Başlangıç > VMware > 201: VMworld US 2016 sonrası

201: VMworld US 2016 sonrası

vmworld1VMworld 2016’nın Amerika bacağı, bu sene Las Vegas’da, yüzlerce paralel sunum, hands-on çalışmalar, irili ufaklı 200+ üreticinin bulunduğu sergi alanı, açılış konuşmaları ve yaklaşık 23.000 katılımcı ile tamamlandı. Her ne kadar orada bulunma şansım olmasa da, bu dört günlük zaman dilimi içerisinde hem VMware’ın vizyonu hakkında bilgilerimizi güncelleme hem de ürünler hakkında son gelişmeleri öğrenme şansını yakaladık. YouTube üzerinden keynote konuşmalarına erişebilirsiniz (Gün1 Keynote, Gün2 Keynote).

İlk günün açılış konuşması daha ziyade strateji ve vizyon içerikli iken, ikinci günün konuşması biraz daha teknik konulara ve demolara dokunur nitelikteydi. İki gün boyunca, VMware’ın vizyonunu yansıtan aşağıdaki görseli bol miktarda görme şansını yakaladık.

vmworld2

Tüm bahsedilen konular içerisinde elbette “One Cloud” vizyonu başı çekiyor ve VMware bu alanın güçlü oyuncuları arasında yer edinme çabasını devam ettiriyor. Sunumlar esnasında yapılan büyük lansman, VMware Cross-Cloud Architecture oldu. Bu mimari ile birlikte sadece IBM veya vCloud Air gibi VMware platformu üzerinde çalışan bulut altyapıları değil, Amazon AWS, Microsoft Azure ve Google Cloud Platform gibi mega-cloud yapıları da adreslenmiş durumda. Elbette KVM ve container yapısı üzerinde çalışan GCP, Hyper-V üzerinde çalışan Azure ve Xen üzerinde çalışan AWS ile bu entegrasyonun nasıl yapılacağı bir soru işareti ancak VMware belki de geç kalınmış bir insiyatifi ortaya koymaya başlamış görünüyor.

Bu yapın en önemli bileşeni VMware Cloud Foundation olacak. Cloud Foundation’ı, VMware’ın SDDC alanındaki en güçlü ürünlerini bir araya getiren (vSphere, VSAN, NSX) ve private cloud üzerinde kullanılan bu teknolojileri diğer cloud çözümlerine genişleten bir platform olarak düşünebiliriz. Bunu yaparken de elbette, otomasyon yetenekleri, yönetim ve güvenlik politikaları gibi unsurları da beraberinde getiriyor.

vmworld3

Bu lansman esnasında, IBM ile Şubat ayında başlatılan ortaklığın genişletildiğinin de duyurusu yapıldı. Böylece IBM, vCloud Air Network programının ilk çözüm ortağı ve Cloud Foundation hizmetini as-a-service olarak verebilecek olan ilk üretici oldu. vSphere ile private cloud pazarında lider konumunda bulunan ancak vCloud Air ile public cloud’da istediğini bulamayan VMware’ın, IBM’in SoftLayer platformu üzerinde müşterilerine hybrid cloud deneyimini sunabiliyor olmasının, karşılıklı bir kazan-kazan senaryosuna dönüşüp dönüşemeyeceğini zaman gösterecek, aynı zamanda IBM’in de diğer mega-cloud firmaları arasındaki konumunu nasıl etkileyeceğini de. Bu konudaki şahsi görüşüm, bu ortaklığın gayet anlamlı olduğu yönünde, özellikle de AWS ortalığı kasıp kavuruyor iken.

VMware Cross-Cloud Services ise henüz geliştirme aşamasında olan, Cloud Foundation ile verilen yeteneklerin sadece VMware katmanlarından oluşan yapılarda değil, AWS, Azure ve GCP gibi cloud yapılarında da yönetilebilmesini hedefliyor. Nasıl vSphere ile işletim sistemi donanımdan soyutlandıysa, NSX ile network trafiği ağ cihazlarından soyutlandıysa, hatta container mimarileri ile çalışan servisler işletim sisteminden soyutlandılarsa, gelecekte uygulamaların ve bileşenlerinin (VM veya container) cloud yapılarından soyutlanması da “gerçek” hibrid cloud deneyiminin tam olarak önünü açacaktır.

Bu esnada, Cross-Cloud mimarisinin gölgesinde de kalsa, aşağıdaki ürünlerin veya özelliklerin de lansmanları yapıldı:

Tüm bu lansmanlar içerisinde en çok tartışmaya sebep olan konu, ki kısmen benim de katıldığım söylenebilir, devops, CI/CD, cloud native apps gibi konuların ikinci sınıf vatandaş izlenimi vermiş olması. Hatta ilk günün sunumunda IaaS ve SaaS ile ilgili rakamlar verilirken PaaS’e hiç değinilmemiş olması çok enteresan geldi. Her ne kadar VIC tarafında duyurulan geliştirme az da olsa yüreklere su serpmiş olsa da, ben daha büyük gelişmelerin olabileceğini düşünüyordum. Genel olarak geçen sene ile aynı konulara değinilmiş olduğunu gözlemledim, en azından keynote konuşmalarında.

Not: Yeri gelmişken, VIC artık hem beta sürümü olarak edilinebilir (beta müşterisi olarak kayıt olmanız gerekiyor), hem de GitHub üzerinden indirilebilir durumda. 

Sıra, Ekim ayında gerçekleşecek olan VMworld Barcelona’da. Burada yapılan lansmanlara bakınca, geçen yıllara oranla biraz sönük kaldığını düşünüyorum, dolayısı ile daha fazlasının Avrupa’da yapılacağı yönünde beklentilerim var. Bakalım Barcelona’da neler göreceğiz?

Kategoriler:VMware Etiketler:
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: