Başlangıç > VMware > 204: vRealize Orchestrator 7.1

204: vRealize Orchestrator 7.1

vroYaklaşık bir ay kadar önce, VMware vRealize Orchestrator ürününün 7.1 sürümünü yayınladı. Kısa adıyla vRO, IT altyapınızda işlettiğiniz proseslerin, ki bu sadece vSphere ile alakalı olmak zorunda değil, otomasyonunu sağlayan güçlü bir araçtır. Eski adı vCO (vCenter Orchestrator) olan bu ürün, My VMware sayfanızda “vRealize Automation” bölümü altından erişilebilir durumdadır, ister OVA olarak, ister de Windows kurulum paketi olarak indirebilirsiniz. Eğer özel bir sebebiniz yok ise OVA versiyonu işinizi görecektir, özellikle de kurulum kolaylığı göz önünde bulundurulduğunda.

vRO, eğer elinizde vCenter lisansınız var ise, ücretsiz kullanabileceğiniz bir üründür. vRA veya vCloud Suite gibi ürünler ile etkinliği çok daha artırılabilir ancak bahsettiğimiz gibi şart da değildir.

Eğer OVA versiyonunu tercih ederseniz, Suse Linux Enterprise Server 11 Update 3 üzerine kurulu hazır bir sistem olarak gelecektir. Sistem içerisinde vRO için gerekli tüm yazılımlar kurulu olmakla birlikte, PostgreSQL bir veritabanı da bütünleşik olarak gelmektedir. Ancak 7.1 versiyonu ile birlikte, eğer isterseniz, harici Oracle, MSSQL ve PostgreSQL veritabanları da desteklenmektedir.

vro2

vRO’nun bir diğer bileşeni kimlik doğrulama sağlayıcılarıdır. Bir kullanıcı vRO Client uygulaması ile bağlantı kurmak istediğinde, tanımlı olan “authentication provider” kimlik doğrulama işlemini gerçekleştirir. vRO 7.1 ile birlikte bütünleşik olarak ApacheDS LDAP servisi gelmektedir ancak aşağıda desteklenen sağlayıcıların biri ile tanımlamanın güncellenmesi daha uygun olacaktır.

LDAP Authentication: Her hangi bir harici LDAP sunucusu ile entegre olmasını sağlar. İleride gelecek versiyonlarda bu destek kaldırılacaktır, dolayısı ile kullanılmaması önerilmektedir.

vRealize Automation Authentication: Eğer ortamınızda vRA kullanılıyorsa tercih edilen yöntemdir, vRA üzerinden kimlik doğrulamasının yapılması sağlanır.

vSphere Authentication: Platform Services Controller üzerinden kimlik doğrulamasının yapılabilmesini sağlar. vRA olmayan senaryo için tercih edeceğimiz yöntem bu olmalıdır, tabi 6.0 ortamları için.

VMware SSO Authentication (legacy): vSphere 6.0 olmayan ortamlar için kullanabileceğimiz kimlik doğrulama yöntemidir.

Veritabanı ve kimlik doğrulama bileşenlerinin yanında, en önemli bileşen ise, harici teknolojilere ve uygulamalara erişim ve kontrol yeteneği sağlayan plug-in’lerdir. vRO, yukarıdaki görselde de görülebileceği üzere, tamamen modüler bir yapıya sahiptir. Uygulama kurulduğunda bir çok plug-in kurulu olarak gelir ancak aşağıdaki liste haricinde entegrasyona ihtiyaç duymanız durumunda Solution Exchange sayfasına da göz atabilir, bulduğunuz plug-in’lerin kurulumunu yapabilirsiniz. vRO ile birlikte kurulu gelen plug-in’ler:

vRealize Automation Center Infrastructure Administration Plug-In 7.1.0
vRealize Automation Plug-In 7.1.0
vRealize Orchestrator vCenter Server Plug-In 6.5.0
vRealize Orchestrator Mail Plug-In 7.0.1
vRealize Orchestrator SQL Plug-In 1.1.4
vRealize Orchestrator SSH Plug-In 7.0.1
vRealize Orchestrator SOAP Plug-In 2.0.0
vRealize Orchestrator HTTP-REST Plug-In 2.1.0
vRealize Orchestrator Plug-In for Microsoft Active Directory 3.0.2
vRealize Orchestrator AMQP Plug-In 1.0.4
vRealize Orchestrator SNMP Plug-In 1.0.3
vRealize Orchestrator PowerShell Plug-In 1.0.9
vRealize Orchestrator Multi-Node Plug-In 7.1.0
vRealize Orchestrator Dynamic Types 1.2.0
vRealize Orchestrator vCloud Suite API (vAPI) Plug-In 7.1.0
vRealize Orchestrator Plug-In for vRealize Automation 7.1.0

vRO kurulum ve konfigürasyonunu tamamladıktan sonra, yukarıdaki paketler içerisinde yüzlerce iş akışının kullanılmaya hazır olduğunu göreceksiniz. vRO, açık kaynak olarak geliştirilen, Mozilla Rhino Javascript motorunu kullanmaktadır, dolayısı ile varolanın üzerine kod geliştirmek istersiniz, javascript bilginizin olması gerekecektir.

Bu yazıda vRO’yu kısaca tanıdıktan sonra, bir sonraki yazımda kurulum ve SSL konfigürasyonuna değineceğim.

Kategoriler:VMware Etiketler:
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. 27.09.2016, 18:41

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: