Başlangıç > VMware > 203: vCenter Server Appliance migration tool

203: vCenter Server Appliance migration tool

vCenter Server 5.5 versiyonu ile birlikte artık tamamen olgunlaştığını düşündüğüm sanal appliance versiyonunu yaklaşık iki senedir tecrübe ediyorum ve bunun ile ilgili zaman zaman edindiğim tecrübeleri de fırsat buldukça paylaştım (buradaburada, burada, burada ve burada). Windows versiyonuna göre daha fazla avantajı barındırdığını düşündüğüm appliance versiyonuna, VMware da büyük önem veriyor ve vizyonunu bu tarafa yönlendirmiş durumda. Ancak vCenter servisi halihazırda Windows bir sunucuda çalışıyor ise, maalesef bunu appliance’a geçirmenin kolay bir yolu yoktu. Bunu gerçekleştirmek için, yeni bir vCenter kurup (appliance), tüm konfigürasyonlarınızı yapıp, ESXi sunucularınızı bu yeni vCenter’a taşımanız gerekecekti, yani bir hayli planlama, konfigürasyon ve aksiyon anlamına geliyor.

screen-shot-2016-09-16-at-18-47-37Bu durumun farkında olan VMware, uzun süredir bu konu üzerinde geliştirme yapıyor idi, VCS to VCSA Converter aracı bunu hedefliyor. Ancak yakın zamanda bu geliştirmeye son verildi ve dün itibari ile VMware vCenter Server 6.0 Update 2m yayınlandı. Bu son sürüm içerisine de “Windows vCenter Server to vCenter Server Appliance Migration Tool” entegre edildi. Daha önceki sürümden farklı olarak, 2m migration’ı ifade etmekte. Bu araç ile artık uçtan uca geçişin gerçekleştirilebilmesi hedefleniyor, vCenter seviyesinde her hangi bir parametrenin (hatta UUID’lerin bile) değişmesine gerek kalmadan.

Bu güncelleme paketi her zaman olduğu gibi MyVMware sayfasından indirilebilir. Diğer paketten farklı olarak içerisinde her hangi bir güncelleme ya da patch içermiyor. Tamamen VCSA taşınmasına yönelik bir paket. Zaten ISO’yu bağlayıp, vcsa-setup.html çalıştırdığınız zaman fark net olarak belirecektir. Daha önceki sürümde Install ve Upgrade seçeneklerini görebiliyorken, 2m sürümü ile birlikte sadece Migrate seçeneğini görebileceksiniz.

vcsamigrate2

Tüm bu migration süreci içerisinde ortamlar ve migration parametreleri ile ilgili kontroller yapılacak, sonrasında ise verdiğimiz parametreler doğrultusunda yeni bir vCenter appliance kurulup, konfigürasyonu yapılıp, veri taşımaları gerçekleştirilecek (side-by-side migration).

Bu migration aracı ile ilgili dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıdaki gibi;

 • Migration esnasında, eski vCenter sunucunuz kapanacaktır ve işlem boyunca kapalı kalacaktır, dolayısı ile zaman planlaması önemli. Eğer acil olarak vCenter sunucunuzu devreye almak zorunda kalırsanız veya işlem başarısız olursa, appliance olanı kapatıp, eski sunucunuzu açabilirsiniz.
 • Windows vCenter 5.5 versiyonundan Appliance 6.0 U2 versiyonuna güncelleme destekleniyor. İlerleyen zamanlarda Windows vCenter 6.0 versiyonundan geçiş de desteklenecek.
 • Windows vCenter 5.5 versiyonunda veritabanı olarak tüm opsiyonlar destekleniyor ve appliance sunucuda entegre vPostgres’e dönüştürülüyor.
 • Windows vCenter 5.5 sunucusu sanal veya fiziksel olabilir.
 • Simple ve custom kurulum topolojileri destekleniyor. Bunu aşağıdaki gibi gösterebiliriz. Ancak migration esnasında topolojinin değişimi desteklenmiyor.
Source
Destination
vCenter SSO 5.5 (custom install)
PSC 6.0 Update 2 Appliance (external deployment)
vCenter Server 5.5 (custom install)
vCenter Server Appliance 6.0 Update 2 with external PSC
vCenter SSO 5.5 + vCenter Server 5.5
vCenter Server Appliance 6.0 Update 2 with embedded PSC
 • Update Manager ayrı bir Windows sunucu üzerinde kurulu ise her hangi bir sıkıntı yok. Aksi taktirde ayrı bir Windows sunucuya yeniden kurulum yapılması gerekecektir.
 • Konfigürasyon ve envanter verileri otomatik taşınacaktır. Performans verileri, task ve event verileri ise seçimli.

YouTube üzerinde yayınlanan videoya buradan erişebilir, ayrıca farklı kaynaklara erişebilmek amacı ile #migrate2vcsa etiketini de kullanabilirsiniz. Konu ile ilgili bulabildiğim dört adet KB’yi de aşağıda paylaşıyorum.

 1. Migrating vCenter Server 5.5 to vCenter Server Appliance 6.0 U2m FAQ (2146439)
 2. Estimating vCenter Server 5.5 to vCenter Server Appliance 6.0 migration time (2146420)
 3. Rolling Back a Migration of vCenter Server 5.5 on Windows to vCenter Server Appliance 6.0 U2m or Later (2146453)
 4. Active directory user permissions required for Windows vCenter to vCenter Server Appliance Migration (2146454)
Kategoriler:VMware Etiketler:
 1. Henüz yorum yapılmamış.
 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: