenter ve Hyper-Converged mimarilerine ciddi şekilde lisans bariyeri koymuş görünüyor ve amacı konsolidasyon ve verimlilik olan bir çok yapıyı kullanamayacağınız anlamına geliyor, ancak ve ancak Oracle çalışan uygulamalar için “tamamen” izole ortamlar kurmaz iseniz (ki bu da konsolidasyon ve verimlilik açısından felaket anlamına geliyor)

Database Enterprise sürümünün, üzerine her hangi bir add-on konulmamış, prosesör lisansının liste fiyatının $47.500 olduğu düşünülürse (ki bu 24 core Intel Xeon bir sunucuda $570.000 yapar), CPU seçimi de bir o kadar önemli oluyor. Uygulamaların core bazında fiyatları arttıkça, hem yüksek frekansın yaratacağı avantajdan hem de core bazında L3 cache miktarının artması gibi sebeplerden dolayı düşük core sayılı ancak core performansı daha yüksek Frequency Optimized işlemciler ile scale-out bir yapı kurmak daha anlam kazanmaya başlayacaktır diye düşünüyorum.

Elbette, her hangi bir Oracle ürününü konumlandırmadan önce lisans etkilerini incelemek ve hatta belirli durumlarda alternatiflere yönelmek bir diğer seçenek. Geçenlerde okuduğum bir makalede, bir analist, Oracle’ın lisanslama ve cloud stratejilerinin müşterileri ileride “Orexit” seçimine götürüp götürmeyeceğini analiz ediyordu. Kim bilir…

Kaynaklar:

 1. Windows Server 2016 and System Center 2016 Pricing and Licensing FAQ
 2. SQL Server 2016 Licensing Datasheet
 3. Biztalk Server 2013 Licensing Datasheet
 4. Oracle Technology Global Price List 2016
 5. Oracle Partitioning Policy
 6. Oracle Database Licensing
Kategoriler:VMware Etiketler:, , ,
 1. Henüz yorum yapılmamış.
 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: