Başlangıç > VMware > 205: vRO 7.1 ve SSL tanımlamaları

205: vRO 7.1 ve SSL tanımlamaları

vRealize Orchestrator (vRO) 7.1, eğer OVA versiyonunu tercih ederseniz kurulumu son derece basit olan bir uygulama. Doğru network parametreleri ve sunucu tanımlamalarını OVA kurulum aşamasında girerseniz, bir kaç dakika içerisinde çalışır bir vRO sunucusuna sahip olacaksınız. Bu yazıda temel kurulumun tamamlandığını varsayıp, SSL tanımlamalarının nasıl yapılabileceğinden bahsedeceğim.

Not: vRO ile ilgili genel bilgiler için bir önceki yazımı inceleyebilirsiniz. 

vRO’yu ilk kurduğumuzda, içerisinde private ve public key’leri barındıran bir JKS (Java keystore) ile gelir. Eğer özel bir şirket politikası veya daha farklı bir algoritma ile şifreleme ihtiyacı söz konusu değil ise, varsayılan keystore ve private key kullanılabilir.

SSL sertifika güncellemesi konusunda genel adımlara bakacak olursak;

 1. Elimizdeki private key ile CSR (certificate request) oluşturmak
 2. Bu CSR ile, CA sunucusu üzerinden imzalanmış sertifika üretmek
 3. RootCA ve varsa SubCA sertifikalarını trusted keystore içerisine eklemek
 4. Keystore içerisine imzalanmış sertifikayı eklemek

CSR oluşturmak:

Öncelikle varolan keystore üzerinde işlem yapacağımızdan dolayı, keystore şifresine ihtiyacımız var. Keystore şifresi ilk boot esnasında rastgele olarak üretilir, dolayısı ile her sunucuda farklı şifre kullanılır. Aşağıdaki dosya bize kompleks bir string dönecektir.

 • cat var/lib/vco/keystore.password

Keystore üzerinde yer alan sertifikaları listelemek için keytool komutu sonrasında şifreyi girmemiz gerekecektir. Gelen çıktıda PrivateKeyEntry olarak görünen kaydın alias bilgisini kullanacağız, vRO için bu dunes olacaktır.

 • keytool -list -keystore /etc/vco/app-server/security/jssecacerts

CSR dosyasını oluşturmak için yine keytool kullanıyoruz. Aşağıdaki komut sonrasında .csr dosyası oluşacaktır. Keystore.password birinci adımda elde ettiğimiz şifre olacaktır.

 • keytool -certreq -alias dunes -keypass keystore.password -keystore /etc/vco/app-server/security/jssecacerts -file /etc/vco/app-server/security/vroCertRequest.csr -storepass keystore.password

vro3

CSR ile sertifika oluşturmak, kullandığımız CA ürününe göre farklılık gösterecektir, eğer Microsoft temelli bir CA kullanıyorsak, imzalanma süreci sonrasında elimizde Base64-encoded bir sertifika dosyası (.crt veya .cer uzantılı) olacaktır.

RootCA ve SubCA sertifikalarını trusted keystore içerisine eklenmesi:

Bu işlemi Orchestrator Control Center üzerinden yapabiliriz. Control Center, vRO ile ilgili tüm sistemsel konfigürasyonları yapabileceğimiz arayüzdür ve https://vroserver:8283/vco-controlcenter/#/ linki üzerinden erişilebilir. Buradan Certificates menüsünü seçeriz. Normal kurulumda trusted certificates menüsünün boş olmasını bekleriz. İşte buraya elimizdeki Base64-encoded olarak CA sunucumuzdan edindiğimiz RootCA ve varsa SubCA sertifikalarını eklememiz gerekmektedir. Bunun için Import’a tıklarız ve “Import from PEM-encoded file” seçeneğini seçeriz. Sertifika zincirinde yer alan her sertifika otoritesi için bu işlemi tekrarlamamız gerekecektir. Sonucunda aşağıdaki gibi görünecektir.

vro4

Orchestrator sertifikasını güncellemek:

Artık son nokta, “Orchestartor Server SSL Certificate” menüsü altında bulunan sunucu sertifikasını güncellemek. “Trusted Certificates” menüsünde olduğu gibi burada da Import seçeneğini kullanabilir ve PEM-encoded sertifika dosyamız var ise, buradan işlemi tamamlayabiliriz. Ancak bizim senaryomuzda elimizde bulunan sertifika PEM-encoded olmadığından, bu işlemi SSH üzerinden gerçekleştirmek durumundayız. Aksi taktirde vRO bize aşağıdaki şekilde nasihat verecektir.

vro5

Sunucuya yeniden SSH yaparız ve aynı zamanda elimizdeki sertifika dosyasını, WinSCP benzeri bir araç yardımı ile /etc/vco/app-server/security altına kaydederiz. Ben vroCertRequest.crt dosya ismini kullandım. Sonrasında keytool komutu ile keystore içerisine sertifikamızı ekleyebiliriz.

 • keytool -importcert -alias dunes -keypass keystore.password -file /etc/vco/app-server/security/vroCertRequest.crt -keystore /etc/vco/app-server/security/jssecacerts -storepass keystore.password
  • Certificate reply was installed in keystore

İşlem tamamlandığında vRO sunucusunu yeniden başlatabiliriz. Artık sertifika uyarısı almamamız gerekmektedir.

vro6

vRO servislerinin güncellenmiş olması maalesef işimizin bittiği anlamına gelmiyor. Bilindiği üzere 5480 portu üzerinden çalışan VAMI (Virtual Appliance Management Interface) servisinin de sertifikasının değişmesi gerekiyor. Bir sonraki yazımda da bunu nasıl yapabileceğimizi göreceğiz.

Kategoriler:VMware Etiketler:,
 1. Henüz yorum yapılmamış.
 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: