Başlangıç > VMware > 210: VMware {Code} Hackathon 2016 hakkında

210: VMware {Code} Hackathon 2016 hakkında

hackathonVMworld 2016 esnasında, belki de en fazla keyif aldığım etkinliklerden biri hackathon gecesi oldu. Pazartesi akşamı saat 18:00’dan gece yarısına kadar süren bu etkinlik için dünyanın farklı yerlerinden birçok insan bir araya geldi. Peki, kısaca nedir bu hackathon?

VMware {Code} Hackathon, API/SDK/CLI Product Line Manager Alan Renouf, VMware {Code} ekibi ve William Lam tarafından organize edilen bir etkinlik. Asıl amaç, birbirini hiç tanımayan insanları bir araya getirip takımlar oluşturmak ve bir problemi adresleyecek şekilde kod yazmalarını sağlamak ve bunu yaparken de bol bol eğlenmek. Her hangi bir katılım şartı yok, isteyen herkesin katılabileceği bir etkinlik.

Kodlamaları gerçekleştirdiğimiz hackathon platformu, William Lam tarafından özenle hazırlanmış 7 adet Intel NUC üzerinde çalışıyordu. Bu 7 adet NUC üzerinde ESXi 6.0U2 kurulmuş ve VSAN yapılandırılmış durumdaydı ve her ekibin kendine ait bir ESXi sunucusu bulunuyordu. Her ESXi sunucusu içerisinde de bir adet VCSA kurulmuş halde bekliyordu. Bunun haricinde ise elimizde olan tek şey, Content Catalog içerisinde nested ESXi şablonu idi. Bunun dışında ihtiyacınız olan herşeyi dışarıdan getirme şansımız vardı, örnek vRO kullanacak ekip, bunu internetten indirme veya yanında getirip import etme konusunda serbestti. Yani hiçbir sınır yok.

nucs-300x225

Toplamda 7 adet ekip vardı ve her ekip kendi belirledikleri bir konu üzerinde çalışma gerçekleştirdi. Ben Luc Dekens’ın ekibinde yer aldım ve amacımız Microsoft’un DSC (Desired State Configuration) Powershell modülü ile vSphere’ı birleştirmek. Luc uzun zamandır bu konu üzerinde çalışıyor ve GitHub üzerinde bir kısım kodu bulunuyor, dolayısı ile sıfırdan başlamadık, GitHub üzerinde yer alan kodu klonlayıp, hackathon için yeni bir branch oluşturduk ve işe koyulduk. Amacımız alarm’ların yönetimini DSC ile yapmak için gerekli modülleri yazmak idi.

Bu esnada ekipten kodlamaya biraz daha uzak olan bir arkadaş ise, nested ESXi ortamını ayağa kaldırmak için gerekli çalışmayı gerçekleştirdi ve default root şifrelerini değiştirdi. Gerekçe ise, Vegas’da gerçekleştirilen hackathon esnasında edinilen tecrübeler doğrultusunda, diğer ekiplerin sizin ortamınızı “hack” edebilecek olması, aşağıda görüldüğü gibi :)

hackathon2

Ekipten bir kişi VMware’ın API referansı üzerinden doğru objelerin doğru metod ve özellikleri ile konumlandırılması konusunda Luc’a destek verdi. Luc ise zaten takımın beyni olarak genel anlamda kodlamayı gerçekleştirdi. Benim görevim ise fonksiyonları hackathon ortamında çalıştırmak, hataları debug etmek ve gerekli düzeltmeleri ortam üzerinde yapmak oldu (Burada SDLC süreçlerinin hiçbir yeri yok :))

Sonuç? Tabiki yetiştiremedik :) Zaten jürinin beklentisi de, 3 saat içerisinde tamamlanmış bir proje değil ve hiçbir ekip de bu noktaya ulaşamadı. Hatta çalışan bir kısım kod ortaya koyabilen ekip sayısı bile sınırlı idi. Alarm objelerimizi konfigüre ettiremediysek de, yazdığımız kod diğer vSphere objelerini otomatik olarak oluşturmak ve konfigüre etmek konusunda başarılı oldu (datacenter objesi, folder objesi, cluster objesi ve nested esxi hostların eklenmesi gibi). Eğer aşağıdaki fonksiyonu da doğru bir şekilde çalıştırabilseydik, belki daha fazla puanımız olacaktı. Üzerinde biraz daha oynamaya ihtiyacı var ama bitiş zili çaldığında sona çok yakın olduğumuzu hissediyordum :)


enum VmwAlarmState {
Green
Yellow
Red
Gray
}

function New-VmwAlarm
{
[CmdletBinding()]
param(
[VMware.Vim.ManagedEntity]$Parent,
[String]$Name,
[string]$Description,
[PSCredential]$Credential,
[VmwAlarmState]$StateStart,
[VmwAlarmState]$StateFinal,
[boolean]$Repeats,
[boolean]$Enabled,
[string]$EventTypeId,
[Vmware.Vim.ManagedObjectReference]$entity
)

$si = Get-View ServiceInstance
$alarmMgr = Get-View -Id $si.Content.AlarmManager

$spec = New-Object VMware.Vim.AlarmSpec
$spec.Name = $Name
$spec.Description = $Description
$spec.Action = New-Object VMware.Vim.AlarmTriggeringAction
$spec.Action.Action = New-Object VMware.Vim.SendEmailAction
$spec.Action.Action.body = "Test email body"
$spec.Action.Action.subject = "Test email subject"
$spec.Action.Action.toList += "test@email.com"
$spec.Action.TransitionSpecs += New-Object VMware.Vim.AlarmTriggeringActionTransitionSpec
$spec.Action.TransitionSpecs[0].StartState = $StateStart
$spec.Action.TransitionSpecs[0].FinalState = $StateFinal
$spec.Action.TransitionSpecs[0].Repeats = $Repeats
$spec.Enabled = $Enabled
$spec.Expression = New-Object VMware.Vim.EventAlarmExpression
$spec.Expression.EventTypeId = $EventTypeId
$spec.Expression.EventType = $null
$spec.Setting = New-Object [VMware.Vim.AlarmSetting]
# $spec.Setting.ReportingFrequency = $Re
# $spec.Setting.ToleranceRange =

$alarmMgr.CreateAlarm($entity,$spec)
}

Not: Kod tam halini aldığında bunu da burada güncelleyeceğim.

Tüm bu çabalarımız doğrultusunda 3. sırayı aldık. Bu arada birincilik ödülü, tüm ekip üyelerine, platformda kullanılanlardan bir adet NUC idi. İkinci ve üçüncü sırayı alan ekiplerden ise çekiliş ile bir kişiye NUC verildi. Ödül alan projeler;

  1. HTML5 Front end to vRO: Çalışmanın sonunda HTML5 tabanlı şık bir arayüz hazırdı ve vRO ile REST API üzerinden haberleşip tüm workflow’ları listeleyebiliyordu. Ancak “Run Workflow” düğmesinin arkası hazır değildi. Bence birinciliği hak ettiler çünkü gerçekten iyi bir fikir ve görsele sahipti.
  2. Availability Report: Burada amaç, ESXi hostları shutdown ederken girilen gerekçelerin raporlanabilmesi. Şu anda bunu yapabilen bir ürün yok ve fikir de buradan çıkmış, basit gibi görünüyor iken, içine girdiğinizde bu veriyi çekmenin ne kadar kompleks olduğu ortaya çıkıyor.

Sonuç itibari ile gerçekten unutulmaz bir gece geçirdik;

  • Yeni insanlar tanıdık ki bunların arasında Alan Renouf, Duncan Epping, Cormac Hogan, Luc Dekens, Mike Foley gibi gurular da bulunuyor. Hatta bir ara VMware CTO/CDO’su Ray O’Farrel bile etkinliğe uğradı.
  • Konfor alanımızın dışında kodlamaya çalıştık. DSC benim için tamamen yeni bir alan, dolayısı ile çok fazla şey öğrendim.
  • Ancak herşeyden önemlisi çok eğlendik, özellikle projelerin sunumları esnasında zira jürinin kriter listesinde bu da artı bir puan, eğlence unsuru ve yaratıcılık :) Hatta hackathon sonunda masalardaki boş bira şişe sayısının bile sonradan artı puan olduğunu öğrendik. Bunu önceden biliyor olsaydık, bir kişiye sırf bira içme görevi bile verebilirdik :)

Umarım seneye yine burada olur ve bu etkinliğe katılabilirim ve eğer siz de az biraz kodlamaya yakın iseniz, kesinlikle kaçırmayın derim.

hackathon2

 

Kategoriler:VMware Etiketler:, ,
  1. 22.10.2016, 13:27

    Harika bir tecrübe olmuş, keyifle okudum yazıyı :)

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: